Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #392 από dpas

bora550 έγραψε:

vasilisk έγραψε: η σχεση που εχω με την θερμανση αρχισε οταν μπηκε το αυγο στον.. λοκω...
δεν ειμαι ειδικος στο να προτεινω κατι αλλα οσο ασχοληθηκα και εψαξα και ετρεξα κατι ψιλοεμαθα.
το δοχειο αδρανειας λεγετε ετσι επειδη εκμεταλευετε την θερμοτητα που εχει ο λεβητας την στιγμη που ο χωρος που θερμαινουμε πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια.ετσι αντι να τα γυριζει μεχρι να τα κρυωσει τα κυκλοφορει στο δοχειο και α)το ζεσταινει β)εκτωνωνει τον λεβητα.οταν πιασει μια θερμοκρασια το δοχειο βοηθαει στο να μην εχει ο λεβητας να ζεστανει κρυα νερα ή να τα κυκλοφορει αμεσα στα σωματα αν εχει θερμοκρασια μεγαλη.

το να ζεσταινεις πρωτα το δοχειο και μετα τα σωματα δεν μπορω να το καταλαβω.


Πολυ λογικο... αλλα μηπος η λογικη με την πραξη και το laddomat μας τα χαλανε ολλα?


Βρε πάμε να φτιάξουμε κάτι καλό και θα έχουμε ένα σωρό προβλήματα; :woohoo:

Πάντως στην Γερμανία το δοχείο αδρανείας είναι υποχρεωτικό...

.. αααα,τι εταιρίας είναι το δοχείο σου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #394 από spyroskosmas
Φίλε, εγώ δεν μετράω κατανάλωση. Η κατανάλωση είναι πάνω κάτω δεδομένη. Και εξηγούμαι. Όλα τα προηγούμενα χρόνια έκαιγα 2.500λτ με λέβητα πετρελαίου 40.000Kcal/h. Το έκαιγα οικονομικά, δηλαδή στη μεζονέτα έχω διαφορετικούς θερμοστάτες πάνω κάτω, και σχεδόν ποτέ δεν δουλεύανε και οι δύο. Πλέον δουλεύουν και οι δύο ταυτόχρονα.
Το πετρέλαιο έχει θερμογόνο δύναμη 10.200Kcal/lt, και τα ξύλα έχουν περί τις 3.600Kcal/kg. Χονδρικά δηλαδή 3κιλά ξύλου, παράγουν όση ενέργεια παράγει 1λτ πετρελαίου. Άρα εγώ με κατανάλωση 2.500λτ αν το δουλέψω όπως το πετρέλαιο θα κυμανθώ περίπου 7,5τον ξύλα. Αν λάβεις υπόψιν ότι πλέον ζητάω περισσότερη θέρμανση, θα αυξήσω περισσότερο την κατανάλωση.
Μια μικρή διαφορά προς τα κάτω, μπορεί να επέλθει από τη διαφορά του βαθμού απόδοσης των δύο λεβητών, και από την εγκατάσταση του δοχείου αδρανείας. Διαφορά μπορεί να έχει και από το είδος του χειμώνα που θα έχουμε.
θεωρώ πάντως ότι θα ξεπεράσω τους 8τον.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #395 από bora550
Συνημμένο αρχείο:


Αυτο Ειναι το Γ@ΜhM€Ν0 σχεδιο... Μου εβγαλε λιγο τα ματια αλλα το εκανα στο paint...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #397 από theo64

bora550 έγραψε:



Αυτο Ειναι το Γ@ΜhM€Ν0 σχεδιο... Μου εβγαλε λιγο τα ματια αλλα το εκανα στο paint...


Αν θες απάντησε στα παραπάνω ερωτήματα που σου έθεσα μήπως και βγαλουμε κάποια άκρη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #398 από bora550

theo64 έγραψε: Μερικές ερωτήσεις για να μπορέσουμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει
1. Σε τι θερμοκρασία σταματά το βεντυλατερ του λέβητα; ( Η μαμα εταιρία συστήνει να λειτουργεί ο λέβητας μεταξύ 80 και 90 βαθμούς κελσίου)Αν μπορείς περιέγραψε μας οι δύο ρυθμιστές-κουμπιά που υπάρχουν πάνω στο λέβητα σε ποιες θέσεις είναι.

Περιπου στους 86-93. Και μεχρι τωρα δεν το εχω ακουσει να σβεινει εκτος οταν εφτασα την επιστροφη του δοχειου στα 85 Το αριστερα σχεδο στο τελος το δεχια στο min..

2. Ποιά είναι η θερμοκρασία του νερού που φεύγει απο το δοχείο αδρανείας για τα σώματα; (εκεί στην έξοδο του δοχείου αδρανειας για τα σώματα θα πρέπει να υπάρχει θερμόμετρο για να ελέγχουμε την θερμοκρασία του νερού προς τα σώματα καθώς επίσης θα πρέπει να υπάρχει και τρίοδη βάνα που θα γίνεται η ρύθμιση αυτής της θερμοκρασίας)

πανω στο laddomat τo βλεπω εκτος απο τα τεστ ειναι συνηθος στα 35-65

3. Σε πόση ώρα καιει τα ξύλα ο λέβητας όταν τον γεμίσεις;

Σε περιπου 3-5 ωρες

4. Σε όλη τη διάρκεια που καιει ο λέβητας υπάρχουν χρονικά διαστήματα που σταματά να λειτουργεί το βεντυλατέρ ενώ το νερό στο δοχείο είναι χλιαρό;


Οχι οπως σου ειπα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #399 από dpas

bora550 έγραψε:
Αυτο Ειναι το Γ@ΜhM€Ν0 σχεδιο... Μου εβγαλε λιγο τα ματια αλλα το εκανα στο paint...


bora 550, εδώ και λίγα λεπτά με έχει πιάσει ένα φοβερό, σπαστικό γέλιο (με το Αυτο Ειναι το Γ@ΜhM€Ν0 σχεδιο... )..

Ξέρεις είναι η αγωνία μου πως θα εξελιχθεί η δική μου εγκατάσταση...

Παρακαλώ πες μου ποιό Laddomat είναι; Αυτό με τον κυκλοφορητή της Wilo; Το δοχείο αδρανείας ποιάς εταιρίας είναι;
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dpas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ