Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70061 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
στις πολυκατοικιες υπαρχουν χιλιες δυο περιπτωσεις θα πω την πιο κατανοητη (νομιζω)
συμφωνα με το καταστατικο υπαρχει ενα παγιο 30% και το υπολοιπο πληρωνεται αναλογα την καταναλωση
απο αυτο το υπολοιπο ομως τα ρετιρε και ο 1ος (αν υπαρχει πυλωτη) πληρωναν ενα δυσαναλογα μεγαλο νουμερο
καθοτι αρκετοι απο τους αλλους οροφους χρησιμοποιουσαν ελαχιστα την θερμανση (τους ζεσταιναν οι υπολοιποι)
πιθανοττα τωρα αυτοι οι υπολοιποι πληρωνουν και ακομα και με πελλετ πχ δεν θα δουν την αναλογια του 1 προς 2 ,,, αν ομως συνεχισουν αν τους ζεσταινουν οι γυρω τους ,,,μη πληρωνοντας παγια η αναλογια τους θα ανεβει ,απο την αλλη για οσους πληρωναν τα πολλα η αναλογια τους θα ειναι σιγουρα πανω απο το 1 προς 2 και σε καποιες περιπτωσεις και αρκετα μεγαλυτερη .
μην κολλησετε στα νουμερα...πολυ χοντρικα ειναι ...σαν σκεψη ομως νομιζω ισχυει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70065 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
ζητούμενη οι ικανοποίηση από τις αποφάσεις μας .. το ζητούμενο...
Είμαστε όλοι ικανοποιημένοι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70069 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

DOOM_NX έγραψε: Πραγματική σύγκριση στην τσέπη του κάνει ο άνθρωπος, Γιάννη! Δεν είπε ότι το μισό κιλό πέλλετ = ένα λίτρο πετρέλαιο!


Απολυτως σωστο αυτο.... και τελικά η τσεπη μετραει..
και η αισθηση βεβαια οτι "ναι φετος ζεσταθηκα"

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70072 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Οι όποιες επισημάνσεις, δεν πρέπει να έχουν σκοπό να κάνουμε τους "ξύπνιους", ούτε να δημιουργούν συζήτηση.. για τη συζήτηση.. (αν και καλό είναι συχνά)..
Το site (ξέρω) πως έχει και μεγάλη επισκεψιμότητα από ανθρώπους που απλά θέλουν να ενημερωθούν.
Επειδή συχνά τα διαβάσματα είναι στα "πεταχτά" μπορεί να δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις.
Εγώ θα τη περάσω φέτος (και πέρυσι..) με ένα τόνο πελλετ. Μονοκατοικία 140 τ.μ.
Έχω γράψει συχνά τι τελικά σημαίνει αυτό και είμαι πανευτυχής που αυτές τις εποχές θα μου κοστίσει τόσο λίγο, αλλά φυσικά οι συγκρίσεις σε σχε΄ση με τη κανονική θέρμανση του σπιτιου από λέβητα, απέχουν. (1/5)
Καταλαβαίνω την ευτυχία όλων όσων είδαν μεγάλες διαφορές στις τρύπιες τσέπες κι αυτό μετρά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71479 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Μια πιο ακριβής πρώτη εκτίμηση του κόστους θέρμανσης με τα νέα δεδομένα.

Μέχρι στιγμής κατανάλωση πέλλετ 2.8 τόνοι Χ 300 ευρώ/τόνο = 840 ευρώ

Πέρυσι για την ίδια ακριβώς περίοδο είχα καταναλώσει 1680 λίτρα πετρελαίου Χ 1300 ευρώ/χιλιόλιτρο (φετινή μέση τιμή Θεσ/νίκης) = 2184 ευρώ

Εξοικονόμηση μέχρι τώρα περίπου 1350 ευρώ (δεν δικαιούμαι επίδομα πετρελαίου)

Από τη μια ο χειμώνας φέτος δεν είναι τόσο βαρύς μέχρι τώρα. Από την άλλη όμως ζεσταίνω συνεχώς και τους τρεις ορόφους ενώ πέρυσι ζέσταινα κυρίως τα 170 από τα 270 τ.μ.
Σε δυο-τρεις μήνες θα έχω πιο αξιόπιστη εκτίμηση.
Πάντως φαίνεται να κυμαίνομαι μέχρι στιγμής στο 1 προς 1.7 σε αναλογία καύσης.


Επαναλαμβάνω τα δεδομένα μου
Μονοκατοικία, προάστια ανατολική Θεσσαλονίκη, τρια επίπεδα, 100+100+70 τ.μ.
OPOP Black Star 40-50, πέλλετ Schweighofer περίοδος αναφοράς 1/11 έως 6/1.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by scalpel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71489 από παλτακης
Εγω σαν νεος χρηστης πελλετ με σομπα ομως αεροθερμη και οχι λεβητα η αισθηση που εχω ειναι οτι με ενα κοστος 2,5 - 3 ευρω σε χρηση της σομπας 8 ωρες καθημερινα εχω ζεσταθη σε σχεση με περισυ οπου το καλοριφερ δουλευε 3 ωρες μονο την ημερα μα καταναλωση περιπου 20 λιτρα το τριωρο και κοστος αγορας του λιτρου 0,95 λεπτα του ευρω .
Να πω οτι ο καυστηρας πετρελαιου εξυπηρετουσε δυο σπιτια οποτε το κοστος στην τριωρη χρηση επεφτε στα 10 ευρω περιπου το σπιτι .Αρα σιγουρα οικονομικα αλλα και σαν ωρες χρησης ειμαι κερδισμενος .Απλα επειδη το σπιτι ειναι παλια κατασκευη οπου συνεπαγεται και κακης ποιοτητας μονωση δεν εχω ενιαία θερμοκρασια με την σομπα σε ολο το σπιτι απο οτι ειχα με το πετρελαιο αλλα ΔΕΝ κρυωνω ομως .Το καλοκαιρι ομως οπου θα γινουν καποιες θερμοπροσοψεις καθως επισης και εσωτερικα οπου στο ταβανι κανω τμηματικα επενδυση γυψοσανιδας με dow πιστευω πλεον οτι θα εχω ιδανικη θερμομωνοση αλλα και καλυτερη αποδοση της σομπας .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ