Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #376 από bora550

vasilisk έγραψε: η σχεση που εχω με την θερμανση αρχισε οταν μπηκε το αυγο στον.. λοκω...
δεν ειμαι ειδικος στο να προτεινω κατι αλλα οσο ασχοληθηκα και εψαξα και ετρεξα κατι ψιλοεμαθα.
το δοχειο αδρανειας λεγετε ετσι επειδη εκμεταλευετε την θερμοτητα που εχει ο λεβητας την στιγμη που ο χωρος που θερμαινουμε πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια.ετσι αντι να τα γυριζει μεχρι να τα κρυωσει τα κυκλοφορει στο δοχειο και α)το ζεσταινει β)εκτωνωνει τον λεβητα.οταν πιασει μια θερμοκρασια το δοχειο βοηθαει στο να μην εχει ο λεβητας να ζεστανει κρυα νερα ή να τα κυκλοφορει αμεσα στα σωματα αν εχει θερμοκρασια μεγαλη.

το να ζεσταινεις πρωτα το δοχειο και μετα τα σωματα δεν μπορω να το καταλαβω.


Πολυ λογικο... αλλα μηπος η λογικη με την πραξη και το laddomat μας τα χαλανε ολλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #377 από androutso
Το σπιτι ειναι πολυ μεγαλο!!!Ο λεβητας σε φουλ αποδοση βγαζει 40KW X 860 θερμηδες=34400Θερμηδες.
Τη λεβητα πετρελεου εχεις Ποσες θερμηδες ειναι?Σηγουρα η αναγκες σου σε θερμηδες θα ειναι παραπανω απο 34400 για 200τμ!!!
Μαλον θα πρεπει να γεμηζεις το δοχιο αδρανιας πολυ καλα με ζεστο νερο και μετα να ανηγεις τα σωματα.

ATMOS DC32S
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #378 από bora550

spyroskosmas έγραψε: Καλησπέρα σε όλους!
Τελείωσα την εγκατάσταση του Atmos Dc32s, και καίει δύο μέρες πλέον. Οι εντυπώσεις πολύ καλές.Συνέδεσα να ζεσταίνω πρώτα το δοχείο και από εκεί τα σώματα με τη συνδεσμολογία που φαίνεται στο σκαρίφημα. Έχω μεζονέτα 121μ στα Ιωάννινα, με μπόιλερ ΖΝΧ 200λτ, και μπορώ να πω ότι το δοχείο φορτίζεται πλήρως πολύ πιο γρήγορα απ΄ότι περίμενα.
Μου έχουν δημιουργηθεί όμως οι εξής απορίες:
1. Γιατί να ρυθμιστεί ο θεμοστάτης επαφής στους 68ο και όχι π.χ. στους 75 ή 80ο που λέει και στο βιβλιαράκι;
2. Ποιες είναι από την εμπειρία σας οι βέλτιστες θέσεις των δύο περιστροφικών διακοπτών στο χειριστήριο κατά τη διάρκεια της λειτουργίας;


Συγχαρητήρια φίλε εύχομαι να πάνε μέσα από την καρδιά μου άλλα καλά. Πάντως για 120μ μου φαίνετε μικρό το δοχείο.. Ας με διόρθωση κάποιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #381 από bora550

androutso έγραψε: Το σπιτι ειναι πολυ μεγαλο!!!Ο λεβητας σε φουλ αποδοση βγαζει 40KW X 860 θερμηδες=34400Θερμηδες.
Τη λεβητα πετρελεου εχεις Ποσες θερμηδες ειναι?Σηγουρα η αναγκες σου σε θερμηδες θα ειναι παραπανω απο 34400 για 200τμ!!!
Μαλον θα πρεπει να γεμηζεις το δοχιο αδρανιας πολυ καλα με ζεστο νερο και μετα να ανηγεις τα σωματα.


Ο καυστήρας πετρελαίου ήταν 35αρις, και ζεσταινόταν πολύ καλά... Τα σώματα που έχουν μετρηθεί είναι 32500 θερμίδες. Το γέμισα πολύ καλά το δοχείο μέχρι που έφτασε 84 βαθμούς στα επιστρεφόμενα νερά του δοχείου πάνω στο Laddomat 21 και μετά άνοιξα βάνες κυκλοφορητές ηλεκτροβάνες για το σπίτι.. Αλλά μετά από 20 λεπτά πάλη στους 50 και σταδιακά μέχρι κάτω και από 40.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #383 από androutso
Ο λεβητας ειχε ακομα Ξυλα?Ποσο χρονο χρηαστηκε να γεμησει το δοχιο αδρανιας?

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #385 από bora550

androutso έγραψε: Ο λεβητας ειχε ακομα Ξυλα?Ποσο χρονο χρηαστηκε να γεμησει το δοχιο αδρανιας?


Είχε ακόμα ξύλα.. Μέσος χρόνος με κλειστά τα σώματα και εισερχόμενα και επιστρεφόμενα περίπου 1:30 ώρα για να φτάσω στους 81-85 βαθμούς στα επιστρεφόμενα ξαναλέω κάτω κάτω στο δοχείο αδρανείας. Έγινε το ίδιο test 3 φόρες τρις διαφορικές αλά συνεχόμενες μέρες από 7:30 -8:00 το απόγευμα μέχρι 7 το πρωί. Ο λέβητας ήταν φουλ μέχρι στις 7 το πρωί γιατί το βράδυ σηκωνόμουν και έβαζα (Ούτε ύπνος δεν με πιάνει ποια... ΕΛΕΟΣ!!!) και μετά όχι φουλ αλλά η θερμοκρασία πάνω στον λέβητα στους 79-82...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ