Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71599 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Εγώ έχω πειστεί για τη μόνωση και τα κουφώματα. 35% επιστροφή δικαιούμαστε αν τα κοίταξα καλά. Αλλά αυτή με τα λεφτά είναι λίγο αγύριστο κεφάλι. Την άνοιξη θα το ξαναδούμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71698 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Ας κάνω και εγώ τους υπολογισμούς μου λοιπόν. Ο καυστήρας τοποθετήθηκε και άναψε πρώτη φορά τον Ιανουάριο του 2011. Μέχρι τότε λειτουργούσε ο παλιός ενεργοβόρος πετρελεοκαυστήρας του 1979 ο οποίος μέχρι και την περίοδο των γιορτών που έκανε καλές ημέρες σχετικά (Δεκέμβριο 2010) και με μονωμένο σπίτι έκαιγε περίπου 10λίτρα την ημέρα χρησιμοποιώντας τον μόνο λίγες ώρες το απόγευμα μέχρι και το βράδυ και λίγες ώρες το πρωί ίσα ίσα για να σπάσει το κρύο. Έχοντας σαν δείγμα αυτή την κατανάλωση (σίγουρα θα χρειαζόταν παραπάνω στο βαρβάτα κρύα που ακολούθησαν) υπολογίζω ότι στις 22 περίπου εβδομάδες (απο 15 Νοε έως και 15 Απρ)θα χρειαζόμουν 22Χ7(ημέρες)Χ10λίτρα= 1540λτ. Με τον υδράργυρο στο 0 και πολλές φορές ακόμη ποιο κάτω η κατανάλωση θα εκτοξευόταν, αλλά για να είμαι μετριοπαθής θα πώ ότι με 2000λτ θα έβγαινα.
Έχουμε λοιπόν και λέμε: 2011-2000λτ Χ 1€ = 2000€
2012-2000λτ Χ 1,3= 2600€
2013-2000λτ Χ 1,3= 2600€ (βάζω την ίδια τιμή με το 2012)

Σύνολο 7200€ για θέρμανση για 3 έτη.

Πέρσι την έβγαλα με λίγο πέλλετ - πύρινα σύνολο 2 τόνους κόστος περίπου 600€
Φέτος και για του χρόνου εφοδιάστηκα 8 τόνους 1880€.
Αρα 1880+600= 2480€ (πες 2500)

7200€ (πετρέλαιο) - 2500€ (πελλετ) = 4700€

Ακριβώς η απόσβεση της αξίας του λέβητα και όλων των παρελκόμενων (κυκλοφορητές δοχεία διαστολής) και εργασιών.

Θα πρέπει όμως να σημειωθεί ότι η ζέστη πλέον στο σπίτι είναι 24ωρη και μόνιμα ΖΝΧ στο μπόιλερ του θερμοσίφωνα).

Νομίζω ότι η επένδυση άξιζε τον κόπο αν και έχει λόγο ταλαιπώρια παραπάνω. :)

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71830 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

παλτακης έγραψε: Διαβαζοντας παντως στα θρεντ του φορουμ βλεπω καποιοι εχετε κανει αλλαγη καυστηρα που αυτο σε συνδυασμο μεγαλων ποσοτητων πελλετ (τονους) δλδ κοστος αγορας + τοποθετησης + ποσοτητα πελλετ κατα ποσο βγαινει οικονομικοτερα απο την χρηση πετρελαιου και παντα με την λογικη οτι σε ενα χρονο αποσβεση δεν κανεις αλλα σε διαρκεια χρονων .
Τα εξοδα λοιπον μεσα σε ενα χρονο για ολα αυτα αν τα διαιρεσεις για ποσα χρονια θα εκανες χρηση πετρελαιου .Και βεβαια κανεις δεν δινει εγγυηση οτι του χρονου το πελλετ θα ειναι ακριβοτερο ή φθηνοτερο .
Διοτι στην Ελλαδα ολα λειτουργουν βαση δεδομενων αναγκων οποτε η εκαστοτε κυβερνηση του χρονου μπορει να φορολογηση το πελλετ σε τετοιο βαθμο που μπορει να ειναι ασυμφορο επειδη θα εχει πεσει πολυς κοσμος εκει και θα εχει μειωθει η καταναλωση πετρελαιου .
Καποια σεναρια για τα ξυλα ηδη ακουγονται με το θεμα της αιθαλομιχλης .


Προσωπικά εάν οι άρχικές ενδείξεις επαληθευτούν θα έχω κάνει μια απόσβεση της τάξης του 80-90% φέτος (έχω ήδη αγορασμένο το πέλλετ της χρονιάς).
Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα κάνω πλήρη απόσβεση τους πρώτους δύο μήνες του χειμώνα 2013-2014.
Ακόμη και αν ακριβύνει το πέλλετ η απόσβεση θα γίνει μέσα στην επόμενη σεζόν.
Από εκεί και πέρα διαλέγω και παίρνω (ο καυστήρας πετρελαίου είναι στη θέση του και έτοιμος να λειτουργήσει)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71841 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Για πετρέλαιο έπρεπε να δώσω 2500-2700 ευρώ. Έδωσα 1300 για την κινέζα μαζί με τα μπουριά, και 790 για 3 τόνους πέλλετ = 2090. Κέρδος 500-600 ευρώ για φέτος συν το κέρδος της σόμπας. Μέχρι τώρα σχεδόν 2.5 μήνες, έκαψα τον ένα τόνο, πιστεύω ότι ο ένας τόνος μάλλον θα περισσέψει. Του χρόνου με 2 τόνους πέλλετ 500-600 ευρώ και καθαρίσαμε ;) ;) :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": scalpel, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72525 από davidperry
καπως ετσι ειμαι και εγω.. πηρα 5,25 τοννους biotherm με 240 τον τονο και λογο καλου καιρου εχω καψει ακριβως 80 τσουβαλακια δλδ 1200 κιλα.. δλδ 290 ευρω.
Στανταρ θα εχουμε και για του χρονου! (εκτος εαν χιονιζει τον Απριλιο)

με πετρελαιο θα ηθελα σιγουρα τριπλασια χρηματα χωρις να εχουμε στο σαλονι πανω απο 20 βαθμους.. (ενω τωρα εχουμε 21-22)

πιστευω οτι για ενιαιους μεγαλους χωρους η αεροθερμη σομπα ειναι η καλυτερη λυση με
μειονεκτηματα τον ΘΟΡΥΒΟ.. και την μη ομοιομορφη θερμοκρασια.

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72641 από mourgos
Απαντήθηκε από mourgos στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Καλα παιδιά δεν το συζητάμε οτι γινεται τεράστια οικονομία! Σε 170 μέτρα σπιτι διώροφο πέρσι έκαψα 2,5 τόνους πετρέλαιο και κρυοναμε συν το τζάκι που έκαιγε συνέχεια. Φέτος εχω κάψει μέχρι τωρα 3,5 τόνους πελλετ με μωρό παιδί στο σπιτι και ζεστενομαστε και ειμαστε άνετα. Βέβαια πεφτεις στην παγίδα του έλα μωρά φτηνο ειναι άστο να καεί. Και στο τέλος σου έρχεται η μια η άλλη. Ειναι η πρώτη μου χρόνια οπότε κατα τον Απρίλιο θα έχω πλήρη εικόνα. Αλλα ειναι σίγουρο οτι συμφέρει. Εκπλήξεις απο τους 300 φωστήρες να μην έχουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ