Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180320 από anestakos
Απαντήθηκε από anestakos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δεν ξέρω εάν ήταν μαλακας αυτός που ανέβασε τιμές από Ρουμανία, αλλά φέτος έχουμε προετοιμαστεί και μαλακες δεν θα πιαστούμε εμείς. Εάν οι τιμές είναι 300 και άνω θα πάμε σε πετρέλαιο και πουλήστε πελλετ σε σομπαδες. Κρατήστε επιχειρήσεις για να πουλάτε δύο τσουβάλια ανά πελάτη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180321 από dodis
Απαντήθηκε από dodis στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Σωστος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180322 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εεε μάλλον για μαλακες ψάχνεις...
Είδες που είναι το πετρέλαιο σήμερα; 1.25-1.3 € το λίτρο...
Μεγάλη μαγκιά αν έχεις και σε περισσεύουν....
Όχι τίποτα άλλο, γιατί τα νέα από την αγορά είναι ότι οι ποσότητες θα είναι 40% λιγότερες, οπότε και πετρέλαιο να βάλουν κάποιοι χουβαρνταδες, πάλι δεν θα φτάσει....
Άραγε γουστάρεις που η κυβέρνηση εισπράττει 24%ΦΠΑ από το πελλετ για να δίνει επιδότηση στο ΦΑ που έχει 6% ΦΠΑ;....
Ποιος είναι άραγε ο μαλακας....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180323 από anestakos
Απαντήθηκε από anestakos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Με το μπαρδον κι όλας αλλά για να καταλάβω... Μας λες ότι δεν θα υπάρχει επάρκεια πετρελαίου θέρμανσης να κάψουμε; Για να ξέρω αν υπάρχει λόγος να συνεχίσω την κουβέντα η να συνεχίσω τη μέρα μου αφήνοντας σε στην κρίση των υπολοίπων... Όσο για τη σύγκριση κόστους άστο στους καταναλωτές που ξέρουν τι πληρώνουν. Το να πληρώσω ένα καύσιμο κατά 300 ευρώ φθηνότερα, (όλη τη σεζόν) γιατί εμένα φέτος τόσο μου βγήκε και να πληρώνω για σέρβις 100αρια για καθαρισμούς καμινάδας αλλά τόσα, 35αρια σε αντιστάσεις και να προσεύχεσαι αδιαλείπτως μην σου βγάλει κανένα μοτέρ η πλακέτα, καθαρισμούς κάθε εβδομάδα, γεμισματα κ.τ.λ. Χαιρετά μας τον πλάτανο. Και όλα αυτά για αγορά πελλετ χωρίς ΦΠΑ. Άσε και ο νοικοκύρης του σπιτιού ξέρει καλύτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180324 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Το πελλετ δεν θα φτάσει....
Αλλά με το πετρέλαιο σήμερα σχεδόν στο 1.30.... Όσο να πεις μια διαφορά στην τιμή την έχει.
Και 450€ να πάει το πελλετ, 400€ ανά τονου πετρελαίου είναι η εξοικονόμηση.... Δηλαδή σε νορμάλ σπίτι με νορμάλ χειμώνα, τουλάχιστον 1000€ εξοικονόμηση....
Ο καθένας ας πάρει τα ρίσκα του...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180325 από anestakos
Απαντήθηκε από anestakos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δεν ξέρω πώς τα υπολογίζετε εσείς, εγώ απο προσωπικη εμπειρία όταν έκαιγε 1600 λίτρα πετρέλαιο για να βγάλω χειμώνα χρειάστηκα 4 τόνους πελλετ. 1600 λίτρα Χ 1,30 ευρώ = 2080 ευρώ. 4 τόνοι πελλετ Χ 400 ευρώ 1600 ευρώ + συντήρηση (100€) = 1700 + καθαρισμός καμινάδας (50€) = 1750 + αντίσταση (40€) = 1790. Οπότε η εξοικονόμηση είναι της τάξης περίπου των 300 ευρώ. Τώρα, όλα αυτά προϋποθέτουν να γίνει αγορά πελλετ χωρίς ΦΠΑ έτσι; Επίσης, σε συνδυασμό με επίδομα πετρελαίου, μόνο από σχιζοφρένεια πρέπει να καις πελλετ. Να συνυπολογισω την ταλαιπωρία; Κουβαλημα, καθάρισμα; Βέβαια, εάν η εξοικονόμηση είναι τέτοια που να δικαιολογεί όλα τα παραπάνω, οκ, συμφωνώ. Αλλά με τις σημερινές τιμές, είναι απαγορευτικό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.438 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ