Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74135 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Δε με πικραίνεις. Θα ανεβάσω το εξελάκι όταν κάτσω στο πισί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74163 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Δεν είμαι ούτε γνώστης, ούτε συγκριτικές έχω κάνει.
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩς ΜΕ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, που με βάση τις απόψεις των "ειδικών" που έχουν σε ίδιες ακριβώς συνθήκες συγκρίνει καταναλώσεις, νομίζω πως οφείλουμε να δεχθούμε το 1:2 χονδρικά σε αντίστοιχες καταναλώσεις, για ίδια απόδοση.
Αυτό σημαίνει απλά πως για 1000 λίτρα πετρελαίου θέλουμε 2.000 (+-) κιλά πελλετ.
Τιμή πετρελαιου 1,3 άρα 1.000 Χ 1,3 = 1300€
τιμή πελλετ 350/τον 2.000 Χ 0,35= 700€
Με βάση αυτά τα φετινά, η χρήση πελλετ εξοικονομεί περίπου τα μισά του κόστους θέρμανσης με πετρέλαιο.
Σ ε΄να άριστα μονομένο σπίτι που χρειάζεται π.χ 1 τόνο πετρέλαιο, η εγκατάσταση λέβητα πελλετ, αν και έχει προφανή οικονομία, θα χρειαστεί κάποια χρόνια για να αποσβεστεί.
Σ ένα αμόνωτο σπίτι όμως που θέλει 3-4 τόνους πετρ το χρόνο, η εξοικονόμηση είναι προφανής.
Είναι όμως δύσκολο να υπολογίσουμε τι συμβαίνει, αν το κόστος αντικατάστασης καυστήρα πετρ με πελλετ, δοθεί σε θερμομόνωση, σ αυτό το ίδιο αμόνωτο σπίτι.
Γενικά τα αυτονόητα... είναι αυτονόητα, αρκετά εύκολα και τεκμηριωμένα σε υπολογισμό.
Αποκλίσεις μπορεί ν αναφερθούν πολλές, μέχρι και διπλασιασμού του αναμενόμενου (τεκμηριωμένου) κέρδους.
(εγώ με τη σομπούλα μπορώ να μιλήσω και για 4πλασιασμό και βαλε.) όμως δε νομίζω πως αυτό μπορεί να αναιρέσει τη πραγματικότητα και την ουσία που θέλει σύγκριση ανάμεσα σ ενα καλό λέβητα πετρ μ ενα αντίστοιχης απόδοσης πελλετ, στο ίδιο σπίτι, στις ίδιες λειτουργίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74167 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

mastoras έγραψε: Η πλέον τεράστια οικονομία που μπορεί να κάνει κανείς με το πέλλετ, είναι να βάλει μια αερόθερμη σόμπα στο σπίτι του........σε συνδυασμό με ένα απλό ξυλολέβητα στο λεβητοστάσιο.

Δεν υπάρχει πιο οικονομική λύση. :)


Πιστεύω πως έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά έχει δυσκολία στη χρήση και αποθήκευση του ξύλου, πράγμα που το καθιστά σε πολλές περιπτώσεις αδύνατο για καθημερινή χρήση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74206 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Δεν είμαι ούτε γνώστης, ούτε συγκριτικές έχω κάνει.
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩς ΜΕ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, που με βάση τις απόψεις των "ειδικών" που έχουν σε ίδιες ακριβώς συνθήκες συγκρίνει καταναλώσεις, νομίζω πως οφείλουμε να δεχθούμε το 1:2 χονδρικά σε αντίστοιχες καταναλώσεις, για ίδια απόδοση.
Αυτό σημαίνει απλά πως για 1000 λίτρα πετρελαίου θέλουμε 2.000 (+-) κιλά πελλετ.
Τιμή πετρελαιου 1,3 άρα 1.000 Χ 1,3 = 1300€
τιμή πελλετ 350/τον 2.000 Χ 0,35= 700€
Με βάση αυτά τα φετινά, η χρήση πελλετ εξοικονομεί περίπου τα μισά του κόστους θέρμανσης με πετρέλαιο.
Σ ε΄να άριστα μονομένο σπίτι που χρειάζεται π.χ 1 τόνο πετρέλαιο, η εγκατάσταση λέβητα πελλετ, αν και έχει προφανή οικονομία, θα χρειαστεί κάποια χρόνια για να αποσβεστεί.
Σ ένα αμόνωτο σπίτι όμως που θέλει 3-4 τόνους πετρ το χρόνο, η εξοικονόμηση είναι προφανής.
Είναι όμως δύσκολο να υπολογίσουμε τι συμβαίνει, αν το κόστος αντικατάστασης καυστήρα πετρ με πελλετ, δοθεί σε θερμομόνωση, σ αυτό το ίδιο αμόνωτο σπίτι.
Γενικά τα αυτονόητα... είναι αυτονόητα, αρκετά εύκολα και τεκμηριωμένα σε υπολογισμό.
Αποκλίσεις μπορεί ν αναφερθούν πολλές, μέχρι και διπλασιασμού του αναμενόμενου (τεκμηριωμένου) κέρδους.
(εγώ με τη σομπούλα μπορώ να μιλήσω και για 4πλασιασμό και βαλε.) όμως δε νομίζω πως αυτό μπορεί να αναιρέσει τη πραγματικότητα και την ουσία που θέλει σύγκριση ανάμεσα σ ενα καλό λέβητα πετρ μ ενα αντίστοιχης απόδοσης πελλετ, στο ίδιο σπίτι, στις ίδιες λειτουργίες.


Ξεχάσατε να αφαιρέσετε το επίδομα θέρμανσης σε κάποιες περιπτώσεις..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74256 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

vag1234 έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Δεν είμαι ούτε γνώστης, ούτε συγκριτικές έχω κάνει.
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩς ΜΕ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, που με βάση τις απόψεις των "ειδικών" που έχουν σε ίδιες ακριβώς συνθήκες συγκρίνει καταναλώσεις, νομίζω πως οφείλουμε να δεχθούμε το 1:2 χονδρικά σε αντίστοιχες καταναλώσεις, για ίδια απόδοση.
Αυτό σημαίνει απλά πως για 1000 λίτρα πετρελαίου θέλουμε 2.000 (+-) κιλά πελλετ.
Τιμή πετρελαιου 1,3 άρα 1.000 Χ 1,3 = 1300€
τιμή πελλετ 350/τον 2.000 Χ 0,35= 700€
Με βάση αυτά τα φετινά, η χρήση πελλετ εξοικονομεί περίπου τα μισά του κόστους θέρμανσης με πετρέλαιο.
Σ ε΄να άριστα μονομένο σπίτι που χρειάζεται π.χ 1 τόνο πετρέλαιο, η εγκατάσταση λέβητα πελλετ, αν και έχει προφανή οικονομία, θα χρειαστεί κάποια χρόνια για να αποσβεστεί.
Σ ένα αμόνωτο σπίτι όμως που θέλει 3-4 τόνους πετρ το χρόνο, η εξοικονόμηση είναι προφανής.
Είναι όμως δύσκολο να υπολογίσουμε τι συμβαίνει, αν το κόστος αντικατάστασης καυστήρα πετρ με πελλετ, δοθεί σε θερμομόνωση, σ αυτό το ίδιο αμόνωτο σπίτι.
Γενικά τα αυτονόητα... είναι αυτονόητα, αρκετά εύκολα και τεκμηριωμένα σε υπολογισμό.
Αποκλίσεις μπορεί ν αναφερθούν πολλές, μέχρι και διπλασιασμού του αναμενόμενου (τεκμηριωμένου) κέρδους.
(εγώ με τη σομπούλα μπορώ να μιλήσω και για 4πλασιασμό και βαλε.) όμως δε νομίζω πως αυτό μπορεί να αναιρέσει τη πραγματικότητα και την ουσία που θέλει σύγκριση ανάμεσα σ ενα καλό λέβητα πετρ μ ενα αντίστοιχης απόδοσης πελλετ, στο ίδιο σπίτι, στις ίδιες λειτουργίες.


Ξεχάσατε να αφαιρέσετε το επίδομα θέρμανσης σε κάποιες περιπτώσεις..



Επίσης πως πολλοί (και καλό είναι να το κάνουν όλοι) αγοράζουν το καλοκαίρι με 230-250 ευρώ/τόννο!
Οπότε : 1 τον. πετρελ. = 1300 - επίδομα 300 = 1000 ευρώ
2 τον. πέλλετ Χ 230 = 460 ευρώ
Και για να μη χαλάσω την καρδιά των "κιμπάρηδων" : 2,2 τόν . πέλλετ Χ 230= 506 ή πιό "κουβαρντάδικα" 2,2 Χ 250=550 ευρώ...
Βγάλτε εσείς το κέρδος σε 1,2,3,4 ... τόννους και υπολογίστε ότι επιδότηση για πετρέλαιο δεν παίρνουν όλοι κι όσοι παίρνουν, παίρνουν για 1 έως 1,5 τόννο, υπολογίστε το επιπλέον καύσιμο με 1300 αντί 1000 ευρώ κι αν δεν δείτε κέρδος τουλάχιστον 50% (για βόρεια Ελλάδα ή περιοχή που ήθελε πάνω από 3 τόννους πετρέλαιο) τα ξαναλέμε...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74288 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

mastoras έγραψε: Η πλέον τεράστια οικονομία που μπορεί να κάνει κανείς με το πέλλετ, είναι να βάλει μια αερόθερμη σόμπα στο σπίτι του........σε συνδυασμό με ένα απλό ξυλολέβητα στο λεβητοστάσιο.

Δεν υπάρχει πιο οικονομική λύση. :)

Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό. Και απορώ. Αφού μπήκε κάποιος στην διαδικασία και έχει ξυλολέβητα (δλδ κουβάλημα, καθάρισμα λέβητα, αποθηκευτικό χώρο για ξύλα) γιατί να έχει και πελετόσομπα?
Δλδ τι θα του προσφέρει η πελετόσομπα? Με δεδομένο ότι έχει τον ξυλολέβητα στο λεβητοστάσιο και τον δουλεύει.
Γιατί εγώ νομίζω ότι η πιο οικονομική (και βολική) λύση είναι ο ξυλολέβητας (απλός, πυρολυτικός, σούπερ ντούπερ ανάλογα με τις τσέπες του καθένα) ΜΑΖΙ με δοχείο αδράνειας?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ