Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74322 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Gdevil έγραψε:

mastoras έγραψε: Η πλέον τεράστια οικονομία που μπορεί να κάνει κανείς με το πέλλετ, είναι να βάλει μια αερόθερμη σόμπα στο σπίτι του........σε συνδυασμό με ένα απλό ξυλολέβητα στο λεβητοστάσιο.

Δεν υπάρχει πιο οικονομική λύση. :)

Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό. Και απορώ. Αφού μπήκε κάποιος στην διαδικασία και έχει ξυλολέβητα (δλδ κουβάλημα, καθάρισμα λέβητα, αποθηκευτικό χώρο για ξύλα) γιατί να έχει και πελετόσομπα?
Δλδ τι θα του προσφέρει η πελετόσομπα? Με δεδομένο ότι έχει τον ξυλολέβητα στο λεβητοστάσιο και τον δουλεύει.
Γιατί εγώ νομίζω ότι η πιο οικονομική (και βολική) λύση είναι ο ξυλολέβητας (απλός, πυρολυτικός, σούπερ ντούπερ ανάλογα με τις τσέπες του καθένα) ΜΑΖΙ με δοχείο αδράνειας?


η ύπαρξη σόμπας για μένα, αφορά τη νύχτα και τις ώρες που δεν υπάρχει άνθρωπος να τροφοδοτήσει τον ξυλολέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74323 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Gdevil έγραψε:

mastoras έγραψε: Η πλέον τεράστια οικονομία που μπορεί να κάνει κανείς με το πέλλετ, είναι να βάλει μια αερόθερμη σόμπα στο σπίτι του........σε συνδυασμό με ένα απλό ξυλολέβητα στο λεβητοστάσιο.

Δεν υπάρχει πιο οικονομική λύση. :)

Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό. Και απορώ. Αφού μπήκε κάποιος στην διαδικασία και έχει ξυλολέβητα (δλδ κουβάλημα, καθάρισμα λέβητα, αποθηκευτικό χώρο για ξύλα) γιατί να έχει και πελετόσομπα?
Δλδ τι θα του προσφέρει η πελετόσομπα? Με δεδομένο ότι έχει τον ξυλολέβητα στο λεβητοστάσιο και τον δουλεύει.
Γιατί εγώ νομίζω ότι η πιο οικονομική (και βολική) λύση είναι ο ξυλολέβητας (απλός, πυρολυτικός, σούπερ ντούπερ ανάλογα με τις τσέπες του καθένα) ΜΑΖΙ με δοχείο αδράνειας?


Εχεις δικιο,περισευει η λεβητοσομπα αν υπαρχει κεντρικος ξυλολεβητας.Χωρια που εχεις να αποθηκευεις και 2 διαφορετικα ειδη καυσιμου.Αν καποιος εχει ξυλολεβητα το δοχειο αδρανειας ειναι μονοδρομος,γιατι ως γνωστον το ξυλο ΔΕΝ κουμανταρεται να αναβοσβηνει,απλα το καις και αποθηκευεις ενεργεια στο δοχειο αδρανειας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74436 από mantsiapi
Καλησπερα και απο εμένα....έχω σόμπα πέλλετ νερού 18kw!!!Τοποθετημένη από τέλη οκτώμβρη...ζεσταίνω μονοκατοικια 110μ2 πάνω κάτω (55μ2+55μ2)
Μεχρι τώρα έχω κάψει 1080 κιλα πέλλετ και το σπίτι όλο αυτό το καιρό και στη βδομάδα που είχε πολύ κρύο είχε και έχει μόνιμα 22-23 βαθμους παντού...
Η σόμπα μου καίει 1 - 1,2 κιλα την ώρα δουλεύει τουλάχιστον 19 - 21 ώρες στη ποιο χαμηλή σκάλα, την κλεινω μονο για καθάρισμα!!!
Με πετρέλαιο με περσινες τιμες με θεμοκρασια στο σπιτι 18 βαθμους θα είχα καψει 700-800 λιτρα μεχρι τώρα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74458 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

mantsiapi έγραψε: Καλησπερα και απο εμένα....έχω σόμπα πέλλετ νερού 18kw!!!Τοποθετημένη από τέλη οκτώμβρη...ζεσταίνω μονοκατοικια 110μ2 πάνω κάτω (55μ2+55μ2)
Μεχρι τώρα έχω κάψει 1080 κιλα πέλλετ και το σπίτι όλο αυτό το καιρό και στη βδομάδα που είχε πολύ κρύο είχε και έχει μόνιμα 22-23 βαθμους παντού...
Η σόμπα μου καίει 1 - 1,2 κιλα την ώρα δουλεύει τουλάχιστον 19 - 21 ώρες στη ποιο χαμηλή σκάλα, την κλεινω μονο για καθάρισμα!!!
Με πετρέλαιο με περσινες τιμες με θεμοκρασια στο σπιτι 18 βαθμους θα είχα καψει 700-800 λιτρα μεχρι τώρα!!!

Για να ειμαστε ακριβεις,πηρες ενεργεια απο πελλετ 1080(kgr)χ5(kwh/kg)=5400kwh και για να παρεις την ιδια ακριβως απο πετρελαιο,θα επρεπε να καταναλωσεις 5400kwh/11,627(kwh ανα Λιτρο πετρελαιου)=465 λιτρα .Απο εκει μεχρι τα 700-800 που ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι θα εκαιγες,η διαφορα ειναι τεραστια,και δεν δικαιολογειται απο τις απωλειες του λεβητα στο λεβητοστασιο και στην καμιναδα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74464 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

mantsiapi έγραψε: Καλησπερα και απο εμένα....έχω σόμπα πέλλετ νερού 18kw!!!Τοποθετημένη από τέλη οκτώμβρη...ζεσταίνω μονοκατοικια 110μ2 πάνω κάτω (55μ2+55μ2)
Μεχρι τώρα έχω κάψει 1080 κιλα πέλλετ και το σπίτι όλο αυτό το καιρό και στη βδομάδα που είχε πολύ κρύο είχε και έχει μόνιμα 22-23 βαθμους παντού...
Η σόμπα μου καίει 1 - 1,2 κιλα την ώρα δουλεύει τουλάχιστον 19 - 21 ώρες στη ποιο χαμηλή σκάλα, την κλεινω μονο για καθάρισμα!!!
Με πετρέλαιο με περσινες τιμες με θεμοκρασια στο σπιτι 18 βαθμους θα είχα καψει 700-800 λιτρα μεχρι τώρα!!!


αμα με 5 kw ζεσταινεις 100μ2 σπιτι μη μιλας καθολου ...μια χαρα εισαι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74467 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

dimlyk έγραψε:

mantsiapi έγραψε: Καλησπερα και απο εμένα....έχω σόμπα πέλλετ νερού 18kw!!!Τοποθετημένη από τέλη οκτώμβρη...ζεσταίνω μονοκατοικια 110μ2 πάνω κάτω (55μ2+55μ2)
Μεχρι τώρα έχω κάψει 1080 κιλα πέλλετ και το σπίτι όλο αυτό το καιρό και στη βδομάδα που είχε πολύ κρύο είχε και έχει μόνιμα 22-23 βαθμους παντού...
Η σόμπα μου καίει 1 - 1,2 κιλα την ώρα δουλεύει τουλάχιστον 19 - 21 ώρες στη ποιο χαμηλή σκάλα, την κλεινω μονο για καθάρισμα!!!
Με πετρέλαιο με περσινες τιμες με θεμοκρασια στο σπιτι 18 βαθμους θα είχα καψει 700-800 λιτρα μεχρι τώρα!!!


αμα με 5 kw ζεσταινεις 100μ2 σπιτι μη μιλας καθολου ...μια χαρα εισαι :)


18KW οχι 5!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ