Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179178 από alexathan
Απαντήθηκε από alexathan στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ναι το έχω σκεφτεί και το υγραέριο αλλά το έχω απορρίψει ως ενδεχόμενη λύση για διάφορους λόγους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179180 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μιλάμε για επένδυση 20.000€ .

Φωτόβολταικα + αντλία θερμότητας+ μετατροπές στο σύστημα θέρμανσης κλπ. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179181 από alexathan
Απαντήθηκε από alexathan στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Συμφωνώ ότι μιλάμε για επένδυση τουλάχιστον 20k EUR.

Παράλληλα ψάχνω μήπως κάτι μπορεί να ενταχθεί σε πρόγραμμα επιδότησης. Π.χ. για τα ΦΒ διάβασα ότι αναμένεται στις αρχές του 2023 ο Οδηγός του Προγράμματος, οι δικαιούχοι, ποσοστά επιδότησης, κριτήρια επιλογής κτλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179183 από Manolis1978
Απαντήθηκε από Manolis1978 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλημέρα. Αν είναι να δώσεις 20.000€ 1) δες αν μπορείς να μπεις σε εξοικονομώ, 2) Εγώ θα κοιταζα να φτιαξω τη μόνωση του σπιτιου αν δεν έχεις. Και επειδή το κόστος είναι πχ. 40€ τ.μ για 5αρα διογκωμένη πολυστερήνη θα σου προτεινα να βάλεις 15άρα διογκομένη πολυστερήνη με 50€ το οποιο αν και το κοστος διαφοράς είναι μικρό η διαφορα στις απωλειες είναι μεγάλη. Αν το σπίτι δεν έχει πυλωτή και κάνεις μονωση ταρατσας και ολων των τοιχων (μετά ειναι και τα παραθυρα αν είναι καινουργια ή οχι) λογικά θα σου κοστίσει το πολύ 20.000€ και με αυτά που εχω διαβάσει στο Ιντερνετ (αν είναι σωστα) θα έχεις μια μείωση απωλειών περίπου 75% που σήμαινει οτι απο 4 τόνους πέλλετ θα πας στον 1 τόνο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexathan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179186 από alexathan
Απαντήθηκε από alexathan στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
@Manolis1978: Ευχαριστώ για την απάντηση.

1) Ψάχνω για το Εξοικονομώ και λοιπά προγράμματα επιδότησης

2) Τη μόνωση στην ταράτσα (περίπου 100 m2) θα την κάνω + πλευρικές θερμοπροσόψεις, ώστε να ενισχυθεί το κέλυφος. Τα παράθυρα και όλα τα αλουμίνια είναι καινούργια του 2014. Στην ταράτσα υπάρχει θερμοσίφωνας που δουλεύει άψογα από το 2014. Δεν υπάρχει πυλωτή. Η μονοκατοικία είναι 2 όροφοι, πάνω/κάτω. Το πρόβλημα είναι ο πάνω όροφος που έχει απώλειες λόγω μη σοβαρής μόνωσης. Ο κάτω όροφος είναι okay, γιατί έχει άνωθεν τον πάνω όροφο. Η μονοκατοικία είναι εκτεθιμένη στις 3 από τις 4 πλευρές. Μόνο στη βόρεια πλευρά εφάπτεται με αντιστοιχη μονοκατοικία κατασκευασμένη. Δυτική πλευρά είναι η πρόσοψη, Ανατολική πλευρά είναι το πίσω τμήμα με κήπο, Νότια πλευρά υπάρχουν ανοικτά οικόπεδα. Σχετικά με τη μείωση απωλειών της τάξης του 75% που αναφέρεις (αν ισχύουν) θεωρώ ότι μάλλον είναι πολύ αισιόδοξο για να ισχύει.

3) Να αναφέρω επίσης ότι το συγκρότημα pellet (καυστήρας/λέβητας/σιλό κτλ) είναι εγκατεστημένο στο δώμα της ταράτσας (δεν υπήρχε αλλού διαθέσιμος χώρος), κάτι που με είχει ταλαιπωρήσει πολύ τα προηγούμενα χρόνια, ειδικά με το κουβάλημα. Τα τελευταία 3-4 χρόνια ο προμηθευτής μου φέρνει τις παλέττες και τις ανεβάζει με γερανό απευθείας στην ταράτσα, οπότε έχει μειωθεί σημαντικά το κουβάλημα και η τακτοποίηση των τσουβαλιών. Τέλος ο διαθέσιμος χώρος αποθήκευσης πέλλετ που έχω είναι για maximum 100 τσουβάλια. Εγώ χρειάζομαι κατά μέσο όρο 270 τσουβάλια, οπότε δεν μπορώ να τα αγοράσω όλα μάζι.

Ευχαριστώ και πάλι τα μέλη για τις απαντήσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179188 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
θα ξαναπω οτι μελετη για την ΑΘ μονο απο ανεξαρτητο μελετητη κι οχι απο εμπορα μηχανικο ...για να μην το πληρωσεις στο μελλον 
κι ο ιδιος μπορει να σου κανει την μελετη θερμομονωσης και να την συμπεριλαβει στην μελετη της ΑΘ 

για το net metering ψαξτο αλλα ανεξαρτητα απο την ΑΘ στην ουσια οτι και να διαλεξεις ρευμα πουλας και κυριως οταν βαλεις υτην ΑΘ ψαχνεις και για παροχο ακομα και με συχνες αλλαγες μια και οι διαφορες μπορει να ειναι σημαντικες

μανωλη δεν παει ακριβως ετσι ...απο καποιο σημειο και μετα το κοστος μονωσης δεν αποσβενεται για τα ελληνικα δεδομενα τα 10 εκ ειναι οριακα κι αναλογα την περιοχη 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexathan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.755 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ