Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4619 από χρηστος8
Σημαντικότερο σε αυτό είναι η σωστή διαστασιολόγηση θερμίδων λέβητα, χωρητικότητα δοχείου και μετά η τοποθέτηση.[/quote]




ετσι ειναι φιλε μου αλλα ποιος την κανει σωστα;
κι εσυ το δευτερο δοχειο που εβαλες γιατι ειχες μεγαλυτερο πλεονασμα απο οτι περιμενες ιδια περιπτωση ειναι νομιζω.
θελω να πω οτι η θερμανση που αποθηκευουμε δεν ειναι τοσο ευκολο να υπολογιστει με αποτελεσμα εκ των υστερων παρεμβασεις καποιες φορες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4628 από spyroskosmas
Απόλυτο δίκιο Χρήστο. Εϊναι όμως πολύ διαφορετικό να έχεις πρόβλημα πλεονάζουσας θερμότητας, και διαφορετικό να έχεις έλλειψη θερμότητας. ΣΤην πρώτη περίπτωση -σαν τη δικιά μου- μπορείς να το αντιμετωπίσεις είτε με δεύτερο δοχείο όπως εγώ, είτε βάζοντας λιγότερα ξύλα στο λέβητα.
Στην περίπτωση που δεν επαρκεί ο λέβητας για να θερμάνει, και υπάρχει και ένα δοχείο αγορασμένο, τότε η χαρά της αγοράς μετατρέπεται σε απογοήτευση.
Γι΄αυτό η διαστασιολόγηση δεν μπορεί να γίνει από τον οποιοδήποτε. Ούτε και είναι κανόνας όσο είναι ο λέβητας του πετρελαίου, τόσο και του ξύλου. Αν δε γίνει επιτόπου επίσκεψη από κάποιον σχετικό, τουλάχιστον να συζητηθούν οι παρακάτω παράγοντες που πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν.
1. Οι θερμίδες του υπάρχοντα λέβητα πετρελαίου
2. Αν ο λέβητας του πετρελαίου είναι οριακός ή όχι. Αυτό το καταλαβαίνεις αν έχει διακοπές ή δουλεύει ασταμάτητα ο λέβητας
3. Τι θερμοκρασία χώρου επιτυγχάνεται με τον λέβητα του πετρελαίου.
4. Τι θερμίδες είναι τα σώματά μας.
5. Τι θερμοκρασία θέλουμε να επιτύχουμε με το λέβητα ξύλου.
6. Αν θέλουμε και δοχείο αδρανείας πρέπει να ληφθεί κι΄αυτό υπόψιν.
Αν ξεχνάω κάτι ας βοηθήσουν οι συνοφουρίτες.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4634 από spirpat
Παιδιά ελλάτωσα την τροφοδοσια γυρω στα 2-3 ξυλα και το βεντιλατερ το εχω συνεχεια κλειστο για να μη ξεφευγω (μπορει να μην εχω πυρολυση και σωστη καυση αλλα τι να κανουμε..)Το δοχειο ειναι το 1ο που εβαλα οχι 2ο. Θελω να ρωτησω αυτο που ειπα παραπανω. Εαν αντι να κοβω κυκλοφορητη με θερμοστατη χωρου, να κογω ηλεκτροβανα του χωρου που μενω και συνεχιζει να λειτουργει ο κυκλοφορητης με εντολη απο υδροστατη στους 50 βαθμους και να τα στελνει στο υπογειο, δε θα ειναι καλυτερα μιας και θα γυρνανε περισσσοτερο?? αυτο το εκανα πριν κλεινοντας βανα οροφου αλλα τοτε δεν ειχα δοχειο αδρανειας και τα νερα δεν ειχανε που να πανε και ανεβαζανε μεγαλη θερμοκρασια νω τωρα ειναι και το δοχειο αδρανειας και πιστευω οτι θα πανε τα παραπανισια εκει. Τι λετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4641 από χρηστος8

spirpat έγραψε: Παιδιά ελλάτωσα την τροφοδοσια γυρω στα 2-3 ξυλα και το βεντιλατερ το εχω συνεχεια κλειστο για να μη ξεφευγω (μπορει να μην εχω πυρολυση και σωστη καυση αλλα τι να κανουμε..)Το δοχειο ειναι το 1ο που εβαλα οχι 2ο. Θελω να ρωτησω αυτο που ειπα παραπανω. Εαν αντι να κοβω κυκλοφορητη με θερμοστατη χωρου, να κογω ηλεκτροβανα του χωρου που μενω και συνεχιζει να λειτουργει ο κυκλοφορητης με εντολη απο υδροστατη στους 50 βαθμους και να τα στελνει στο υπογειο, δε θα ειναι καλυτερα μιας και θα γυρνανε περισσσοτερο?? αυτο το εκανα πριν κλεινοντας βανα οροφου αλλα τοτε δεν ειχα δοχειο αδρανειας και τα νερα δεν ειχανε που να πανε και ανεβαζανε μεγαλη θερμοκρασια νω τωρα ειναι και το δοχειο αδρανειας και πιστευω οτι θα πανε τα παραπανισια εκει. Τι λετε?




μπορεις να το κανεις και σιγουρα θα σε βοηθησει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4649 από androutso
Πολυ ωραια πατεντα γιανα μεταφερεις μεγαλους κορμους!!!!

Δεν ειναι δησκολη μια αντηγραφη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4703 από γιωργος



μετα παρε και αυτους και εισαι ΟΚ :P :P :P :P :P :P :P :P
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by γιωργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ