Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177064 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Για Αθήνα είχα ρωτήσει για έναν φίλο μου, 7 ιουλιου, και το έιχαν 495 ευρω με παράδοση ,ΒΟΟST AP PELLET, τώρα δεν ξέρω αν εχει αυξηθει η τιμή ομως.
Last edit: 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν by thomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177065 από jester7
Απαντήθηκε από jester7 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εγω πάντως φέτος μετα απο 7 χρόνια χρήσης πελλετ,θα γίνω και πάλι ο Γουίλι ο μαυρος θερμαστης απο το Τζιμπουτί...
Αναγκαστικά θα γυρίσω σε πυρηνα.
Και στην δικιά μου περιοχή (Θηβα) οι τιμές ήδη έιναι απαγορευτικές.
Πέρσι πηρα το γνωστο Α1 στο πορτοκαλι σακι 380/τονο και πριν απο λίγες μέρες ο ίδιος προμηθευτης αν θυμάμαι καλά μου είπε 520.
Εννοείται πάντα χωρίς απόδειξη και μετρητά.
Δεδομένου οτι περσι εκαψα 7 τονους (2 σπίτια) το κοστος ειναι δυσβάσταχτο.
Αν (λέμε τωρα) παει το πετρελαιο κοντα στο 1-1,10 Ευρώ σκεφτομαι και αυτή τη λύση μιας και σε μια νορμαλ χρονια θελω 3 τόνους.
Αλλιως η βιομαζα-πυρηνας θα είναι αναγκαστικα μονοδρομος...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177066 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν το πετρέλαιο πάει 1.10 αξίζει να το σκεφτείς.

Όμως το πετρέλαιο θα ανακοινωθεί Οκτώβρη. Κι αν ανακοινωθεί όπως ακούγεται στο 1.7-1.8, ούτε καν να φανταστώ δεν μπορώ το τιμή θα έχει τότε το πέλλετ.

Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος και απλά να αγόρασα πανάκριβο πέλλετ, ενώ θα μπορούσα να κάψω πετρέλαιο. Μπορεί και να μην κάνω λάθος όμως...

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177067 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πιο πιθανό είναι να δοθεί επιδότηση στο πετρέλαιο παρά στο πέλλετ. Οπότε μπορεί και να συμφέρει το πετρέλαιο φέτος.
Last edit: 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177068 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πόση μπορεί να είναι η επιδότηση;

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177069 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Όταν μελετάμε αν θα δοθεί επιδότηση για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα κοιτάμε το συνολικό προυπολογισμό του μέτρου. Έχω ξαναπει πως με το fuel pass 1 έδωσαν 100εκ με το fuel pass 2  200εκ. Για ρεύμα δίνουν περίπου 300-350 εκ/μηνα που τον Ιούλιο έγιναν 750 και τον Αύγουστο 1δις. 

Το επίδομα θέρμανσης ήταν πέρσι 64εκ ευρώ Με τα χίλια ζόρια ανέβηκε στα 84εκ ευρώ. . Άρα τα ποσά που αντιστοιχούν στον καθένα είναι περίπου 40€ όπως το fuel pass1 . Έστω ότι επειδή μιλάμε για νοικοκυριά το ποσό αυτό ειναι της τάξης των 200ευρώ για κάθε σπίτι. Να πω 300? Αν τώρα διπλασιάσουν το επίδομα θέρμανσης πιάνουμε τα νούμερα του fuel pass 2 δλδ 80€/άιτηση. 

Με πετρέλαιο θέρμανης 1,8 δλδ 1800 ευρώ αν βγάλουμε τα 300 ευρώ πάμε στα 1500 ευρώ. 

Όπως καταλαβαίνετε τα ποσά ειναι αστεία. Θα πρέπει να δώσουν τουλάχιστον 1 δις ευρώ, για να έχεις κάποια ελάφρυνση. 

Όμως μετά χριστόν προφήτες δεν μπορεί να είναι κανείς. Με βάση τα δεδομενα πορεύεται ο καθένας. Εξάλλου όλα ρίσκο είναι, όποιος θέλει να βγάλει λεφτά, η να κερδίσει κάποια έκπτωση πρέπει να ρισκάρει με τις επιλογές του. 






 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.810 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ