Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177650 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Θα συμφωνήσω για την μόνωση, αλλά τα νούμερα δεν βγαίνουν τόσο απλά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177654 από gtsag
Απαντήθηκε από gtsag στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μένουμε σε μονοκατοικία υπερυψωμένη (δλδ. κάτω ημι-υπόγειο: λεβητοστάσιο/αποθηκευτικός χώρος) στη Βόρεια Ελλάδα, Νομός Κιλκίς, σε χωριό, αλλά σε χαμηλό υψόμετρο. Οι θερμοκρασίες το Χειμώνα δεν είναι τραγικές, αλλά πέφτουν και κάτω από το 0.

Η κατοικία είναι κατασκευής 1992 ή κάτι τέτοιο, εκτεθειμένη από παντού, έχει συνθετικά κουφωματα με διπλά τζάμια και διπλούς τοίχους (τούβλα) με φελιζολάκι ανάμεσα. Πάνω πλάκα + κεραμύδια, κάτω πλακάκι και μετά είναι το ημι-υπόγειο, το οποίο δεν είναι ερμειτικά κλειστό, καθώς έχει σιδερένια διπλή εξώπορτα με καγκελάκια για αερισμό στο πάνω μέρος. Στην οροφή του υπογείου δεν έχει μόνωση. Εξωτερικά το σπίτι έχει σοβά ζαγρέ.

Έτσι που τα βλέπω γραμμένα, με τα λίγα που γνωρίζω, καλή μου φαίνεται η μόνωση για το έτος κατασκευής. Στην πράξη όμως, μου φαίνεται ότι έχω πολλές απώλειες, δίχως όμως να έχω εμπειρία και να μπορώ να εκφράζω εκτίμηση με σχετική σιγουριά.

Ρεαλιστικά, τι καλύτερο θα μπορούσα να κάνω με μόνωση, δίχως να ξοδέψω μια περιουσία; Κάποιου είδους εξωτερική μόνωση; Ίσως υαλοβάμβακα στην οροφή του υπογείου ή κάτι άλλο αν υπάρχει;

Σημειωτέων ότι εξωτερικά της κρεβατοκάμαρας κάτι θέλω να κάνω γιατί μου βγάζει μούχλα εσωτερικά στις γωνίες, προφανώς διότι όταν έχει βροχή με αέρα περνάει υγρασία. Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177660 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
αν η ταρατσα με τα κεραμιδια εχουν κενο μια στρωση φελιζολ πανω στην ταρατσα αρκει αν δεν υπαρχουν τρωκτικα αλλιως πετροβαμβακας ρολο...
για την οροφη του ισογειου ομοια φελιζολ κολλητο η αν θες να βαφεται και να ειναι πιο στιβαρο heraklith ...αυτες ειναι οι σχετικα φτηνες λυσεις ...
οσο αφορα την υγρασια κατα κανονα οφειλεται στην εσωτερικη υγρασια απο υδρατμους και κακο εξαερισμο ...ειναι η αρρωστια των συγχρονων αλλα οχι επαρκως μονωμενων κτιριων υπαρχει και η λυση του αφυγραντηρα ...η εξωτερικη μονωση με κελυφος ισως βοηθησει ισως οχι μια και παντα θα υπαρχουν ψυχρα σημεια για συμπθκνωση των υδρατμων 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikemtb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177661 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Το φενιζολ το τρώνε τα ποντίκια. Καλύτερα DOW η fibran. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177668 από pianoteacher
Απαντήθηκε από pianoteacher στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
 
Σωθήκαμε!!!! Βρήκα πελλετ 1ευρω !!!! www.car.gr/xyma/view/34986772-pellet-virgin-wood-pellets  
Συνημμένα:
Last edit: 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν by pianoteacher.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177669 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δε το περνεις τηλέφωνο να δεις πόσο θα σου πει??12-13-15 ευρώ το σακί !!!ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΧΕΡΙ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΕΡΝΕΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΜΠΟΡΑ ΓΝΩΣΤΟ ΣΑΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΑΣ.Ο ΑΛΛΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΣΤΕΙΛΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ 1500 ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΊΑ ΜΕΣΩ ΑΓΓΕΛΙΩΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΟΡΤΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ !!😠😠😠😠😠ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ???ΜΑΚΑΡΙ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.552 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ