Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3545 από χρηστος8

spirpat έγραψε: Καλη χρονιά σε όλους!!! Τελικά βρε παιδιά τι γίνετε με τα δοχεία αδρανείας? Ποση ωρα χρειαζονται να ανεβασουν θερμοκρασια.... και ποση ωρα τη διατηρουν?? (μιλαμε για 1000λιτρα και αφου πιασει μια θερμοκρασια παραδειγμα 75 βαθμους και δε βαλεις αλλα ξυλα)....



συμφωνω με την απαντηση του ddd, και συμπληρωνω οτι υπαρχει ζητηση και προσφορα.
με απλα λογια αν δεν βαλεις ξυλα (προσφορα) και εχεις την θερμανση ανοιχτη (ζητηση) το ποσο γρηγορα θα αδειασει το δοχειο εχει να κανει με το ποσα μετρα ζεσταινεις, τι ειδους θερμανση εχεις (επιδαπεδια -σωματα φετες - σωματα panel),και το σημαντικοτερο ολων ο χρονος του ON OFF του θερμοστατη σου.
οπως καταλαβες δεν υπαρχει στανταρ χρονος για να απαντηθει το ερωτημα σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spirpat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3549 από kostantinos1

drifter έγραψε:

kostantinos1 έγραψε:

miller έγραψε:

kostantinos1 έγραψε:

miller έγραψε: ναι η φωτια σβηνει και μενει η καρβουνια αν αυτο εννοεις

καλη χρονια φιλε μιλλερ ακου να δεις τι με ειπε ο αντιπροσωπος να πεταξω τους κυκλοφορητες και να βαλω ηλεκτροβανες και οταν κλεισουν και οι τρεις ουτε ασφαλιστικα ουτε τιποτα λεει οτι ο λεβητας ειναι σαν μηχανακι σταματαει την φωτια και ανεβαζει μονο 2 με 3 βαθμους ακουσον ακουσον δεν εχω κανει λεει σωστα τις αυτονομιες


καλη χρονια φιλε κωνσταντινε. Δε νομιζω να παιζει τοσο ρολο η αυτονομια σου οτι λεβητα και να βαλεις το θεμα ειναι οτι σιγουρα χρειαζεσαι bufer κι ολα τα αλλα με το σιμπαθιο ειναι μπουρδες. Την εγκατασταση εσυ την εκανες ?

οχι ενας εξαδελφος και εφερα και αλλο υδραυλικο σημερα μου λεει ολα μια χαρα ειναι και οι κυκλοφορητες ειναι καλυτεροι οσον αφορα τις αυτονομιες μαλλον θελει να μου φαει λεφτα ποτε θα παρω το μαδερι και θα παω προς τα εκει αυτο πως το ακους οτι η φωτια πεφτει και σταματει εκει ο λεβητας ασε το ρυθμισα το χλαπε και παλι σηκωνεται τι στο καλο εβαλα και την αλλη την λαμαρινα τιποτα

Αυτό με τους πωλητές εχει παραγίνει ..... ένε ότι θέλουν και ειναι και επικίνδυνα καμιά φορα!

Εντάξει δεν ξερουν αστο δηλώσουν από την αρχή! Η να πληρώσουν κάποιον για τεχνική υποστήριξη!

Εγω έζω το συστημα χωρίς ηλεκτροβάνα.... Κλείνει η φωτια αλλα σιγοκαίει μάλλον καπνίζοντας πιο πολύ! Λόγω αδράνειας ανεβάζει και σε μένα θερμοκρασία (μέχρι και 10 βαθμούς!) Αν θέλεις να μειώσεις αυτή τη θερμοκρασία εκ΄τος από το ταμπερ του βεντιλατέρ θα πρεπει να αυξήσεις και το χρόνο μετά απο τον οποίο φυσαει για συντήρηση καθώς και να μειώσεις τα δευτερολεπτα που φυσαει.

Όμως εσενα το προβλήμα από οτι κατάλαβα ήταν άλλο . Η κατανάλωση Έτσι δεν ειναι?

Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω για τι δεν 'έχω προσωπικά μέτρο συγκρισης. Πάντως αν πάς σε μή ελεγχόμενη καυση (χωρίς βεντιλατερ) μάλλον θα αυξηθεί!

Επίσης δοκίμασε να μειώσεις τον ελκυσμό της καμινάδας? Στο κλαπέ μπορεις να βαλεις και τριτο παξιμάδι για να ειναι κάτω.... Πραγματικά δεν ξερω αν ειναι δυνατόν να γίνει αλλά κοιταξε αν το τραβηγμα της καμινάδας ανοιγει και το πορτάκι (μια ιδεα ειπα .... μπορει να ειναι και μ@Σ#$@#$@# α)

γεια σου ντριφτερ καλη χρονια ρε παιδια κανενας τον λεβητα τον εχει καθαρισει ποτε ? εγω μονο σταχτη πεταω οσο για το κλαπε τις καμιναδας οταν το κλεινω λιγο ο λεβητα μυριζει και αναγκαστικα το ανοιγω αν βαλω τριτο { παξιμαδι θα το σηκωνει το κλαπε ομως }ντριφτερ απο που πηρες τον λεβητα εσυ και τι σου λεει οι αντιπροσωπος οσο για τον λεβητα που λεω να παρω με βετιλατερ παλι λεω αλλα τωρα φοβαμαι θελλει προσοχη μην κανουμε καμια χειροτερη π@π@ρ@ια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3568 από spirpat
Σωματα εχω πανελ. 120μ2 ο κυριως οροφος και 80μ2 αλλος οροφος. μεχρι στιγμης ειμαι στα 50-60κιλα την ημερα και δεν εχω θερμοστατες συνδεμενους τιποτα για τη ζητηση. υπαρχει το λαντοματ ο υδροστατης στο λεβητα ειναι στους 60 βαθμους περιπου και μετα στο κυκλοφορητη περιπου στους 55. υπαρχει και τριοδη βανα γυρω στο 5 ρυθμισμενη κι εχω αναλογα τη εξωτ.θερμοκρασια απο 24-εως 26 βαθμους. Στη μεγαλυτερη διαρκεια κλεινω το βεντιλατερ στο λεβητα....
Σκεφτομαι να βαλω το δοχειο για καλυτερο ελεγχο των νερων αλλα ακουω οτι αργει να ζεστανει και κρυωνει γρηγορα.....

χρηστος8 έγραψε:

spirpat έγραψε: Καλη χρονιά σε όλους!!! Τελικά βρε παιδιά τι γίνετε με τα δοχεία αδρανείας? Ποση ωρα χρειαζονται να ανεβασουν θερμοκρασια.... και ποση ωρα τη διατηρουν?? (μιλαμε για 1000λιτρα και αφου πιασει μια θερμοκρασια παραδειγμα 75 βαθμους και δε βαλεις αλλα ξυλα)....



συμφωνω με την απαντηση του ddd, και συμπληρωνω οτι υπαρχει ζητηση και προσφορα.
με απλα λογια αν δεν βαλεις ξυλα (προσφορα) και εχεις την θερμανση ανοιχτη (ζητηση) το ποσο γρηγορα θα αδειασει το δοχειο εχει να κανει με το ποσα μετρα ζεσταινεις, τι ειδους θερμανση εχεις (επιδαπεδια -σωματα φετες - σωματα panel),και το σημαντικοτερο ολων ο χρονος του ON OFF του θερμοστατη σου.
οπως καταλαβες δεν υπαρχει στανταρ χρονος για να απαντηθει το ερωτημα σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3579 από χρηστος8

spirpat έγραψε: Σωματα εχω πανελ. 120μ2 ο κυριως οροφος και 80μ2 αλλος οροφος. μεχρι στιγμης ειμαι στα 50-60κιλα την ημερα και δεν εχω θερμοστατες συνδεμενους τιποτα για τη ζητηση. υπαρχει το λαντοματ ο υδροστατης στο λεβητα ειναι στους 60 βαθμους περιπου και μετα στο κυκλοφορητη περιπου στους 55. υπαρχει και τριοδη βανα γυρω στο 5 ρυθμισμενη κι εχω αναλογα τη εξωτ.θερμοκρασια απο 24-εως 26 βαθμους. Στη μεγαλυτερη διαρκεια κλεινω το βεντιλατερ στο λεβητα....
Σκεφτομαι να βαλω το δοχειο για καλυτερο ελεγχο των νερων αλλα ακουω οτι αργει να ζεστανει και κρυωνει γρηγορα.....



αυτο που χρειαζεσαι αν βαλεις δοχειο ειναι 1000 λιτρα οπωσδηποτε.
αυτο που ειναι πολυ σημαντικο να καταλαβεις, ειναι οτι χωρις δοχειο η θερμανση σου διοχετευεται αμεσα στο σπιτι σου θες δε θες για να μην εχεις υπερθερμανση λεβητα.
αυτο εχει συνεπεια να μην διαχειριζεσαι οπως θελεις την θερμανση σου.
με δοχειο μπορεις να φουλαρεις τον λεβητα οσο θελεις και να ζητησεις θερμανση οσο χρειαζεσαι, τοποθετεις και τις αυτονομιες.
αν γινουν ολα σωστα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις. ;)




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spirpat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3587 από kostantinos1

χρηστος8 έγραψε:

spirpat έγραψε: Καλη χρονιά σε όλους!!! Τελικά βρε παιδιά τι γίνετε με τα δοχεία αδρανείας? Ποση ωρα χρειαζονται να ανεβασουν θερμοκρασια.... και ποση ωρα τη διατηρουν?? (μιλαμε για 1000λιτρα και αφου πιασει μια θερμοκρασια παραδειγμα 75 βαθμους και δε βαλεις αλλα ξυλα)....



συμφωνω με την απαντηση του ddd, και συμπληρωνω οτι υπαρχει ζητηση και προσφορα.
με απλα λογια αν δεν βαλεις ξυλα (προσφορα) και εχεις την θερμανση ανοιχτη (ζητηση) το ποσο γρηγορα θα αδειασει το δοχειο εχει να κανει με το ποσα μετρα ζεσταινεις, τι ειδους θερμανση εχεις (επιδαπεδια -σωματα φετες - σωματα panel),και το σημαντικοτερο ολων ο χρονος του ON OFF του θερμοστατη σου.
οπως καταλαβες δεν υπαρχει στανταρ χρονος για να απαντηθει το ερωτημα σου.

γεια σου φιλε ρηστο θα ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι υδραυλικος και αν ναι αν ξερεις για αυτονομιες με κυκλοφορητες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3607 από χρηστος8
γεια σου φιλε ρηστο θα ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι υδραυλικος και αν ναι αν ξερεις για αυτονομιες με κυκλοφορητες[/quote]



Κωσταντινε υδραυλικος ειμαι. τι θες να ρωτησεις; :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ