Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71558 από Afoi Stamatiadi
Χαιρετώ την παρέα!
Εγώ αυτό που θέλω να παραθέσω ως εξοικονόμιση είναι :
Στο δίκό μου σπίτι 170 μ2 με εξωτερική θερμομόνωση τον προιγούμενο χρόνο χρειάστηκα 4200 κιλά πέλλετ.
με συνεχής και σταθερή θερμοκρασία στο θερμοστάτη στους 23 βαθμούς.
Η μέτρηση έγινε τσουβάλι -τσουβάλι.
Βέβαια εκτός από την θερμομόνωση βελτίωσα και την υδραυλική μου εγκατάσταση.
Συνολικά έχω πέλλετ τα τελευταία 4 χρόνια και μπορώ να πώ οτι έχω σημαντικότατο κέρδος από αυτό.
Το μηχάνημα που έχω είναι αυτό
www.lanordica-extraflame.com/it/termopro.../lucrezia-idro_p8957

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71560 από παλτακης

Afoi Stamatiadi έγραψε: Χαιρετώ την παρέα!
Εγώ αυτό που θέλω να παραθέσω ως εξοικονόμιση είναι :
Στο δίκό μου σπίτι 170 μ2 με εξωτερική θερμομόνωση τον προιγούμενο χρόνο χρειάστηκα 4200 κιλά πέλλετ.
με συνεχής και σταθερή θερμοκρασία στο θερμοστάτη στους 23 βαθμούς.
Η μέτρηση έγινε τσουβάλι -τσουβάλι.
Βέβαια εκτός από την θερμομόνωση βελτίωσα και την υδραυλική μου εγκατάσταση.
Συνολικά έχω πέλλετ τα τελευταία 4 χρόνια και μπορώ να πώ οτι έχω σημαντικότατο κέρδος από αυτό.
Το μηχάνημα που έχω είναι αυτό
www.lanordica-extraflame.com/it/termopro.../lucrezia-idro_p8957


Μα και βεβαια εχεις κερδος και εχεις κανει και αποσβεση διοτι οταν εκανες χρηση πελλετ στην Ελλαδα νομιζαν οτι ηταν ποντικοφαρμακο (λογο σχηματος ) :lol:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Afoi Stamatiadi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71561 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Κύριε Σταματιάδη καλωσήρθατε στο φόρουμ!

Σας παρακαλώ να αφαιρέσετε τα links από την υπογραφή σας και το προφίλ σας.

Επίσης, πριν συνεχίσετε, παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά το θέμα " Όροι Χρήσης και Κανόνες Λειτουργίας " του φόρουμ.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71562 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

pannarab έγραψε:

vag1234 έγραψε: Πότε έχει κατασκευαστεί το κτίριο?? Είναι ενδιάμεσος όροφος σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία?
Συνορεύουν τοιχοποιίες με όμορα κτίρια??


Χτίστηκε περίπου το 2004-2005. Είναι μονοκατοικία και απο πάνω κεραμοσκεπή. Δεν συνορεύει με κανένα άλλο κτίριο.

Το δικό μας κτήριο είναι 50 χρονών και βάλε. Είναι μονοκατοικία με κεραμοσκεπή όπως του φίλου και δε μοιράζεται τους τοίχους με κανένα άλλο σπίτι. Τα κουφώματα είναι ξύλινα με μονά τζάμια. Και εμείς 100 τ.μ. περίπου ζεσταίνουμε.

Για το δικό μας σπίτι πέρισυ χρειαστήκαμε περίπου 3.250 λίτρα πετρέλαιο. Αυτό αντιστοιχεί σε 2,15 σακιά πέλλετ τη μέρα αν χρησιμοποιήσουμε λέβητες ίδιας απόδοσης.

Δεδομένου ότι ο φίλος σου έχει καινούριο σπίτι (μόλις 7 χρονών) και σίγουρα καλύτερη μόνωση, δε μου φαίνεται απίθανη η κατανάλωση 30% λιγότερου καυσίμου, ειδικά για τον φετινό χειμώνα που είναι πιο ήπιος μέχρι στιγμής. Και ειδικά αν δεν καπνίζουν και δεν ανοίγουν συχνά τις πόρτες του σπιτιού τους.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71569 από stergiosbik

stelios02 έγραψε: Στην δικιά μου περίπτωση και όσον αφορά την κατανάλωση, η απόσβεση θα αργήσει να γίνει... Σε οικοδομή 9ετίας, στην βόρειο Ελλάδα, οικοδομή 5 ορόφων με εμένα στον δεύτερο. Το διαμέρισμα 72τ.μ. με μέτρια προς καλή μόνωση. Περυσινή κατανάλωση περίπου 800€ με κοινόχρηστο υπερδιαστασιολογημένο λέβητα πετρελαίου και υπερδιαστασιολογημένα σώματα(έτσι τα έβαζαν τότε οι εργολάβοι). Φαινομενικά δεν υπήρχε λόγος για αλλαγή θέρμανσης.
Έλα όμως που η οικοδομή αποφάσισε ότι φέτος πετρέλαιο γιοκ... Οπότε άρχισαν οι έρευνες για εναλλακτική θέρμανση. Κλιματιστικά και αερόθερμη πέλλετ δεν έπαιζαν γιατί έχω θέμα με τον ζεστό αέρα, καθώς μου δημιουργεί προβλήματα στο ρινικό. Θερμοπομποί και πάνελ, εκτός σκέψης καθότι, ηλεκτρολόγος γαρ, ήξερα τι θα με περίμενε στο τέλος του τετραμήνου!..
Έτσι μπήκε υδραυλική σόμπα πέλλετ. Κόστος; 2700€ με τα περαστικά. Επιπλέον 900€ για αγορά τριών τόνων πέλλετ(που μάλλον θα περισσέψει περίπου 0,5 τόνος). Σύνολο 3600€.
Με το ποιο ακριβό πετρέλαιο φέτος(δεν δικαιούμαι επίδομα) θα ήθελα για θέρμανση 1000-1100€. Άρα για φέτος ξόδεψα περίπου 2500€ επιπλέον. Επαναλαμβάνω όμως ότι ήταν αναγκαστική η αλλαγή της θέρμανσης.

Βέβαια με το πετρέλαιο είχα θερμοκρασίες 20-21. Φέτος με το πέλλετ από τις 15:00 - 09:00(τα πρωινά λείπουν όλοι), το θερμόμετρο μόνιμα στους 23. Πέρυσι έμπαινες στην οικοδομή και είχε μια θερμοκρασία 17-18 με κεντρική θέρμανση ενώ φέτος 7-8. Στον κάτω όροφο, 2 γκαρσονιέρες ξενοίκιαστες. Γενικά οι απώλειες φέτος είναι πολύ περισσότερες σε σχέση με πέρυσι.

Παρόλα αυτά είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Δεν έχω να μαλώνω με τους υπόλοιπους ενοίκους για την εξόφληση των κοινοχρήστων για να βάλουμε πετρέλαιο ;) , ο πιτσιρίκος πλέον κυκλοφορεί πιο άνετα στο σπίτι και έχουμε με τη γυναίκα και την θαλπωρή της φλόγας που θέλαμε. Σίγουρα η απόσβεση θα αργήσει λίγο να γίνει(ίσως και να μην γίνει), αλλά μέσα σε ένα μήνα που έπρεπε να πάρω απόφαση για τον τρόπο που θα ζεσταθούμε το χειμώνα, επέλεξα αυτό τον τρόπο. Στο τέλος της χειμερινής περιόδου θα κάνουμε όλοι τον απολογισμό μας.


Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71593 από dora-serres

DOOM_NX έγραψε:

pannarab έγραψε:

vag1234 έγραψε: Πότε έχει κατασκευαστεί το κτίριο?? Είναι ενδιάμεσος όροφος σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία?
Συνορεύουν τοιχοποιίες με όμορα κτίρια??


Χτίστηκε περίπου το 2004-2005. Είναι μονοκατοικία και απο πάνω κεραμοσκεπή. Δεν συνορεύει με κανένα άλλο κτίριο.

Το δικό μας κτήριο είναι 50 χρονών και βάλε. Είναι μονοκατοικία με κεραμοσκεπή όπως του φίλου και δε μοιράζεται τους τοίχους με κανένα άλλο σπίτι. Τα κουφώματα είναι ξύλινα με μονά τζάμια. Και εμείς 100 τ.μ. περίπου ζεσταίνουμε.

Για το δικό μας σπίτι πέρισυ χρειαστήκαμε περίπου 3.250 λίτρα πετρέλαιο. Αυτό αντιστοιχεί σε 2,15 σακιά πέλλετ τη μέρα αν χρησιμοποιήσουμε λέβητες ίδιας απόδοσης.

Δεδομένου ότι ο φίλος σου έχει καινούριο σπίτι (μόλις 7 χρονών) και σίγουρα καλύτερη μόνωση, δε μου φαίνεται απίθανη η κατανάλωση 30% λιγότερου καυσίμου, ειδικά για τον φετινό χειμώνα που είναι πιο ήπιος μέχρι στιγμής. Και ειδικά αν δεν καπνίζουν και δεν ανοίγουν συχνά τις πόρτες του σπιτιού τους.


Παναγιώτη μήπως να κοιτούσες για το πρόγραμμα εξοικονομώ κατ'οικον για καμιά μόνωση τουλάχιστον στα κουφωματα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ