Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3313 από γιαννης δελτα
Χθες αναψε πρωτη φορα ο ξυλολεβητας μου vitoligno 100 30 kw με δοχειο αδρανειας 800 λιτρα. Οι πρωτες εντυπωσεις πολυ θετικες.Εμεινα ικανοποιημενος απο την αποδοση του και σημερα 24 ωρες μετα δεν εκαψα καθολου μαυρο χρυσο.Πρωτη φορα εχουμε τοση ζεστη στο σπιτη. Dpas ευχαριστω για την βοηθεια. Επιτελους αναψε....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3315 από miller
ναι η φωτια σβηνει και μενει η καρβουνια αν αυτο εννοεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3328 από kostantinos1

drifter έγραψε: Μαλλον πολύ αγανακτησες!

Εδω που τα λέμε και εγω θα ήθελα να κλειδώσω σε ένα σπιτι τον Σερβο που εγραψε στο φυλλαδιο "ενα γεμισμα την μέρα" , χωρίς ρουχα και με θερμανση τον λεβητα με ενα γεμισμα....

Βέβαια δεν ετρεφα αυταπάτες... Και το κακό ειναι πως εχω υγρα ξύλα! Με τα ξερα ειμαι ευχαριστημενος σε γενικές γραμμες , αλλα φωτια το πρωι ουτε για πλάκα! Στην καλύτερη μερικά καρβουνα!

Αλλά εχω και απώλειες στο σπίτι και ακόμη δεν εχω αποφασήσει που θα αφήσω το ταμπερ της καμινάδας!

Konstantinos νομίζω πως το προβλημά σου είναι πως τα σπίτια ζητάνε όλα μαζί νερό και ο λέβητας έχει μικρή χωρητικότητα!
Αν αποφάσισες να πάρεις άλλον γιατι δεν σου κάθεται πλέον καλά να κοιτάξεις να έχει μεγαλή χωρητικότητα σε νερό ή να βαλεις δοχειο αδρανειας. Μια ιδεα λέω δεν το παιζω ειδικός αλλα ότι και να πάρεις αν έχει λιγο νερο στο boiler και με κρυες επιστροφές νομίζω θα ειναι πρόβλημα!

Παντως και σε εμένα δεν τα παει τόσο καλά όσο του miller (εχω και εγώ τον fk2 για 120 μ2 αμονωτα)

Ελπιζω να ειναι τα ξυλα μου !

Αλήθεια σε τι προσανατολιζεσαι?

drifter απο που εισε φιλε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3420 από mpampisfirm
Παιδιά κάποιος δικός μου (θείος μου) χρησιμοποίησε τη βαλβίδα της esbe στους 65 βαθμούς (οχι σε πυρολυτικό λέβητα) και αντιμετώπησε το εξής πρόβλημα:
Εχει ένα λέβητα ferroli (ξύλου) και ζεσταίνει διώροφο σπίτι.Ο επάνω όροφος όλα καλά.
Ο κάτω όροφος τίποτα.
Εισαγωγή οι σωλήνες έκαιγαν...επιστροφή τίποτα. Έφτανε ο λέβητας 80 βαθμούς και τα σώματα χλιαρά.Ο επάνω όροφος ψήνονταν στη ζέστη.
Το γύρναγε στο πετρέλαιο ...όλα εντάξει.Αποτέλεσμα έβγαλε τη τρίοδη και όλα εντάξει.
Τώρα τι έφταιγε?
Πιθανόν να ήθελε η τρίοδη να άνοιγε σε χαμηλότερους βαθμούς !!!
Τώρα πάντως το δουλεύει χωρίς τη βαλβίδα (έβαλε ενα ταφ στη θέση της) και όλα τέλεια.
Έχει ευχαριστηθεί ζέστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3421 από N1k0s
μηπως την εβαλε αναποδα; δεν ξερω κι ολας

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3427 από mpampisfirm
Ανάποδα δεν μπορεί να ήταν αφού ο επάνω όροφος ήταν Ο.Κ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ