Συζητήσεις για τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131507 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

stergiosbik έγραψε:

dryianni έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

dryianni έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Εχει η αλφα καταστηματα λιανικης;
Τι ακριβως λες; δεν σε καταλαβαινουμε;

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


O stergiosbik είπε ότι είδε διαφημιστική καταχώρηση σε τοπικό τύπο προσφορά για pellet από τις κεντρικές εγκαταστάσεις της Alfa στη Λάρισα. Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά...


Η alfa πουλαει λιανικη μονο εδω στη Λαρισα.
Σε αλλες πολεις δεν εχει καταστηματα λιανικης.
Τουλαχιστον αυτο γνωριζω εγω.Αν εισαι βεβαιος οτι στην Αθηνα υπαρχει καταστημα λιανικης της ιδιας της Alfa να μου το πεις.
Φοβαμαι ομως οτι δεν εχει. :whistle:

Υπέθεσα πως αφού πουλάει στη Λάρισα, κάλλιστα θα μπορούσε να πουλάει και στην Αθήνα. Αν δεν το κάνει (που μάλλον΄έχεις δίκιο, δεν το κάνει), δεν το κάνει για να μπορούν οι πελάτες της (έμποροι λιανικής) να έχουν υψηλότερο περιθώριο κέρδους. Γιατί εδώ είναι κουτοφραγκία, επαναλαμβάνω, Αττική και οι κάτοικοί της πρέπει να αγοράζουν ακριβά (όπως το παράδειγμα με την πορτοκαλάδα του Ολλανδού τουρίστα).
Έτσι πέταξαν έξω οι έμποροι της Αττικής τον Αβράμογλου (σ.σ. Progetto λέβητες και pellets) και τον Ταγκλή (μπρικέττα) γιατί έδωσαν τα προϊόντα τους πολύ φθηνά στο Leroy Merlin. Κατά τη γνώμη μου, εμπορικά, καλά έκαναν. Δεν μπορείς να αφήνεις τον πελάτη σου (λιανέμπορο) απροστάτευτο έναντι του μεγαλοκαρχαρία. Από την άλλη όμως δεν μπορείς να πουλάς στη Λάρισα και να μην πουλάς στην Αττική. Ή θα πουλάς παντού ή πουθενά. Οι κουτόφραγκοι ξύπνησαν και γίναν ...Ευρωπαίοι! ;)


Εμ δεν γιναμε Ευρωπαιοι.
Αν ειμασταν θα καναμε κουμαντο για αγορα μεσα στο καλοκαιρι κ δεν θα ψαχναμε τωρα.
Μιας κ αναφερεις την Αλφα θα σου πω το εξης.
Σχεδον ολο το καλοκαιρι ειχε προσφορα εδω στη Λαρισα 220euro/tn.Πολυ ευκολα οποιος ηθελε εκανε παραγγελια κ με 25-30 euro ανα παλλετα το ειχε σπιτι του στην Αθηνα.
Συνολο 250 ευρω.
Η Αλφα φταιει που εμεις θελουμε ν αγοραζουμε καρπουζι μεσα στο καταχειμωνο με τιμη καλοκαιριου;

Αγαπητέ stergiosbik,

Παρ' ότι συμφωνώ με τη λογική σου επί της "έξυπνης" αγοράς (καλοκαίρι, κ.λ.π.). θεωρώ -με όλον το σεβασμό- πως είσαι εκτός θέματος. Το θέμα είναι απλό:
Γιατί επιλέγει να πουλά λιανική στη Λάρισα και όχι στην Αττική; Έχεις κάποια πειστική απάντηση γι αυτό; Ή μήπως θέλεις να πιστέψω ότι η ζήτηση είναι μεγαλύτερη σε ένα νομό 400.000 κατοίκων από ότι σε ένα νομό 4.500.000 κατοίκων; Ας πουλούσε στην Αθήνα 230 το καλοκαίρι και θα σου έλεγα εγώ τι θα γινόταν.
Από την άλλη, αφού θα μπορούσαμε κι εμείς από την Αττική να αγοράσουμε από τη Λάρισα, όπως λες, γιατί δε βάζουν καταχώρηση σε πανελλαδική εφημερίδα να το μάθουμε κι εμείς και οι Πελοποννήσιοι και οι Ηπειρώτες και οι πάντες;
Γιατί απλούστατα, όπως προείπα, θα ξεσηκωθούν οι έμποροι της Αττικής που πωλούν από 300-350 ευρώ τον τόνο και θα πετάξουν την Alfa έξω από το μαγαζί τους. Οι Λαρισαίοι έμποροι δεν μπορούν να το κάνουν -σ.σ. να πετάξουν την Alfa από το μαγαζί τους- γιατί στην περιοχή υπάρχει πληθώρα παραγωγής pellets, λόγω της έντονης αγροτικής δραστηριότητας και οι τιμές είναι ήδη χαμηλές.
Ενώ εδώ, στην ...τουριστική κουτοφραγκοΑττική οι τιμές παραμένουν ...τουριστικές! :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131508 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
επειδή βλέπω έχει κίνηση το θέμα και η προσφορά ξέφυγε από τον Στεργιο :P :P :P :P είπα να το βάλω εδώ


εδώ το λινκ για να κάνετε

www.facebook.com/rythmoslarissas988

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131512 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Εγω ξαναρωτω τοτε, γιατι και οι Ρουμανο αυστριακοι δεν ανοιγουν σε καθε χωρα που πουλανε, σε καθε πολη της χωρας αυτης κσι ενα υποκαταστημα????

Φιλε μου το εμποριο και το μανατζμεντ ειναι πολυ πιο συνθετο απ οτι το εχεις στο μυαλο σου.

Και δεν ειναι θεμα Ελληναραδων και κουτο φραγκων...

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131515 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Για να καταλαβεις τι εννοω θα σου δωσω ενα μικρο παραδειγμα επι του συγκεκριμενου εργοστασιου.

Η αλφα λοιπον βγαζει πελλετ στην Δραμα, στο Νευροκοπι. Η αλφα επισης εχει μεγαλο εργοστασιο στην Λαρισα, οπου εκει υποδεχεται ξυλεια και την επεξεργαζεται για τις διαφορες αλλες χρησεις. Τα φορτηγα της εταιριας ανεβαζουν προφανως τα υπολειματα της Λαρισας στην Δραμα και κατεβαζουν πελλετ απο εκει στην Λαρισα.
Στην Αττικη η ακομα καλυτερα στην Πελλοπονησο αν κατεβαζαν πελλετ, τι θα ανεβαζαν?

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131516 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Και μην ακουσω καμια μαλακια για καλαματιανο μαυρακι! Χαχαχα

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131520 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

kosmidis80 έγραψε: Για να καταλαβεις τι εννοω θα σου δωσω ενα μικρο παραδειγμα επι του συγκεκριμενου εργοστασιου.ΛΑΘΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ KOSMIDIS

Η αλφα λοιπον βγαζει πελλετ στην Δραμα, στο Νευροκοπι. Η αλφα επισης εχει μεγαλο εργοστασιο στην Λαρισα, οπου εκει υποδεχεται ξυλεια Δεν υποδεχεται ξυλεια εκει απλα αγοραζει το νοβοπαν απο τους φιλους μας τους βουλγαρους και τους τουρκους ετοιμο ενω θα μπορουσε να το παραγει στην σελμαν που την εκλεισε και την επεξεργαζεται το νοβοπαν επεξεργαζεται με μια πρεσσα που παταει 1000 φυλλα το 24ωρο ενω στην κομοτηνη θα μπορουσε να παταει 4500 φυλλαγια τις διαφορες αλλες χρησεις. Τα φορτηγα της εταιριας ανεβαζουν αερα κοπανιστο ανεβαζουν αντε και κανενα δεμα διαφορα προιοντα προφανως τα υπολειματα της Λαρισας στην Δραμα και κατεβαζουν πελλετ απο εκει στην Λαρισα.ο νομος καβαλας εχει τοσα δημοσιας χρησης αυτοκινητα οσο ολοι η βορεια ελλαδα αρα θυματα πολλα για να κατεβασουν το πελλετ αρκει να το πληρωσεις μετρητης
Στην Αττικη η ακομα καλυτερα στην Πελλοπονησο αν κατεβαζαν πελλετ, τι θα ανεβαζαν?
δεν συμφερη να κουνας τα δικα σου αμαξια οταν κατεβαζεις με 650€ -700€ πληρες φορτιο στην αθηνα για λογαριασε το πετρελαια διοδια οδηγο το κανεις μονο οταν δεν μπορεισ να πληρωσεις τα 700€ η αν δεν μπορεις να βρεις φορτηγο δημοσιας χρησης

επισεις στην κουρτινα δεν βαζεις πριονιδια η υπολλειματα
Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ