Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70042 από George66
Απαντήθηκε από George66 στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Δε τα λες και πολύ καλά.
περυσι δηλαδή ήθελες 2,5 λίτρα πετρέλαιο και φέτος γαι καλύτερα (αφού ζεστάθηκε το κοκκαλάκι σου) 1,6 κιλά πελλετ?? Λίγο δύσκολο ακούγεται αν και όλοι ξέρουμε πως είναι φτηνότερα.. όχι όμως και τόσο :woohoo:


Με βάση αυτά που πλήρωσα στα περσινά κοινόχρηστα τα πράγματα είναι ειλικρινά έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφω.

Δεν μπορώ να υπολογίσω αν είναι ακριβώς 2,5 λίτρα πετρέλαιο/ώρα αλλά το σίγουρο που μπορώ να υπολογίσω μετά από μελέτη που έκανα (πριν καταλήξω στην αγορά και εγκατάσταση της σόμπας νερού) είναι ότι πλήρωσα στα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας από 2 €/ώρα έως 2,5 €/ώρα ανάλογα την κατανάλωση (πιο πολύ κατανάλωση λιγότερη τιμή).
Μέσο όρο χειμερινής περιόδου πλήρωσα περίπου 2,35 €/ώρα. Ξαναλέω οι μετρήσεις είναι σε πολυκατοικία και όχι σε μονοκατοικία (διαφορετικοί συντελεστές υπολογισμού των κοινοχρήστων).
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by George66.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70045 από George66
Απαντήθηκε από George66 στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

stelios έγραψε: Και ομως ετσι ειναι.για τον απλο λογο πως μιλαμε για διαμερισμα και οχι για μονοκατοικια.
δικο μου παραδειγμα περσι με πετρελαιο για καποιους μηνες η ωρα κοστιζε ακριβως 3 euro για φετος δηλαδη ποσο θα πληρωνα.με το πελλετ στο μαξιμουμ 0,70 την ωρα.
θα πειτε πως γινετε τετοια διαφορα δεν ειναι λογικη.
στην ελλαδα ειναι. οταν ο ιδιοκτητης της πολοικατικιας πριν 20 χρονια οταν την εφτιαχνε εκανε 5 οροφοδιαμερισματα εβαλε εναν τεραστιο λεβητα πετρελαιου δεν εκανε καμια μα καμια μονωση , οταν εκανε το ρετιρε για την κορη του με διπλασια σωματα απο ολα τα αλλα διαμερισματα......οταν απο περσι τα 5 διαμερισματα εγιναν 3 και τα αλλα αδειασαν και ποσους ακομα λογους μπορω να πω....
οποτε ναι βγαινουν αυτα τα νουμερα σε πολυ περιεργες περπτωσεις και μονο για πολυκατοικιες


Σ Υ Μ Φ Ω Ν Ω απολύτως με όσα ανέφερες.
Πραγματικά η διαφορά σε μια πολυκατοικία από μια μονοκατοικία είναι τεράστια σε ότι αφορά το κέρδος της μετάβασης από πετρέλαιο σε pellet.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by George66.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70046 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Λιγο πολύ κάπως έτσι είναι και για μένα που μένω σε οικοδομή όπως ο stelios.Πέρσι κοινόχρητα για την θέρμανση (που άναβε για 3 ώρες την ημέρα) δεν πληρώσαμε κάτω από 200€ τον μήνα.Φέτος η δαπάνη μας για την θέρμανση για τον Δεκέμβριο ήταν 90€.Δεν έχω άλλο μήνα για παράδειγμα αλλά φαντάζομαι ότι κάπως έτσι θα τσουλήσει η μηνιαία μου δαπάνη.Οκ,δεν βάζω μέσα και το κόστος αγοράς της σόμπας αλλά και πάλι αυτό το κατοστάρικο είναι πολύ για μένα.Και το πιο σημαντικό έχω ζέστη στο σπίτι.Όχι για να κυκλοφορώ με το κοντομάνικο ,δεν είχα τέτοιον στόχο έτσι και αλλιώς,αλλά ρε γαμώτω μπορώ να κάνω πια μπάνιο σαν άνθρωπος όταν γυρνάω από την δουλειά μετά τις 12 το βράδυ.Πέρσι το σκεφτόμουν 2 και 3 φορέα αυτό το μπάνιο...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by theoilia. Αιτία: ορθογραφία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70048 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: δεκτό.. πραγματική σύγκριση όμως θα είχες αν έμπαινε κεντρικός λέβητας πελλετ και λειτουργούσε το ίδιο...

οντως ετσι θα ηταν η πραγματικη συγκριση.αλλα και το "κλεψιμο" θα ηταν το ιδιο ασε που θα καθαριζα και θα γεμιζα τον κεντρικο λεβητα μονος μου γιατι αν περιμενα απο τους αλλους.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70052 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Μια βασική επισήμανση:

Το 2,2 προς 1 προκύπτει προφανώς από τη σύγκριση όμοιων πραγμάτων: Λέβητες πετρελαίου και πέλλετ παρόμοιας ισχύος και απόδοσης.
Αυτό όμως σπάνια ισχύει, καθώς η υπερδιαστασιολόγηση πήγαινε σύννεφο στο πετρέλαιο, ενώ και οι πιο πολλοί λέβητες πετρελαίου ήταν παλαιάς τεχνολογίας.
Στην περίπτωσή μου ο πέλλετ/ξύλου είναι 25KW, ενώ ο πετρελαίου είναι 33ΚW.
Όσο για την απόδοση λεπτομέρειες δε γνωρίζω, αλλά 85% δύσκολα έφτανε ο του πετρελαίου...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70059 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: δεκτό.. πραγματική σύγκριση όμως θα είχες αν έμπαινε κεντρικός λέβητας πελλετ και λειτουργούσε το ίδιο...

Πραγματική σύγκριση στην τσέπη του κάνει ο άνθρωπος, Γιάννη! Δεν είπε ότι το μισό κιλό πέλλετ = ένα λίτρο πετρέλαιο!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ