Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #203 από jimmys81
Kαλημερα σε ολους ηθελα να ρωτησω

Ο αδελφος μου θελει να αγορασει μια σομπα καλοριφερ,το σπιτι ειναι 120 τετραγωνικα δεν εχει μονωση ειναι μονοκατοικια και πιανει λιγο βορρα δεν ξερω να του απαντησω ποσσα kw θα πρεπει να παρει εγω του ειπα οτι με 19 νομιζω θα ειναι καλα μηπως γνωριζει καποιος να μου απαντηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #204 από egglezos
vaggeli και οι δύο λύσεις όπως σωστά λές κάνουν...η 2η θα σου δώσει πιο γρήγορα θέρμανση στο σπίτι, από άποψη ασφάλειας και οι δύο είναι Οκ, με την προυπόθεση ότι η τρίοδη δουλέυει σωστά.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #207 από math_pro
Και εγω πιστευω οτι ειναι λάθος
Το ζεστό νερό το παίρνουμε πάντα απο την κορυφή του δοχείου,οπως επίσης η επιστροφή,
δηλαδη η πληρωση με κρύο νερο γίνεται στην κάτω μερια
www.howat.gr/sxediagrama-sindesis-iliakou-thermosifwna.html
Εδω δεν είναι το ιδιο πράγμα με το δικό σου αλλά θα δείς τις αρχές λειτουργίας
Θεωρησε οτι το ζεστό νερό χρήσης ειναι το νερό που πάει στα σώματα.
Απο κάτω ακριβώς ειναι η εισαγωγή ζεστου νερου απο τον λέβητα.
Αμέσως αποκάτω η εξαγωγή πρός τον λέβητα
Κάτω απο την εξαγωγή πρός τον λέβητα εχει εισαγωγή απο το ηλιακό.
Εκει θα πρέπει να συνδέσεις την επιστροφή απο τα σώματα.
Εχε υπ οψιν σου οτι αν και εχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα θέρμανση ,δεν είμαι ειδικός
και οτι οπως γράφει και κάποιος σε ενα άλλο φόρουμ του οποίου ειμαι επισκέπτης:
Οτι πληρώσεις παίρνεις..και η γνώμη μου ειναι τσάμπα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #216 από dpas

vaggelis έγραψε: Εκτός του ότι δεν έχω πρόσβαση στο phorum.gr από ότι είδα το θέμα με τα ξύλα το διέγραψαν τελείως.
Θα κοιτάξω αν έχω κρατήσει στον υπολογιστή αντίγραφο και αν όχι θα ξαναγράψω κάτι παρόμοιο.


Vaggelis, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι το post που έκανες στο άλλο forum ήταν η αφορμή να ασχοληθώ και να καταλήξω στις επιλογές που έκανα. Ήταν -κατά την γνώμη μου- μία θαυμάσια παρουσίαση, που με βοήθησε πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #229 από vaggelis

dpas έγραψε:
Vaggelis, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι το post που έκανες στο άλλο forum ήταν η αφορμή να ασχοληθώ και να καταλήξω στις επιλογές που έκανα. Ήταν -κατά την γνώμη μου- μία θαυμάσια παρουσίαση, που με βοήθησε πολύ.


Και από ότι βλέπω από το πρώτο σου post εδώ επέλεξες έναν πολύ καλό λέβητα ο οποίος μαζί με το δοχείο αδράνειας θα σου προσφέρει οικονομία στα καύσιμα, ευκολία στη χρήση και άνεση στο χώρο σου καθώς θα μπορείς να επιλέγεις την θερμοκρασία που επιθυμείς.
Πολύ καλή επιλογή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dpas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #253 από Ultrasonic
Καλησπέρα και απο μένα!
Θα πρεπει να έχουμε σαν αρχη ,για την λειτουργεία οποιας συσκευής θέρμανσης και να διαλέξουμε την σωστή μελέτη απωλειών η οποία φυσικά ξεκινάει απο το χτίσιμο του σπιτιού!Για παλαιό σπιτι θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να φροντίσει για την μείωση απωλείων ενέργειας απο το εσωτερικό του σπιτιού εάν θελει αποτελέσματα!Οι περισσότεροι αγνοούν το παραπάνω παραγοντα!
Εγώ εχω κατοικία 190τμ με μόνωση πετροβαμβακα και φελιζολ σε διπλη τοιχοποιια!Το ίδιο εχω κανει και στην κεραμοσκεπή!Τα εξωτερικά κουφωματα επιλέχτηκαν να ειναι πλαστικα!(για αλουμινια με καλη μονωση απαιτοουντε αρκετα χρηματα)
Με μελετη απωλειων την οποια εκανα προεκυψε η απαιτηση για λεβητα 40-50.000kcal!(καπως υπερβολικο το μεγεθος)
ΕΥΤΥΧΩΣ προνοησα χωρις να εχω την διορατικοτητα οτι θα φτασουμε εδω που φτασαμε,να τοποθετησω ενεργειακο τζακι της ΚΑΜΙΝΟΤΕΧΝΙΚΗΣ(Αλεξανδρος) η οποια αποδιδει περιπου 15kw !
Το αποτελεσμα ειναι:1η χρονια κατοικισης ....800 περιπου λιτρα πετρελαιο και 6 τοννους ξυλεια!
2η χρονια μεχρι στιγμης δεν εχω καψει καθολου πετρελαιο για θερμανση παρα μονο για ζεστο νερο χρησης και περιπου 1 τοννο ξυλεια!θερμοκρασια χωρου...23 περιπου βαθμους στον γυρω χωρο απο το τζακι και 21 περιπου βαθμους στα δωματια!Αεραγωγοι ΔΕΝ εχουν τραβηχτει στα δωματια!Υπολογιζω φετος να μην αγορασω καθολου πετρελαιο...με -1 περιπου βαθμο το βραδυ και με παυση του τζακιου ,το πρωι, εχω 21 βαθμους!Σαφεστατα την 2η χρονια κατοικισης τα πραματα εχουν βελτιωθει σημαντικα(εχουν φυγει οι κατασκευαστικες υγρασιες)!
Συμπερασμα....εγκαταλειπουμε το πετρελαιο ωσ καυσιμο θερμανσης με την σημερινη τιμη ως εχει...με την μελλοντικη τιμη το διαγραφουμε παντελως απο το μυαλο μας και απλα θα εχουμε μια ωραια αναμνηση να λεμε στα παιδια μας!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ