Συζητήσεις για τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132789 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Αν είναι σουηδικό, σίγουρα θα ήρθε μαζί με τίποτα ξύλα. Σουηδική ξυλεία δεν λέμε; Σε κανα φορτίο για συμπλήρωμα. Αλλιώς μπορεί να είναι κανα από τα νοθευμένα...Γιατί το πήρες πολύ φτηνα ρε συ. Εδώ το german είναι πανάκριβο και φέτος δεν κυκλοφορούν παρά 1-2 πραγματικά αυστριακά. Και είναι και πανάκριβα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132793 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

str1979 έγραψε: Με έχετε μπερδέψει και δεν μπόρεσα να βρω που είχα κάνει ποστ με φώτο οπότε απαντάω εδώ

Σήμερα το πρωί άδειασε το σιλό όποτε και το γέμισα με το νέο πελλετ που αγόρασα πρόσφατα
Υποτίθεται ότι είναι Σουηδικό αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου

Η σακούλα είναι ποιοτικός χάλια. Από τα 41 τσουβαλάκια που αγόρασα σχεδόν Στα 10 είχε ανοίξει η σακούλα από το επάνω μέρος
Επίσης το πλαστικό της μου άφηνε την εντύπωση ότι είχε κάτι σαν πόρους.
Στο πελλετ τώρα ο χρωματισμός του είναι ανοιχτός, έχουν σχετικά κοντό μέγεθος και μέσα στις σακούλες βρήκα αρκετή σκόνη.
Επίσης μου άφησαν την εντύπωση ότι είχαν κάποια υγρασία.

Στην πράξη τώρα επιβεβαιώθηκαν οι αμφιβολίες μου διότι χωρίς να πειράξω ρυθμίσεις στον λέβητα το συγκεκριμένο πελλετ δεν μπόρεσε να δώσει θερμοκρασία καυσαερίων όσο έδινε το προηγούμενο πελλετ.
Έτσι αναγκάστηκα να αυξήσω την τροφοδοσία από το 35% στο 37-38% για να ανεβάσω την απόδοση του.
Στην καμινάδα δεν είχα καθόλου καπνό.

Η σύγκριση έγινε με το πελλετ που έκαιγα μέχρι τώρα του Καρυπιδη απο τα Καρφουρ.

Τα συμπεράσματα μου είναι ότι είτε το πελλετ δεν είναι Σουηδικό αλλά ότι να ναι... είτε ότι ναι μεν είναι Σουηδικό αλλά το είχαν εκτεθειμένο έξω και όχι σε κάποιο υπόστεγο οπότε από τις καιρικές συνθήκες και την βροχή φθάρθηκε η σακούλα, τράβηξε κάποια υγρασία με αποτέλεσμα να αφήνει αυτή την αίσθηση υγρασίας στα δάχτυλα,περισσότερη σκόνη στην σακούλα και μικρότερο μήκος στο μέγεθος επειδή μαλάκωσε και πάει πιο εύκολα και κατ' επέκταση μειωμένη απόδοση.

Θα το παρακολουθήσω και τις επόμενες μέρες και αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω.







ΣΤΡΑΤΗ τι έγινε το έχασες :whistle:
Εδώ είναι οι φωτογραφίες που έβαλες
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...id=384&limitstart=15


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #134309 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Επανέρχομαι με πιο ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με το παραπάνω πελλετ που αγόρασα τελευταία
Είναι ΜΑΠΑ !
το τις τελευταίες μέρες μου προκαλεί όλο προβλήματα
Δεν ξέρω που οφείλεται άλλα το πελλετ ειναι σπασμένο σε μικρά κομματάκια και οχι ολόκληρο, έχει επίσης ΠΟΛΥ σκόνη στα σακιά με αποτέλεσμα να επικάθεται στον λαιμό του σωλήνα εισαγωγής του πελλετ πριν μπει στον καυστήρα.
Αυτό εχει ως αποτέλεσμα να μου φρασει μετά απο λίγη ώρα λειτουργίας ολο τον σωλήνα εισαγωγής και να γεμιζει με πελλετ μέχρι επάνω όποτε και μπλοκάρει το μοτερ του κοχλία.

Σίγουρα ΔΕΝ πρόκειται να ξανά πάρω απο αυτό. Πάλι καλά που είχα πάρει μικρή σχετικά ποσότητα για συμπλήρωμα.

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #134336 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

str1979 έγραψε: Επανέρχομαι με πιο ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με το παραπάνω πελλετ που αγόρασα τελευταία
Είναι ΜΑΠΑ !
το τις τελευταίες μέρες μου προκαλεί όλο προβλήματα
Δεν ξέρω που οφείλεται άλλα το πελλετ ειναι σπασμένο σε μικρά κομματάκια και οχι ολόκληρο, έχει επίσης ΠΟΛΥ σκόνη στα σακιά με αποτέλεσμα να επικάθεται στον λαιμό του σωλήνα εισαγωγής του πελλετ πριν μπει στον καυστήρα.
Αυτό εχει ως αποτέλεσμα να μου φρασει μετά απο λίγη ώρα λειτουργίας ολο τον σωλήνα εισαγωγής και να γεμιζει με πελλετ μέχρι επάνω όποτε και μπλοκάρει το μοτερ του κοχλία.

Σίγουρα ΔΕΝ πρόκειται να ξανά πάρω απο αυτό. Πάλι καλά που είχα πάρει μικρή σχετικά ποσότητα για συμπλήρωμα.

Εκαψα και έγω από αυτό το pellet.... Δεν ηταν το πιο αποδοτικό και όντως ειχε σκόνη (όχι όλα τα σακια) αλλα η τιμή του ηταν ανταγωνιστική! οπότε...
Όμως δεν μπορώ να πώ πως ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα.... Η θερμοκρασία καυσαερίων ήταν σχεδόν ίδια και στην καυση δεν ειχα κλινκερ κλπ

Τώρα ο σωλήνας δεν νομιζω να έφραξε από την σκόνη δυσκολο μου ακούγεται! Εκτός και άν ειχε υγρασία και σιγοέκαιγε και δεν μπορουσε να το κάψει. Μήπως επειδή αυξησες την τροφοδοσία ?

Σε τι καυστήρα το έκαιγες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #134342 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
καλημερα
Σαν αποδοση ηταν χειροτερο σε σχεση παντα με το πελλετ του καρυπιδη που εκαιγα μεχρι τωρα
Με την ιδια ρύθμιση αερα έπρεπε να ανεβασω την τροφοδοσια πελλετ απο το 33% στο 43% για να παρω την ιδια θερμοκτασια καυσαεριων.
Οσο για την σκονη, αν εριχνες μια ματια μεσα στο σιλο μου, θα καταλαβαινες .
Τωρα μου εχουν μεινει περιπου 15 σακκια ακομη αλλα πριν τα βαλω μεσα στο σιλο τα κοσκινιζω πρωτα και ετσι δεν εχω θεμα μπουκωματος.
Γενικα δεν εμεινα ικανοποιημενος

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166588 από Twoface
Απαντήθηκε από Twoface στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Καλησπέρα.
Μπορεί να έχει απαντηθεί η ερώτηση που θα κάνω αλλά δεν βρίσκω το ανάλογο θέμα.
Όταν πάω να καθαρίσω τον κοχλία βρίσκω κάτι σαν σκόνι - άμμο δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω και μου φράζει τις κάτω τρύπες του κοχλία.

Τι αλλαγή ρυθμίσεων πρέπει να κάνω για να μην μου γίνεται αυτό ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ