Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3519 από drifter

kostantinos1 έγραψε:

miller έγραψε:

kostantinos1 έγραψε:

miller έγραψε: ναι η φωτια σβηνει και μενει η καρβουνια αν αυτο εννοεις

καλη χρονια φιλε μιλλερ ακου να δεις τι με ειπε ο αντιπροσωπος να πεταξω τους κυκλοφορητες και να βαλω ηλεκτροβανες και οταν κλεισουν και οι τρεις ουτε ασφαλιστικα ουτε τιποτα λεει οτι ο λεβητας ειναι σαν μηχανακι σταματαει την φωτια και ανεβαζει μονο 2 με 3 βαθμους ακουσον ακουσον δεν εχω κανει λεει σωστα τις αυτονομιες


καλη χρονια φιλε κωνσταντινε. Δε νομιζω να παιζει τοσο ρολο η αυτονομια σου οτι λεβητα και να βαλεις το θεμα ειναι οτι σιγουρα χρειαζεσαι bufer κι ολα τα αλλα με το σιμπαθιο ειναι μπουρδες. Την εγκατασταση εσυ την εκανες ?

οχι ενας εξαδελφος και εφερα και αλλο υδραυλικο σημερα μου λεει ολα μια χαρα ειναι και οι κυκλοφορητες ειναι καλυτεροι οσον αφορα τις αυτονομιες μαλλον θελει να μου φαει λεφτα ποτε θα παρω το μαδερι και θα παω προς τα εκει αυτο πως το ακους οτι η φωτια πεφτει και σταματει εκει ο λεβητας ασε το ρυθμισα το χλαπε και παλι σηκωνεται τι στο καλο εβαλα και την αλλη την λαμαρινα τιποτα

Αυτό με τους πωλητές εχει παραγίνει ..... ένε ότι θέλουν και ειναι και επικίνδυνα καμιά φορα!

Εντάξει δεν ξερουν αστο δηλώσουν από την αρχή! Η να πληρώσουν κάποιον για τεχνική υποστήριξη!

Εγω έζω το συστημα χωρίς ηλεκτροβάνα.... Κλείνει η φωτια αλλα σιγοκαίει μάλλον καπνίζοντας πιο πολύ! Λόγω αδράνειας ανεβάζει και σε μένα θερμοκρασία (μέχρι και 10 βαθμούς!) Αν θέλεις να μειώσεις αυτή τη θερμοκρασία εκ΄τος από το ταμπερ του βεντιλατέρ θα πρεπει να αυξήσεις και το χρόνο μετά απο τον οποίο φυσαει για συντήρηση καθώς και να μειώσεις τα δευτερολεπτα που φυσαει.

Όμως εσενα το προβλήμα από οτι κατάλαβα ήταν άλλο . Η κατανάλωση Έτσι δεν ειναι?

Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω για τι δεν 'έχω προσωπικά μέτρο συγκρισης. Πάντως αν πάς σε μή ελεγχόμενη καυση (χωρίς βεντιλατερ) μάλλον θα αυξηθεί!

Επίσης δοκίμασε να μειώσεις τον ελκυσμό της καμινάδας? Στο κλαπέ μπορεις να βαλεις και τριτο παξιμάδι για να ειναι κάτω.... Πραγματικά δεν ξερω αν ειναι δυνατόν να γίνει αλλά κοιταξε αν το τραβηγμα της καμινάδας ανοιγει και το πορτάκι (μια ιδεα ειπα .... μπορει να ειναι και μ@Σ#$@#$@# α)
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by drifter.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3529 από γιαννης δελτα

dpas έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε: Καλη χρονια σε ολους να ειστε καλα. Dpas εγω εβαλα ενα 100σταρι δοχειο διαστολης και ειμαι ησυχος.


Γιάννη, πόση είναι η πίεση στο δοχείο αδρανείας σε θερμοκρασία 80 βαθμών (θερμοκρασία νερού στο buffer, όχι του λέβητα);[ /quote] Απο το 1.5 παει λιγο κατω απο το δυο. Παντως δες και την πιεση του δοχειου διαστολης και ξεφουσκοσε αν δεν εχει καθολου νερο μεσα ετσι εκανε ο υδραυλικος μου. να βαλεισ και ενα δοχειο διαστολης στο μπαφερ και εισαι ενταξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3533 από dpas
Κατέβασα την θερμοκρασία του λέβητα από τους 80 στους 77 βαθμούς. Το δοχείο αδρανείας φτάνει στους 78-79 βαθμούς και η πίεση σταθεροποιήθηκε στα 1,8 bar...

.. τόση διαφορά της πίεσης με μόνο 2 βαθμούς πτώση της θερμοκρασίας του λέβητα; :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3536 από spirpat
Καλη χρονιά σε όλους!!! Τελικά βρε παιδιά τι γίνετε με τα δοχεία αδρανείας? Ποση ωρα χρειαζονται να ανεβασουν θερμοκρασια.... και ποση ωρα τη διατηρουν?? (μιλαμε για 1000λιτρα και αφου πιασει μια θερμοκρασια παραδειγμα 75 βαθμους και δε βαλεις αλλα ξυλα)....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3537 από γιαννης δελτα

dpas έγραψε: Κατέβασα την θερμοκρασία του λέβητα από τους 80 στους 77 βαθμούς. Το δοχείο αδρανείας φτάνει στους 78-79 βαθμούς και η πίεση σταθεροποιήθηκε στα 1,8 bar...

.. τόση διαφορά της πίεσης με μόνο 2 βαθμούς πτώση της θερμοκρασίας του λέβητα; :huh:

Ανεβασε παλι την θερμοκρασια στο λεβητα τους 85 τερμα δηλ. και δες την πιεση. Για την υπερθερμανση τη μετρα πηρες? δηλ σε περιπτωση που κανει καλο καιρο και δεν ζηταν τα σωματα νερο και φουλαρη το αδρανειας τι θα κανει ο λεβητας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3539 από ddd
fΚαλησπερα και καλη χρονια σε ολους .

ο χρονος που θα γεμισει ενα buffer tank εξαρταται απο το πως ειναι συνδεμενο απο τον λεβητα προς το buffer και απο το buffer προς την καταναλωση, και πως ειναι συνδεμενος ηλεκτρικα ο κυκλοφοριτης της καταναλωσης

ανεξαρτητα απο την καθε αποδωση του καθε λεβητα ο ποιο συντομος τροπος να γεμισεις ενα buffer ειναι να στελνεις προτα σε αυτο και μετα στην καταναλωση (οχι ομως πριν φτασει το νερο στο buffer 90-80-65)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ