Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179506 από Stergioszx1975
Απαντήθηκε από Stergioszx1975 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

εγω αγαπητοί μου δεν σας καταλαβαίνω γιατι φέτος αλλαξατε όλοι και εχετε φαγωθεί και λέτε και λέτε συνέχεια...." δεν συμφέρει το πετρέλαιο φέτος"......το πέλλετ κατ εμέ εξακολουθεί και πάλι να είναι το φτηνότερο καύσιμο και πάντα όποιος κανόνιζε και προγραμμάτιζε έβγαινε κερδισμένος,πέρυσι δεν βγήκε κανένας να πει οτι όποιος αγόρασε πέλλετ ακομα και το φθινόπωρο και το χειμώνα όλα ειχαν παρει την ανιούσα και αυτοί που ειχαν αγοράσει πέλλετ την βγάλανε πολύ οικονομικά σε σχέση με τα αλλα καυσιμα.
και δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά της φετινής χρονιάς που το πέλλετ ειχε 450-600 μεσα στο χειμωνα και ακομη και τωρα( να μήν πω για αυτούς που αγοράσανε εως αρχες καλοκαιριου 350-400) και το πετρέλαιο 1,10,1,15 περίπου μέσο όρο τώρα ανά την Ελλάδα (είχε και 1,40) ............ με τις χρονιες που το πέλλετ ειχε τον χειμωνα 5ευρω το σακι και 330 ο τονος και το καλοκαίρι 220-250 και το πετρέλαιο τότε ειχε τον χειμώνα 0,70- 0,90,το λίτρο
Βλέπετε μεγάλη διαφορά αναλογικά;;;
Προσπαθώντας να μην αναφέρω αυτά που έχουν χιλιοαναφερθεί φέτος σε αυτό το site, όταν το πετρέλαιο κοστίζει σήμερα 1,10 και το "Β" πέλετ 500-550 αυτή τη στιγμή προσωπικά το βλέπω ως ξεκάθαρο προβάδισμα του πετρελαίου για όλα τα πλεονεκτήματα που έχει αυτό έναντι του πελετ σε ότι αφορά βλάβες συντήρηση γέμισμα δεξαμενής κλπ εκτός από το θέμα κόστους/ωφέλειας σε ότι αφορά το καύσιμο αυτό καθεαυτό.
Ειδικά αν έχεις κάποια ατομική μονάδα πετρελαίου αποδοτική (προσωπικά έχω ένα κιτουράμι 25ρι χάλκινο το οποίο πυροβολάει) για το οποίο απλά κάνεις μια συντήρηση το χρόνο και ξεχνάς ότι υπάρχει....δεν υπάρχει σύγκριση. 
Αναλογικά θα πρέπει το πέλετ να κοστίζει το μισό από το πετρέλαιο για να έχει ουσία η όλη έξτρα δουλειά που χρειάζεται να κάνεις...Δηλαδή σήμερα 250-300 ευρώ MAX.
Αυτά όλα κατά την ταπεινή μου άποψη.
Σχετικά με το θέμα του προγραμματισμού αγορών κλπ δε πιστεύω ότι για ένα κοινωνικό αγαθό όπως είναι η θέρμανση ότι θα πρέπει να είμαστε πολιτικο-οικονομικοί αναλυτές....
Καλημέρα

ΥΓ: όλα αυτά φυσικά με την προϋπόθεση ότι έχουμε δυο παράλληλα συστήματα τα οποία εναλλάσσουμε εύκολα, αλλιώς...
Last edit: 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν by Stergioszx1975.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179516 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
@salaspower είχα κάνει ανάρτηση το καλοκαίρι για τις τιμές Νότια Ελλάδα.

Για να ξέρεις ήταν πολύ χαμηλότερες από Βόρεια Ελλάδα για πρώτη φορά στα χρονικά. 

Γιατί στην Βόρεια αγόραζαν σαν τρελοί και οι νέες παραλαβές ήταν ακριβότερες. Ενώ νότια είχαν όλοι παραλαβές Μαϊου η φτηνή  παραγωγή τα εργοστάσια. 

Έβρισκες 350-380€ τον Μάϊο. 380€-420€ τον Ιούνιο. Και 420€-460€ τον Ιούλιο. Αυγούστο και Σεπτέμβριο πήγαινε στα 500-600€ 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thomas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179517 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

εγω αγαπητοί μου δεν σας καταλαβαίνω γιατι φέτος αλλαξατε όλοι και εχετε φαγωθεί και λέτε και λέτε συνέχεια...." δεν συμφέρει το πετρέλαιο φέτος"......το πέλλετ κατ εμέ εξακολουθεί και πάλι να είναι το φτηνότερο καύσιμο και πάντα όποιος κανόνιζε και προγραμμάτιζε έβγαινε κερδισμένος,πέρυσι δεν βγήκε κανένας να πει οτι όποιος αγόρασε πέλλετ ακομα και το φθινόπωρο και το χειμώνα όλα ειχαν παρει την ανιούσα και αυτοί που ειχαν αγοράσει πέλλετ την βγάλανε πολύ οικονομικά σε σχέση με τα αλλα καυσιμα.
και δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά της φετινής χρονιάς που το πέλλετ ειχε 450-600 μεσα στο χειμωνα και ακομη και τωρα( να μήν πω για αυτούς που αγοράσανε εως αρχες καλοκαιριου 350-400) και το πετρέλαιο 1,10,1,15 περίπου μέσο όρο τώρα ανά την Ελλάδα (είχε και 1,40) ............ με τις χρονιες που το πέλλετ ειχε τον χειμωνα 5ευρω το σακι και 330 ο τονος και το καλοκαίρι 220-250 και το πετρέλαιο τότε ειχε τον χειμώνα 0,70- 0,90,το λίτρο
Βλέπετε μεγάλη διαφορά αναλογικά;;;
Προσπαθώντας να μην αναφέρω αυτά που έχουν χιλιοαναφερθεί φέτος σε αυτό το site, όταν το πετρέλαιο κοστίζει σήμερα 1,10 και το "Β" πέλετ 500-550 αυτή τη στιγμή προσωπικά το βλέπω ως ξεκάθαρο προβάδισμα του πετρελαίου για όλα τα πλεονεκτήματα που έχει αυτό έναντι του πελετ σε ότι αφορά βλάβες συντήρηση γέμισμα δεξαμενής κλπ εκτός από το θέμα κόστους/ωφέλειας σε ότι αφορά το καύσιμο αυτό καθεαυτό.
Ειδικά αν έχεις κάποια ατομική μονάδα πετρελαίου αποδοτική (προσωπικά έχω ένα κιτουράμι 25ρι χάλκινο το οποίο πυροβολάει) για το οποίο απλά κάνεις μια συντήρηση το χρόνο και ξεχνάς ότι υπάρχει....δεν υπάρχει σύγκριση. 
Αναλογικά θα πρέπει το πέλετ να κοστίζει το μισό από το πετρέλαιο για να έχει ουσία η όλη έξτρα δουλειά που χρειάζεται να κάνεις...Δηλαδή σήμερα 250-300 ευρώ MAX.
Αυτά όλα κατά την ταπεινή μου άποψη.
Σχετικά με το θέμα του προγραμματισμού αγορών κλπ δε πιστεύω ότι για ένα κοινωνικό αγαθό όπως είναι η θέρμανση ότι θα πρέπει να είμαστε πολιτικο-οικονομικοί αναλυτές....
Καλημέρα

ΥΓ: όλα αυτά φυσικά με την προϋπόθεση ότι έχουμε δυο παράλληλα συστήματα τα οποία εναλλάσσουμε εύκολα, αλλιώς...

Δηλάδη εχεις δυνατοτητα να εχεις 2 συστηματα θέρμανσης -να τα συντηρείς- και εχεις την δυνατότητα να βάλεις  μισό η  1  τόνο πετρέλαιο τον χειμώνα δηλαδη δινεις 600,700 ευρω περίπου αντε για μισό τόνο σου λέω εγώ (για Νότια Ελλάδα) γιατί για  βόρεια δεν το συζητώ ΑΛΛΑ δεν εχεις την δυνατότητα  το καλοκαίρι να αγοράσεις 1 η 2 τόνους πέλλετ που ειχαν ακόμα και Αθήνα 350 με 400 το πολύ.
Οι ποιο πολλοί την πατήσανε και δεν αγοράσανε  εως το καλοκαιρι ενώ το ξέρανε οτι υπαρχει ζήτηση και το πέλλετ θα ανέβει κι άλλο ΑΛΛΑ περιμενοντας, ακουγανε διαφόρους οτι τον Ιουνιο,τον Αυγουστο κλπ  οι τιμές θα πέσουν και δεν προβήκαν σε αγορά  και τώρα πως να δικαιολογηθούν ,δεν συμφέρει το πέλλετ σου λένε τωρα .
(και κόψε κάτι με την την οικονομ0-πολιτική ανάλυση- ΔΕΝ αναφέρθηκα σε κατι τέτοιο,δηλαδή τον χειμώνα μπορεις να αγοράσεις αλλά το καλοκαιρι όχι)

 
Last edit: 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν by thomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179518 από Stergioszx1975
Απαντήθηκε από Stergioszx1975 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

εγω αγαπητοί μου δεν σας καταλαβαίνω γιατι φέτος αλλαξατε όλοι και εχετε φαγωθεί και λέτε και λέτε συνέχεια...." δεν συμφέρει το πετρέλαιο φέτος"......το πέλλετ κατ εμέ εξακολουθεί και πάλι να είναι το φτηνότερο καύσιμο και πάντα όποιος κανόνιζε και προγραμμάτιζε έβγαινε κερδισμένος,πέρυσι δεν βγήκε κανένας να πει οτι όποιος αγόρασε πέλλετ ακομα και το φθινόπωρο και το χειμώνα όλα ειχαν παρει την ανιούσα και αυτοί που ειχαν αγοράσει πέλλετ την βγάλανε πολύ οικονομικά σε σχέση με τα αλλα καυσιμα.
και δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά της φετινής χρονιάς που το πέλλετ ειχε 450-600 μεσα στο χειμωνα και ακομη και τωρα( να μήν πω για αυτούς που αγοράσανε εως αρχες καλοκαιριου 350-400) και το πετρέλαιο 1,10,1,15 περίπου μέσο όρο τώρα ανά την Ελλάδα (είχε και 1,40) ............ με τις χρονιες που το πέλλετ ειχε τον χειμωνα 5ευρω το σακι και 330 ο τονος και το καλοκαίρι 220-250 και το πετρέλαιο τότε ειχε τον χειμώνα 0,70- 0,90,το λίτρο
Βλέπετε μεγάλη διαφορά αναλογικά;;;
Προσπαθώντας να μην αναφέρω αυτά που έχουν χιλιοαναφερθεί φέτος σε αυτό το site, όταν το πετρέλαιο κοστίζει σήμερα 1,10 και το "Β" πέλετ 500-550 αυτή τη στιγμή προσωπικά το βλέπω ως ξεκάθαρο προβάδισμα του πετρελαίου για όλα τα πλεονεκτήματα που έχει αυτό έναντι του πελετ σε ότι αφορά βλάβες συντήρηση γέμισμα δεξαμενής κλπ εκτός από το θέμα κόστους/ωφέλειας σε ότι αφορά το καύσιμο αυτό καθεαυτό.
Ειδικά αν έχεις κάποια ατομική μονάδα πετρελαίου αποδοτική (προσωπικά έχω ένα κιτουράμι 25ρι χάλκινο το οποίο πυροβολάει) για το οποίο απλά κάνεις μια συντήρηση το χρόνο και ξεχνάς ότι υπάρχει....δεν υπάρχει σύγκριση. 
Αναλογικά θα πρέπει το πέλετ να κοστίζει το μισό από το πετρέλαιο για να έχει ουσία η όλη έξτρα δουλειά που χρειάζεται να κάνεις...Δηλαδή σήμερα 250-300 ευρώ MAX.
Αυτά όλα κατά την ταπεινή μου άποψη.
Σχετικά με το θέμα του προγραμματισμού αγορών κλπ δε πιστεύω ότι για ένα κοινωνικό αγαθό όπως είναι η θέρμανση ότι θα πρέπει να είμαστε πολιτικο-οικονομικοί αναλυτές....
Καλημέρα

ΥΓ: όλα αυτά φυσικά με την προϋπόθεση ότι έχουμε δυο παράλληλα συστήματα τα οποία εναλλάσσουμε εύκολα, αλλιώς...

Δηλάδη εχεις δυνατοτητα να εχεις 2 συστηματα θέρμανσης -να τα συντηρείς- και εχεις την δυνατότητα να βάλεις  μισό η  1  τόνο πετρέλαιο τον χειμώνα δηλαδη δινεις 600,700 ευρω περίπου αντε για μισό τόνο σου λέω εγώ (για Νότια Ελλάδα) γιατί για  βόρεια δεν το συζητώ ΑΛΛΑ δεν εχεις την δυνατότητα  το καλοκαίρι να αγοράσεις 1 η 2 τόνους πέλλετ που ειχαν ακόμα και Αθήνα 350 με 400 το πολύ.
Οι ποιο πολλοί την πατήσανε και δεν αγοράσανε  εως το καλοκαιρι ενώ το ξέρανε οτι υπαρχει ζήτηση και το πέλλετ θα ανέβει κι άλλο ΑΛΛΑ περιμενοντας, ακουγανε διαφόρους οτι τον Ιουνιο,τον Αυγουστο κλπ  οι τιμές θα πέσουν και δεν προβήκαν σε αγορά  και τώρα πως να δικαιολογηθούν ,δεν συμφέρει το πέλλετ σου λένε τωρα .
(και κόψε κάτι με την την οικονομ0-πολιτική ανάλυση- ΔΕΝ αναφέρθηκα σε κατι τέτοιο,δηλαδή τον χειμώνα μπορεις να αγοράσεις αλλά το καλοκαιρι όχι)


 
Δε ξέρω τι εννοείς φίλε μου.
Ποιος άκουγε ποιον κλπ κλπ.
Εγώ απλά λέω ότι τώρα που θα τελειώσει το πέλετ που πήρα δε θα ξαναπάρω πελετ γιατί πολύ απλά έχω τη δυνατότητα να κάψω πετρέλαιο.
Γιατί θα πατάω το κουμπί και θα ζεσταίνει, γιατί θα το πληρώσω τώρα και όχι πριν 10 μήνες, γιατί θα το πληρώσω με κάρτα και θα μπορέσω να το κάνω και δόσεις αν θέλω, γιατί δε χρειάζεται να προβλέπω την παγκόσμια οικονομία για να αποφασίσω τι θα κάψω.
Αν αλλάξει κάτι...βλέπουμε.
Προς το παρών 400-500 ευρώ για 990 κιλά Β πέλετ δε δίνω και δεν το ορίζω εγώ αυτό. Το ορίζει η παρούσα τιμή του πετρελαίου.
Αν για την επόμενη σαιζόν αλλάξει κάτι....εδώ είμαστε.
 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179519 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
εννοώ οτι....εχεις χάσει καποια επεισόδια εδώ μεσα και εμεινες πισω  Βασικά υπήρχαν καποιες φωνες εδω μέσα και γενικώς έξω καποιοι περίμεναν οτι θα αλλάξει το πράγμα,δυστυχώς ομως.
και Ναι !! υπαρχουν αυτοι που σκεφτονται και ενεργουν οπως εσύ και πόσοι ειναι αυτοί:;;(στην παρούσα φάση ομως μπορει να συμφερει το πετρέλαιο ως προς το ειδους καυσιμου, ΑΛΛΑ Η ΤΙΜΗ ΣΑΝ ΤΙΜΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗς ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ) και αλλοι που  αγόρασαν Απρίλιο Μαιο,Ιουνιο με 350-400 και βγήκαν κερδισμένοι οικονομικά οπως καθε χρονιά εξάλλου και ΝΑΙ!!! θα ξανα αγοράσουν ΝΩΡΙΣ την επόμενη χρονιά ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ  και δεν θα τους νοιάζει καθε ανοδο τιμών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179520 από Manolis1978
Απαντήθηκε από Manolis1978 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Το λογικό ήταν να μήν αγοράσεις πελλετ τον Μαιο, Ιούνιο καθώς οι τιμές είχαν είδη τσιμπίσει αρκετα λόγο "πολέμου" και ενεργεικής κρίσης. Οπως δεν ήταν λογικό να βάλεις πετρέλαιο θερμανσης στις 15 Απριλίου πέρισυ για να έχεις για φέτος με 1,50€ το λίτρο. Η λογική έλεγε οτι σε 6 μήνες θα υπήρχαν διορθώσεις στην αγορά. Είδη έχουν υπάρξει διορθωσεις στο πετρέλαιο και στο φυσικό αέριο. Το μονο που αργεί να διορθώσει είναι το πελλετ. Και πρεπε να σταματήσουμε να λεμε υπήρχαν φωνές. Υπήρχαν αποψεις. Ο καθένας έχει την άποψη του. Και μπορεί όλες να είναι σωστές. Υπήρχαν επίσης αποψεις που ελεγαν οτι δεν θα υπάρχει πελλετ φέτος. Και οτι θα έχουμε έλλειψη. Η λογική τους μπορεί να ήταν σωστή αλλά έπεσαν έξω.(έτσι τουλαχιστον φαινεται μέχρι τώρα). Κάποιοι έλεγαν άπο αρχές καλοκαιριού οτι δεν έχουν πελλετ. Εφόσον έβλεπαν οτι οι τιμές αυξάνονται στα εργοστάσια παραγωγής απλά κλείδωσαν τις αποθήκες και περίμεναν να μερικούς μήνες μετά πιο ακριβά.(δικάιωμα τους, όλοι για το κέρδος δουλευουμε) Επίσης και να έπεφταν οι τιμές αμέσως έχουν πληροφόρηση αφου βλεπουν τις τιμές που πουλάνε τα εργοστάσια. Εγώ είμαι ψάρακας στο πέλλετ. Ξεκίνησα πέρισυ πρωτη χρονιά. Αλλά δεν το βλέπω λογικό να πάρω πελλετ με 7-8€ χωρίς αποδειξη καλοκαιριάτικα όταν έπερνα στην αρχή με 4,50€ τη σακουλα (Νοέμβριο & Δεκεμβριο 2021) Στην τελική αν το πελλετ δεν πέσει, υπάρχουν τα κλιματιστικά, υπάρχει το πετρέλαιο και υπάρχει και η μόνωση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX, Stergioszx1975

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.576 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ