Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6224 από Dimis
Δεν μπορώ να το επισυνάψω. Θα προσπαθήσω να κάνω ένα διάγραμμα. Πάντως το δίκτυο παίρνει και απο τα δύο ταυτόχρονα. Μήπως πρέπει να παίρνει μόνο απο το δοχείο και ο λέβητας να δίνει μόνο στο δοχείο;; Ευχαριστώ πάντως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6225 από androutso
Δες εδω πως δουλευει ο λεβητας με δοχοιο αδρανιας και laddomat.

Οσα σχεδια και να εχω δει εχουν τον τροπο που σου περηγραφω.
Ο λεβητας δεινει μονο στο δοχοιο και μετα απο το δοχοιο στα σωματα.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6226 από aithio
Πόσοι λέβητες την έχουν την αντιστάθμιση αυτόματη ρε συ Χρήστο? Να την αλλάζεις δυό φορές την μέρα μόνος σου δεν γίνεται σίγουρα, γίνεται όμως να την αλλάζεις όπως εγώ στους 75 στις αρχές Δεκεμβρίου έως το τέλος Φεβρουαρίου, που πιάνουν τα γερά κρύα. Αν βάλω μέσα στο σπίτι τον CTR-5500, θα μπορώ και πιό συχνά.


Παιδιά οι απώλειες είναι γραμμικές.
Δηλαδή αν έξω έχουμε 0 βαθμούς Κελσίου και μέσα 20 με θερμικές απώλειες 6000Kcal/h όταν εξω έχουμε 10 τότε οι απώλειες μας είναι οι μισές.
Προσοχή όμως...Οι αποδόσεις των σωμάτων δεν είναι γραμμικές.

Δεν είναι δα κάποιος πειραματισμός να προσαρμόζεις χειροκίνητα την θερμοκρασία προσαγωγής ανάλογα με τις απαιτήσεις αλλά θεωρώ ότι έχει ιδιαίτερη βαβούρα. Είτε το κάνει κανείς με ελενκτή είτε το κάνει με το χερι το ίδιο και το αυτό...
Απλά χαρά στα κουράγια του.


Και για τα σώματα δεν είπα να τα πάρουμε λειψά, αλλά ούτε και να βάζουμε παραπανίσιες θερμίδες χωρίς λόγο. Μετά θα θέλουν και μεγαλύτερο λέβητα για να μπορεί να τα ζεστάνει σωστά, οπότε να πάλι η αύξηση κατανάλωσης χωρίς λόγο.

Τα σώματα αν είναι μεγάλα δεν έχουμε κάποια ιδαίτερη αύξηση της κατανάλωση.
Ούτε όταν είναι μικρά Χρήστο.
Στην μία περίπτωση δουλεύουμε σε χαμηλότερες θερμοκρασίες προσαγωγής.
Στην δεύτερη περίπτωση απλά την κάτσαμε την βάρκα όταν έχουμε υψηλές απαιτήσεις.

Κάπου έχει δίκαιο ο Χρήστος κάπου έχεις εσύ φίλε Asteri.
Οταν έχουμε να κάνουμε με διακοπτόμενη λειτουργία θέρμανσης τότε μία προσαύξηση των σωμάτων είναι απαραίτητη.
Γιατί πλέον δεν έχεις να κάνεις μόνο με την κάλυψη των απωλειών αλλά και με το ανέβασμα της θερμοκρασίας του χώρου συν την θέρμανση των δομικών στοιχείων. Μην ξεχνάμε ότι και το νερό απο μόνο του που περιέχει μία εγκατάσταση έχει πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα αλλά και τα ίδια τα σώματα καθώς και οι σωλήνες.
Με λίγα λόγια στο πρώτο άναμμα τρώμε μέρος της παραγόμενης ενέργεια για να ζεσταθούν και αυτά.



Εμένα μου βάλανε λέβητα 50.000 θερμίδες σε σπίτι που από ότι φαίνεται αρκείται και με 25. Η περίπτωση που λέω ότι άργησε να ανεβάσει, ήτανε μιά φορά το 2009 με -3 βαθμούς και τα τρία πατώματα να προσπαθούν να ανεβάσουν όλα μαζί το πρωί. Είχαν μείνει τα νερά στους 65. Τα πήγα 75 και ποτέ δεν ξαναζορίστηκε από τότε. Αν μιλάμε για μόνιμη ανεπάρκεια και δη σε νορμάλ κρύα όπως χτες με τους 10-12 βαθμούς, τότε ενδεχομένως να είναι όντως πολύ κάτω σε θερμίδες (αν και δεν νομίζω, όλοι οι υδραυλικοί προς τα πάνω τα πάνε).

Γιατί δεν δοκιμάζεις μιά μέρα να δουλέψεις το πετρέλαιο, το έχεις αποσυνδέσει?

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6334 από dpas

Dimis έγραψε: Καλησπέρα παιδιά. Έχω βάλει έναν ξυλολέβητα της αυστριακής εταιρίας FROLLING S3 TURBO με τον οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί μάλλον μου έχουν κάνει λάθος στο κύκλωμα με το δοχείο αδράνειας που έβαλα 1000 λίτρα. Όταν ζητάει το σπίτι πρώτα παίρνει από τον λέβητα το ζεστό νερό και αφού φτάσει μέχρι τους 60 βαθμούς αρχίζει και παίρνει σιγά σιγά από το δοχείο. Δηλαδή δεν εκμεταλλεύεται 100% το δοχείο με αποτέλεσμα να καίω πολύ πράμα. Επισυνάπτω αναλυτικά το κύκλωμα και αν έχει κάποιος γνώσεις ας με βοηθήσει γιατί με τον υδραυλικό δεν μπορούμε να βρούμε τι φταίει


Κάντο ως κάτωθι...

Έτσι το 'εχω και δουλεύει τέλεια..

Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dpas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Dimis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6335 από XAALAARAA

PARANOIA έγραψε: Ξυλόσομπα από 15 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


paranoia
απο που εισαι?

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6518 από PARANOIA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ