Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71514 από παλτακης
Διαβαζοντας παντως στα θρεντ του φορουμ βλεπω καποιοι εχετε κανει αλλαγη καυστηρα που αυτο σε συνδυασμο μεγαλων ποσοτητων πελλετ (τονους) δλδ κοστος αγορας + τοποθετησης + ποσοτητα πελλετ κατα ποσο βγαινει οικονομικοτερα απο την χρηση πετρελαιου και παντα με την λογικη οτι σε ενα χρονο αποσβεση δεν κανεις αλλα σε διαρκεια χρονων .
Τα εξοδα λοιπον μεσα σε ενα χρονο για ολα αυτα αν τα διαιρεσεις για ποσα χρονια θα εκανες χρηση πετρελαιου .Και βεβαια κανεις δεν δινει εγγυηση οτι του χρονου το πελλετ θα ειναι ακριβοτερο ή φθηνοτερο .
Διοτι στην Ελλαδα ολα λειτουργουν βαση δεδομενων αναγκων οποτε η εκαστοτε κυβερνηση του χρονου μπορει να φορολογηση το πελλετ σε τετοιο βαθμο που μπορει να ειναι ασυμφορο επειδη θα εχει πεσει πολυς κοσμος εκει και θα εχει μειωθει η καταναλωση πετρελαιου .
Καποια σεναρια για τα ξυλα ηδη ακουγονται με το θεμα της αιθαλομιχλης .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71519 από ΠέτροςΤ
Περυσι αναβα 2 ωρες το πετρελαιο σχεδον καθε μερα και πληρωνα 250-280 τον μηνα.
Φετος με την σομπα pellet-καλοριφερ καιω ενα σακι την ημερα με αυτονομια 6 ωρες στο max και μου στοιχιζει 4,60 η μερα.
4,60*30=140 ΕΥΡΩ!! και εχω θερμανση 6 ωρες καθε μερα,ενω με πετρελαιο 2 ωρες και 280 τον μηνα!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71520 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Με το πετρέλαιο είχα μέσο όρο κατανάλωσης 2.5 τόνους .

Σύνολο κόστους :3250(χειμώνας 2012-2013)

Έβαλα λέβητα-καυστήρα πέλλετ(waterland S40 32KW) : 3000 μαζί με τοποθέτηση
Θα χρειαστώ μέχρι το τέλος του χειμώνα λογικά 4.5-5 τόνους πέλλετ )5x300=1500 ευρώ

Κόστος Πετρελαίου :3250
Κόστος Πέλλετ: 4500

Αυτό δε σημαίνει πως το πετρέλαιο συμφέρει .Σημαίνει πως θα κάνω απόσβεση τον επόμενο χειμώνα με τις υπάρχουσες τιμές .
Άν τώρα μέσα σ αυτό τον καιρό το πετρέλαιο μειωθεί δεν έχω κανένα πρόβλημα να κλείσω τις 2 βάνες του πέλλετ και να ανοίξω τις 2 βάνες του πετρελαίου και να καίω χωρίς σκοτούρα το μαύρο χρυσό .
Επίσης η θέρμανση τα 2 τελευταία χρόνια με το πετρέλαιο ήταν προσεκτική και μόνο όταν το σπίτι ήταν έτοιμο να κρυώσει πραγματικά λόγο κόστους,ενώ η θέρμανση με το πέλλετ είναι 24ώρες για 7 μέρες και το σπίτι στους 20 το πρωί και 18 το βράδυ !!

Συμπεράσματα προσωπικά δεν έχω βγάλει θα μπορούσε αύριο να μπεί ένας φόρος και στα στερεά καύσιμα και να μας τινάξει τα μυαλά ,αλλά μέχρι τώρα θεωρώ πως έχω κάνει την καλύτερη δυνατή επιλογή με τα υπάρχοντα χρήματα :)

Μήπως όμως η ευκολία και η ανεμελιά της θέρμανσης που σου προσφέρει το πέλλετ είναι ένα μέρος της απόσβεσης μιάς και σου εξασφαλίζει έλλειψη άγχους και ψυχική ηρεμία ?
Ότι μας βοηθάει να αποκτούμε ή να ανακτούμε ποιότητα ζωής είναι ή θα έπρεπε να θεωρείτε μιά μορφή απόσβεσης .Προσωπική άποψη ,μιάς και όταν άλλαξα το αμάξι μου με ένα πετρελαίου άρχισα να πηγαίνω σε πολύ περισσότερα μέρη και αυτό με ευχαριστεί :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT, παλτακης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71527 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Σκέφτομαι και για αμάξι πέλλετ ,αλλά δεν έχω ρωτήσει ακόμη τιμές :P :lol: :silly:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71529 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Να κάνω μια ερώτηση; Πιστεύετε πως έιναι εφικτό να ζεστένεται μια μονοκατοικία περίπου 100 m2 σε προάστειο της Θεσσαλονίκης με λέβητα πέλετ με κατανάλωση 1 1/2 σακί πέλετ το 24ωρο; (δλδ περίπου 1kg/h); μου το είπε ένας φίλος αλλα δεν τον πιστεύω για να πω την αλήθεια. πόση είναι μια μέση κατανάλωση ενός μέτριας ποιότητας λέβητα πελετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71530 από παλτακης

Sp4wN έγραψε:

Άν τώρα μέσα σ αυτό τον καιρό το πετρέλαιο μειωθεί δεν έχω κανένα πρόβλημα να κλείσω τις 2 βάνες του πέλλετ και να ανοίξω τις 2 βάνες του πετρελαίου και να καίω χωρίς σκοτούρα το μαύρο χρυσό .

Ισως το μυστικο να ειναι εδω δλδ οχι σε καταργηση του παλιου συστηματος αλλα σε συμπληρωματικη χρηση του πελλετ .
Αν του χρονου αλλαξουν τα δεδομενα θα εχει ηδη υπαρξη μια δαπανη χρηματων οπου δεν θα αποσβεστη ....

συμφωνω ομως 100% σε ολα τα αλλα που γραφεις και για μενα το πιο βασικο ειναι η διαρκεια χρησης που κανεις σε καθε πηγη θερμοτητας ..οσο περισσοτερη διαρκεια τοσο πιο ευχαριστο περιβαλλον ....μερες με κρυα αφηνα την σομπα 24 ωρες χωρις να με αγχωνει ποσο θα καταναλωση και η διαθεση μου ηταν στα πολυ πανω της .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ