Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4886 από stergiosbik
www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=454880&cid=4

Aκομα ενα μπραβο στους πολιτικους "μας" για την φτωχεια που δερνει τον Ελληνικο λαο!!!
Ρε αν δεν κρεμαστουν ολοι τους (κ οι παρατρεχαμενοι τους) ο τοπος δε προκειται να δει ασπρη μερα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5208 από ΑΛΕΚΟΣ
:P φιλοι
μου εχω και εγω εδω και ενα μηνα τον vitoligo100 25s τησ viessman δεν εχω βαλει δοχειο αδρανειασ το προβλημα που ειχα ηταν στον θερμοστατη χωρου ειχα συνδεσει μια ηλεκτροβανα οταν την εκοβε η θερμοκρασια του λεβητα εφτανε μεχρι και94βαθμους οποτε με ενα θερμοστατη επαφησ ακομη πλεον οταν φτανει στουσ 85-86 ανοιγει την ηλεκτροβανα και εκτονωνει κ ξανακλεινει εφοσον δεν υπαρχει ζητηση απο τον θερμοστατη χωρου. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΄΄ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΓΕΜΙΣΜΑΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΧΩΡΟΥ. :) :) :) :)
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΑΛΕΚΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5223 από γιαννης δελτα
Γεια σου φιλε Αλεκο. Περιεγραψε το συστημα. Τι θερμοκρασια επιστροφων εχεις? Εχω και εγω τον 30αρη. Εχω λιγο πισα στο θαλαμο με τα ξυλα και ψαχνω μια λυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5226 από ΑΛΕΚΟΣ

γιαννης δελτα έγραψε: Γεια σου φιλε Αλεκο. Περιεγραψε το συστημα. Τι θερμοκρασια επιστροφωνquote εχεις? Εχω και εγω τον 30αρη. Εχω λιγο πισα στο θαλαμο με τα ξυλα και ψαχνω μια λυση.[/]

γεια σου γιαννη η επιστροφεσ μαλλον πρεπει να ειναι περιπου γυρω στουσ 10 βαθμουσ πανω κατω.οσο για το συστημα εχω βαλει μια διοδη θερμ.κη μια τριοδη βανα με θερμ.κη κεφαλη ενα κυκλοφορητη iverter κτλ. οταν μπορεσω θα βαλω κ μερικεσ φωτο.
παντωσ με μειον6 εξω κ πολλα μποφορια μεσα το πηγενα μεχρι κ 26βαθμουσ ανετοτα :cheer: :cheer: :cheer: ημερισια καταναλωση γυρω στα 60κιλα :lol: σπιτι120μ 15νταετιασ με πλακα επανω.υποψιν μιλαμε για χωριο τησ ξανθησ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5236 από kosmidis80
θα ηθελα να θεσω μια ερωτηση σε οτι αφορα την λειτουργια και αποδοση, καθως ειμαι προβληματισμενος με αυτο που συμβαινει στο σπιτι.

Εχω μια σομπα λεβητα, την οποια λειτουργω εδω και εναν χρονο περιπου. Αυτο που δεν καταλαβαινω, αν και υποψιαζομαι ειναι:

οταν για παραδειγμα εχεις θεσει τον υδροστατη στους 65 βαθμους να γυριζει τον κυκλοφορητη (συνδεμενος στα επιστρεφομενα) και φτασεις τα νερα στους 75 βαθμους, αρα ο κυκλοφορητης δουλευει συνεχεια - σημειωσεη οι επιστροφες γυρνανε εξισου ζεστες αλλα δεν εχω εκει θερμομετρο να δω ποσο. Γιατι αν και τα σωματα καινε δεν ανεβαζει ο χωρος θερμοκρασια? Αντιστοιχα αν ο κυκλοφορητης δουλευει, σβηνει και μετα απο λιγο παλι απ την αρχη τοτε ανεβαζει γρηγορα το σπιτι. Φταιει η ταχυτητα του κυκλοφορητη? Φταιει κατι αλλο? Θελει ρεγουλαρισμα στο ταισμα ξυλου?

Επισης θα ηθελα να ενημερωσω οτι απο σημερα εχω συνδεσει εναν εναλλακτη - μπουρι, το οποιο κατασκευασα και εδωσα αλλα 25 λιτρα μεσα νερο γιατι πιστευα κυριως οτι φταιει η σομπα που εχει λιγα νερα στο καζανι. Τελικα βοηθαει πολυ ο εναλλακτης, αλλα δεν ειναι εκει η ουσια του παραπανω προβληματος. Ο εναλλακτης εγινε με Φ130 σωληνα, ανευ ραφης, κολληθηκαν λαμες για να αυξησψ την επιφανεια επαφης με το νερο και εξωτερικα μπηκε κοιλοδοκος 250, οπου κολληθηκαν 2 μουφες για την συνδεση, επισης εγινε επανω ενα κλαπε για ρυθμιση ποσοτητας και αντιστοιχα θερμοκρασιας των καυσαεριων. Το συστημα δουλευει αφου δοκιμαστηκε με 10 bar για να μην εχουμε παρατραγουδα στο σπιτι...Απο εβδομαδα θα εχω καλυτερα αποτελεσματα να μεταφερω, αλλα σαν μια πρωτη εικονα δινει αλλους10 βαθμους στο νερο οπως το ειδα απο το μεσημερι ως τωρα.

Οποιος θελησει πληροφοριες και φωτογραφιες της κατασκευης, στην διαθεση του!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5246 από stergiosbik

kosmidis80 έγραψε: θα ηθελα να θεσω μια ερωτηση σε οτι αφορα την λειτουργια και αποδοση, καθως ειμαι προβληματισμενος με αυτο που συμβαινει στο σπιτι.

Εχω μια σομπα λεβητα, την οποια λειτουργω εδω και εναν χρονο περιπου. Αυτο που δεν καταλαβαινω, αν και υποψιαζομαι ειναι:

οταν για παραδειγμα εχεις θεσει τον υδροστατη στους 65 βαθμους να γυριζει τον κυκλοφορητη (συνδεμενος στα επιστρεφομενα) και φτασεις τα νερα στους 75 βαθμους, αρα ο κυκλοφορητης δουλευει συνεχεια - σημειωσεη οι επιστροφες γυρνανε εξισου ζεστες αλλα δεν εχω εκει θερμομετρο να δω ποσο. Γιατι αν και τα σωματα καινε δεν ανεβαζει ο χωρος θερμοκρασια? Αντιστοιχα αν ο κυκλοφορητης δουλευει, σβηνει και μετα απο λιγο παλι απ την αρχη τοτε ανεβαζει γρηγορα το σπιτι. Φταιει η ταχυτητα του κυκλοφορητη? Φταιει κατι αλλο? Θελει ρεγουλαρισμα στο ταισμα ξυλου?

Επισης θα ηθελα να ενημερωσω οτι απο σημερα εχω συνδεσει εναν εναλλακτη - μπουρι, το οποιο κατασκευασα και εδωσα αλλα 25 λιτρα μεσα νερο γιατι πιστευα κυριως οτι φταιει η σομπα που εχει λιγα νερα στο καζανι. Τελικα βοηθαει πολυ ο εναλλακτης, αλλα δεν ειναι εκει η ουσια του παραπανω προβληματος. Ο εναλλακτης εγινε με Φ130 σωληνα, ανευ ραφης, κολληθηκαν λαμες για να αυξησψ την επιφανεια επαφης με το νερο και εξωτερικα μπηκε κοιλοδοκος 250, οπου κολληθηκαν 2 μουφες για την συνδεση, επισης εγινε επανω ενα κλαπε για ρυθμιση ποσοτητας και αντιστοιχα θερμοκρασιας των καυσαεριων. Το συστημα δουλευει αφου δοκιμαστηκε με 10 bar για να μην εχουμε παρατραγουδα στο σπιτι...Απο εβδομαδα θα εχω καλυτερα αποτελεσματα να μεταφερω, αλλα σαν μια πρωτη εικονα δινει αλλους10 βαθμους στο νερο οπως το ειδα απο το μεσημερι ως τωρα.

Οποιος θελησει πληροφοριες και φωτογραφιες της κατασκευης, στην διαθεση του!


Ρε συ γραφεις κ στο ΤΗΕ GREEKZ με το ψευδωνυμο cosmic?
Aν ναι μπραβο σου.
Ειδα την πατεντα σου κ φαινεται πολυ καλη.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ