Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71533 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

pannarab έγραψε: Να κάνω μια ερώτηση; Πιστεύετε πως έιναι εφικτό να ζεστένεται μια μονοκατοικία περίπου 100 m2 σε προάστειο της Θεσσαλονίκης με λέβητα πέλετ με κατανάλωση 1 1/2 σακί πέλετ το 24ωρο; (δλδ περίπου 1kg/h); μου το είπε ένας φίλος αλλα δεν τον πιστεύω για να πω την αλήθεια. πόση είναι μια μέση κατανάλωση ενός μέτριας ποιότητας λέβητα πελετ;


Ναι μπορεί, αν το ανάβει 2-3 ώρες την ημέρα... ή έχει πολύ καλή μόνωση..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71537 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

vag1234 έγραψε:

pannarab έγραψε: Να κάνω μια ερώτηση; Πιστεύετε πως έιναι εφικτό να ζεστένεται μια μονοκατοικία περίπου 100 m2 σε προάστειο της Θεσσαλονίκης με λέβητα πέλετ με κατανάλωση 1 1/2 σακί πέλετ το 24ωρο; (δλδ περίπου 1kg/h); μου το είπε ένας φίλος αλλα δεν τον πιστεύω για να πω την αλήθεια. πόση είναι μια μέση κατανάλωση ενός μέτριας ποιότητας λέβητα πελετ;


Ναι μπορεί, αν το ανάβει 2-3 ώρες την ημέρα... ή έχει πολύ καλή μόνωση..


το έχει αναμμένο 24 ώρες στους 22 βαθμούς, μου είπε. Όσον αφορά την μόνωση, επειδή έχουμε κάνει κουβέντα αρκετές φορές για το θέμα της θέρμανσης, δεν μου έχει αναφέρει για θερμοπροσόψεις και ειδικές θερμομονώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71539 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Πότε έχει κατασκευαστεί το κτίριο?? Είναι ενδιάμεσος όροφος σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία?
Συνορεύουν τοιχοποιίες με όμορα κτίρια??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71543 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

vag1234 έγραψε: Πότε έχει κατασκευαστεί το κτίριο?? Είναι ενδιάμεσος όροφος σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία?
Συνορεύουν τοιχοποιίες με όμορα κτίρια??


Χτίστηκε περίπου το 2004-2005. Είναι μονοκατοικία και απο πάνω κεραμοσκεπή. Δεν συνορεύει με κανένα άλλο κτίριο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71546 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Προφανώς έχει κάποια μόνωση εκ κατασκευής , και δεν το γνωρίζει ή δεν έχει δώσει σημασία.

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71553 από stelios02
Στην δικιά μου περίπτωση και όσον αφορά την κατανάλωση, η απόσβεση θα αργήσει να γίνει... Σε οικοδομή 9ετίας, στην βόρειο Ελλάδα, οικοδομή 5 ορόφων με εμένα στον δεύτερο. Το διαμέρισμα 72τ.μ. με μέτρια προς καλή μόνωση. Περυσινή κατανάλωση περίπου 800€ με κοινόχρηστο υπερδιαστασιολογημένο λέβητα πετρελαίου και υπερδιαστασιολογημένα σώματα(έτσι τα έβαζαν τότε οι εργολάβοι). Φαινομενικά δεν υπήρχε λόγος για αλλαγή θέρμανσης.
Έλα όμως που η οικοδομή αποφάσισε ότι φέτος πετρέλαιο γιοκ... Οπότε άρχισαν οι έρευνες για εναλλακτική θέρμανση. Κλιματιστικά και αερόθερμη πέλλετ δεν έπαιζαν γιατί έχω θέμα με τον ζεστό αέρα, καθώς μου δημιουργεί προβλήματα στο ρινικό. Θερμοπομποί και πάνελ, εκτός σκέψης καθότι, ηλεκτρολόγος γαρ, ήξερα τι θα με περίμενε στο τέλος του τετραμήνου!..
Έτσι μπήκε υδραυλική σόμπα πέλλετ. Κόστος; 2700€ με τα περαστικά. Επιπλέον 900€ για αγορά τριών τόνων πέλλετ(που μάλλον θα περισσέψει περίπου 0,5 τόνος). Σύνολο 3600€.
Με το ποιο ακριβό πετρέλαιο φέτος(δεν δικαιούμαι επίδομα) θα ήθελα για θέρμανση 1000-1100€. Άρα για φέτος ξόδεψα περίπου 2500€ επιπλέον. Επαναλαμβάνω όμως ότι ήταν αναγκαστική η αλλαγή της θέρμανσης.

Βέβαια με το πετρέλαιο είχα θερμοκρασίες 20-21. Φέτος με το πέλλετ από τις 15:00 - 09:00(τα πρωινά λείπουν όλοι), το θερμόμετρο μόνιμα στους 23. Πέρυσι έμπαινες στην οικοδομή και είχε μια θερμοκρασία 17-18 με κεντρική θέρμανση ενώ φέτος 7-8. Στον κάτω όροφο, 2 γκαρσονιέρες ξενοίκιαστες. Γενικά οι απώλειες φέτος είναι πολύ περισσότερες σε σχέση με πέρυσι.

Παρόλα αυτά είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Δεν έχω να μαλώνω με τους υπόλοιπους ενοίκους για την εξόφληση των κοινοχρήστων για να βάλουμε πετρέλαιο, ο πιτσιρίκος πλέον κυκλοφορεί πιο άνετα στο σπίτι και έχουμε με τη γυναίκα και την θαλπωρή της φλόγας που θέλαμε. Σίγουρα η απόσβεση θα αργήσει λίγο να γίνει(ίσως και να μην γίνει), αλλά μέσα σε ένα μήνα που έπρεπε να πάρω απόφαση για τον τρόπο που θα ζεσταθούμε το χειμώνα, επέλεξα αυτό τον τρόπο. Στο τέλος της χειμερινής περιόδου θα κάνουμε όλοι τον απολογισμό μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ