Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176731 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ζήτηση για πέλλετ. Όταν με το καλό φτάσει η ώρα θα υπάρξει διαμόρφωση της τιμής από την αγορά. Αν κάποιος θεωρεί ότι είναι ευκαιρία τώρα να μπουμπουνίσει τριχιλιαρο για 5 τον. ας το κάνει, αυτός ξέρει την τσέπη του. Νομίζω ότι πέρασε η εποχή που όσοι μπορούσαν τουλάχιστον στοκάριζαν προϊόν το καλοκαίρι. Υγεία να έχουμε και θα το περάσουμε κι αυτό!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176732 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν καταργηθεί και η ρήτρα, βλέπω τις Α/Θ να γίνονται οι οικονομικότερες όλων...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176733 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
dimosmav

Εχω σαν υδραυλικος 4 πελατες που τυγχανει να ειναι εμποροι πελλετ στην περιοχη μου.
Ο ενας εχει παραγγελιες 65 τονους πελλετ απο πελατες σε μπλοκακι...ολοι περιμενουν να παραλαβουν ομως τα πελλετ που ακομη αγνοουνται.
Ο Βουλγαρος αν και προπληρωμενος δεν στελνει εμπορευμα Ελλαδα η για να το πω αλλιως στελνει οταν θελει.
Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στους υπολοιπους.
Ζητηση υπαρχει και με το παραπανω.
Διαμορφωση τιμης η αγορα δεν μπορει να επηρεασει.
Αν μπορουσε θα το εκανε και με τα καυσιμα κινησης βενζινη - πετρελαιο...ειδε κανεις διαμορφωση τιμης απο την αγορα.
Οπως επισης με τους λογαριασμους της δεη...ειδε κανεις διαμορφωση τιμης απο την αγορα.
Εγω αυτο που βλεπω ειναι παγκοσμια γεωπολιτικα παιχνιδια σε ολο τον κοσμο.
Παντου στον πλανητη ειναι η ενεργεια πανακριβη. Αυτη ειναι η ταση των τιμων της ενεργειας και την οριζουν 5 αντε 10 ανθρωποι στον πλανητη.
 Περιμενω να παραλαβω 7 τονους Pirin τις επομενες 5 μερες με τιμη στα 330 ευρω ο τονος στην πορτα μου. Φορτιο νταλικας μαζι με τους γειτονες μου.
ΥΓ. ελπιζω απο Σεπτεμβριο να ειναι ολοι εδω.
Οταν θα υπαρχει σαφεστατα ελειψη πελλετ στην αγορα και δεν τολμω να σκεφτω καν την τιμη του.
 



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176734 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Υποθέτω ότι οι 65 τον του εμπόρου έχουν κλειστεί σε τιμές πέριξ των 340-350€. Αν αυτό ισχύει τότε ναι είναι μια καλή συμφωνία. Δεν πιστεύω ότι καλή συμφωνία θα ήταν μια τιμή από 350 και πάνω. Όσο για την αγορά, ΑΝ πάψουν να υφίστανται οι παράγοντες που τροφοδοτούν την αισχροκέρδεια, θα πάει την τιμή των προϊόντων (και του πέλλετ) εκεί που της αρμόζει. Ειδικά στο πέλλετ ξέφυγε η λογική αύξηση, δεδομένων των συνθηκών και έφτασε στον παραλογισμό. Ότι όμως ανεβαίνει απότομα και έχει σαθρά θεμέλια, όταν πέφτει κάνει μεγάλο γδούπο. Τώρα αν συνεχιστεί η άνοδος στις τιμές με αυτόν το ρυθμό θα μας απασχολήσουν πολύ σοβαρότερα θέματα άμεσα (επισιτιστική κρίση) παρά το θέμα πέλλετ που θα χρειαστεί μετά από 6 μήνες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176735 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Από άνθρωπο Βούλγαρο κάτοικο Ελλάδος που φέρνει πέλλετ σε μάντρες. Έχει αρχίσει να πέφτει 10 με 15 ευρώ η τιμή αλλά ακόμα δεν φέρνουν για να πιέσουν τα εργοστάσια κ το καθεστώς φόρων σε κάθε χώρα. Για ενέργεια σε πτώση τιμών. Ένα προϊόν έχει να κάνει με ζήτηση κ προσφορά. Όταν πληρώνεις αποθήκες γιατί εσύ γέμισες φουλαρες έχεις έξοδα. Άρα πας σε πτώση τιμής να αρχίσει η ζήτηση. Είπα έτσι μου μετέφεραν έτσι το μεταφέρω κ όχι ότι θα πέσει στα 220 η παλέτα αλλά άμα πάρεις 310 το αυστριακό για παράδειγμα δεν νομίζω να είναι άσχημα. Είδη για 15 παλετες Μ είπαν 350 το αυστριακό δεν το διασταύρωσα αλλά δεν νομίζω ν είναι μούφα. Συνάδελφος που δουλεύει σε μάντρα μεροκάματο στη κοπή ξύλων δεύτερη δουλειά έκανε ερώτηση....
..........................................
Εγω να πω ότι από έλεγχο τιμών που έκανα στην Βουλγαρια, μέσω τηλεφωνημάτων και  διαπίστωσης  σε ιστιοσελιδα  πωλησης πέλλετ στη Βουλγαρία, βλέπω τις τελευταίες 10-15 μερες αύξηση απο 15 εως 30 ευρω αναλογως το πέλλετ και κατά 90 % όχι πιστοποιημένα), στις τιμες λιανικης (τωρινες τιμες τώρα 305 εως 350)  και οι οποίες τιμές είναι  χωρις ΦΠΑ συνήθως.
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176736 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Από την στιγμή που ο Χρήστος αγόρασε 3330€ με ενδοκοινοτική δηλαδή δεν έχει ΦΠΑ σημαίνει ότι αν αγόραζε πχ από ελληνικό εργοστάσιο θα ήταν 410€ με το ΦΠΑ. 

Αν εμπορας αγοράσει 410€ με ΦΠΑ θα πουλήσει 500€.

Οι τιμές φέτος το χειμώνα θα έχουν ως εξής 

400€ χωρίς ΦΠΑ 
500€+ με ΦΠΑ. 

Δεν πρόκειται να καταργηθεί η ρήτρα αναπροσαρμογής μην ακούτε τι λένε στην τηλεόραση. Στο εξωτερικό το ρεύμα αυξάνεται κάθε μήνα. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.629 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ