Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177737 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Αν έχω κάνει σωστά τους υπολογισμούς και κάνωντας υποθέσεις/προβλέψεις
1 τόννος πετρέλαιο Θέρμανσης =  2.200 κιλά ή 2,2 τόνους Πελλετ
1 τόννος πετρέλαιο Θερμανσης θα ξεκινήσει να πωλείται 1450€
 
Εγώ δεν θα ήμουν τόσο σίγουρος για την τιμή που θα διατεθεί το πετρέλαιο θέρμανσης. Ούτε για την επιδότηση. Κι επειδή "κοντός ψαλμός, αλληλούια" δεν χάνουμε τίποτα να περιμένουμε την επίσημη ανακοίνωση της τιμής και της επιδότησής του.
Υ.Γ.
Προσωπικά έχω ξαναγράψει: ΜΑΚΑΡΙ να βγει η τιμή του και κάτω από 1€/λίτρο. Συμφέρον για όλους μας θα είναι, ακόμα και γι αυτούς που αγοράσαμε ακριβό πέλλετ φέτος.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177739 από Manolis1978
Απαντήθηκε από Manolis1978 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν έχεις καυστήρα πελλετ οκ. Αν έχεις σόμπα πελλετ σε σπίτι με 3 υπνοδωμάτια δεν μπορεί να έχεις την ίδια θερμοκρασία σε όλους τους χώρους σε σχέση με χρήση σωμάτων καλοριφέρ ή με ενδοδαπέδια. Εγω προσωπικά εχω διαφορά 4 βαθμών σε διάδορετικά σημεια του σπιτιού. Αν αναψω τον καυστήρα πετρελαιου δεν έχω διαφορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177740 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Όπως φαίνεται, η Ρουμανία θα επιβάλει τελικά την απαγόρευση εξαγωγών πελλετ. Αυτό θα σημάνει το τέλος της αγοράς. Από την Ρουμανία έρχεται το 40-50% του πέλλετ που καταναλώνεται στην Ελλάδα. Από την Ευρωπαϊκή αγορά θα λείψουν ακόμα περισσότερες ποσότητες, πράγμα που θα σημάνει μεγαλύτερη πίεση στις τιμές των πέλλετ. Όχι τίποτα άλλο, για να καταλάβετε το γίνεται όταν μπλέκονται τα κράτη σε ιδιωτικές δουλειές. 
Είναι πιθανόν τα Βαλκάνια να ξεμείνουν από πέλλετ, καθώς ο μεγαλύτερος παραγωγός πέλλετ στην Ευρώπη σε συσκευασμένο πελλετ, να σταματήσει τελείως την παραγωγή... Θα σας πάνε σαν τα πρόβατα στην σφαγή.... Όλοι θα αγοράζετε θέρμανση μόνο από τα μεγάλα συμφέροντα.... Το πέλλετ που είναι ένα άκρως ανταγωνιστικό προϊόν, θα το καταστρέψουν.... 
 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177744 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Σοκ!!! Σοκ σοκ 

gigidino μπορείς να μας πεις απο που γνωρίζεις αυτές τις πληροφορίες ; Από επίσημα η άκουσες κάποιον; 

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177745 από Gidigidino

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177747 από pianoteacher
Απαντήθηκε από pianoteacher στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εμένα το καλοκαίρι μου έλεγαν οι "ειδικοι" που ρώταγα τιμές ότι λόγω πολέμου η Ουκρανία δεν θα μπορεί το Σεπτέμβριο να στείλει πέλλετ και είναι η μεγαλύτερη χωρα παραγωγής πελλετ και θα ξεμείνει η αγορά. Και ότι θα ακριβύνει και η εισαγωγή ξύλου και δεν θα έχουμε ξύλα. Και μετά άλλοι Έλληνες παραγωγοί πελλετ ακριβυναν 200% το πελλετ επειδή ήταν ακριβή η εισαγωγή και μετά άλλοι Έλληνες παραγωγοί αναγράφουν ότι πουλάνε μόνο πελλετ από Ελληνικά ξύλα που πάλι έχει 200% πάνω στην τιμή σαν τα εισαγόμενα και μετά ήρθε ο χειμώνας κ πέρασαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα!!!! 
Όλα θα ξεκαθαρίσουν, θα τα βολέψουμε ,είμαστε λαός που προσαρμοζομαστε ,έστω και με 2 μπουφάν στο σπίτι κ 5 κουβέρτες!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikemtb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.584 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ