Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176612 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι λιγάκι υπομονή.. Επίσης οι τιμές λου λένε κάποιοι για βουλγαρια είναι για παραγγελίες μικρές.. Ένα έμπορος φέρνει νταλίκες ολόκληρες οπότε μην τσιμπάτε.. Και θα πω το έξεις για να δείτε ότι παντού κλέβουν... Ακόμα και στην παλετα που έρχεται με 70 σάκους συσκευασμένη αφαιρούν τα 4 και στην πουλάνε με 66.. Δηλαδή στις 15 παλέτες βγάζουν άλλη μια παλέτα καθαρή προς κέρδος τα εργοστάσια τους φέρνουν τις παλέτες με 70 σάκους...όποιος παντός θέλει για κομοτηνη μπορεί να στείλει ενα mail να κανονίσω να πάρει παλέτα στα 300 ευρώ,Όπως είχα γράψει παραπάνω. 
Τι βλακείες είναι αυτές; Ποιος έμπορας ανοίγει και βγάζει τσουβάλια από την σφραγισμένη παλέτα; Έχεις παραγγείλει ποτέ πέλλετ; Απορώ. 66 τσουβάλια ανά παλέτα φεύγουν από το εργοστάσιο στα Schweighofer, δεν τα ξετυλίγει κανένας. Και δεν έχει να κερδίσει κάτι, όλοι αναγωγή στον τόνο κάνουμε και ξέρουμε το τελικό κόστος. Και τα τσουβάλια τα μετράς εύκολα. Ειλικρινά, δε βοηθάνε τόσο άκυρα ποστ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176613 από dinos1992@gmail.com
Απαντήθηκε από dinos1992@gmail.com στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ποιο πελλετ είναι στα 300 και από που μπορούμε ν προμηθευτούμε; ή γράψε μου ένα email ν μιλήσουμε εκεί

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176614 από Z3us1984
Απαντήθηκε από Z3us1984 στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Νομίζεις ότι η παλέτα έχει μόνο 66... Διάβασε λιγάκι παρακάτω... Τα συγκεκριμένα πέλλετ ανήκουν στη κατηγορία των πέλλετς υψηλής ποιότητας με πιστοποίηση En plus Α1. Πρόκειται για λευκά πέλλετ από την ουκρανία . Η θερμιδική τους απόδοση είναι 5,05 kw / kg. Η περιεκτικότητα σε στάχτη είναι 0,2 % . Είναι κατάλληλα πέλλετ για σόμπες και λέβητες. Κάθε παλέτα περιέχει 70 τσουβάλια 15 κιλών. Το τσουβάλι κοστίζει 7 ευρώ. Η τιμή για 66 τσουβάλια ( 990 κιλά ) είναι 462 ευρώ. Η τιμή παλέτας είναι 490 ευρώ και ζυγίζει 1050 κιλά μπορώ να σου στείλω και το site... Διάβασε και αυτο τη γράφει ειναι απο το site της σβαν λέει σε μεγάλους σάκους τον 1100 κιλών παλέτα δηλαδή με τσουβάλια τον 15 κιλών hs.at/en/products/pellets.html Packaging
loose, Big Bags (approx. 1,100 kg), 15 kg bags αυτά φίλε μου...και εαν δεν κανω λάθος το αυστριακο έχει 72 η παλέτα.. 
Last edit: 1 Χρόνος 10 Μήνες πριν by Z3us1984.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176615 από tssotiris
Απαντήθηκε από tssotiris στο θέμα Re:Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Z3us1984 έγραψε: Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι λιγάκι υπομονή.. Επίσης οι τιμές λου λένε κάποιοι για βουλγαρια είναι για παραγγελίες μικρές.. Ένα έμπορος φέρνει νταλίκες ολόκληρες οπότε μην τσιμπάτε.. Και θα πω το έξεις για να δείτε ότι παντού κλέβουν... Ακόμα και στην παλετα που έρχεται με 70 σάκους συσκευασμένη αφαιρούν τα 4 και στην πουλάνε με 66.. Δηλαδή στις 15 παλέτες βγάζουν άλλη μια παλέτα καθαρή προς κέρδος τα εργοστάσια τους φέρνουν τις παλέτες με 70 σάκους...όποιος παντός θέλει για κομοτηνη μπορεί να στείλει ενα mail να κανονίσω να πάρει παλέτα στα 300 ευρώ,Όπως είχα γράψει παραπάνω. 

Φίλε μου καλησπέρα .
Διαβάζω τα ποστ σου και ειλικρινά διαφωνώ τελείως μαζί σου .
Εντωμεταξυ είμαστε και συνομήλικοι του 1984.
Γράφεις με πάθος και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί .
Επίσης δεν είσαι μηχανικός τεχνικός εισαγωγέας υδραυλικός . Φαίνεται από τον τρόπο γραφής σου . Είσαι απλός πολίτης κάτοχος είτε σόμπας είτε λέβητα με πέλλετ .
Και σου απαντώ .
Έχεις μαύρη νύχτα ότι το πέλλετ θα γίνει 4-5 ευρώ .
Επίσης έχεις μαύρη νύχτα από το πώς δουλεύει το σύστημα .
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αλλάζεις τροπο θέρμανσης . Πχ αντλία θερμότητας φυσικό αέριο η ξυλόσομπα ξυλολεβητα .
Θες ντε και καλά να έχεις μεσάζοντες .
Πάμε τώρα να εξηγήσουμε κάποια πράγματα .
Τα γράφουν και μηχανολόγοι εδώ μέσα αλλά δεν τα βλέπετε . Μόνο κάτι "επιστήμονες " του ΟΑΕΔ και του ΙΕΚ ακούτε στα σχόλια τους .
Ας πούμε ότι θα έχει εκπτωση 20%-25% τι τιμολόγιο της ΔΕΗ και θα βγει η ρήτρα αναπροσαρμογής .
Σημασία έχει η τιμή μονάδος που μπαίνει στο σύστημα της ΔΕΗ . Αυτό δεν εξαρτάται από την ελληνική κυβέρνηση αλλά από την τιμή που μας πουλάνε το ρεύμα οι άλλες χώρες .
Αυτό θα συμφέρει μόνο αυτούς που θα έχουν αντλίες θερμότητας σαν τελική τιμή .
Το κόστος κοπής μεταφοράς μεροκάματων και επεξεργασίας της ξυλείας έχει πάρει 30-40% παντού στα Βαλκάνια . Υπάρχουν συμβόλαια κοπής και αγοράς ξυλείας .
Οπότε αυτό δεν θα φτάσει στον καταναλωτή .
Και ναι θα πληρώσεις και 6-7-8-9-10€ το σακί.
Σε καπιταλιστικό σύστημα δεν θέλεις να ζεις;
Ισχύει ο νόμος προσφοράς και ζήτησης .
Αν υπάρχει ζήτηση οι τιμές θα είναι στα ύψη .
Το ξαναγράφω αλλάξτε καύσιμο .
Η τεχνολογία των πέλλετ έχει 20 χρόνια πάνω της και δεν έχει εξελιχτεί (η αν έχει εξελιχτεί είναι σε πανάκριβες σόμπες των 4000€ -5000€ και δεν έχει περάσει ακόμα στις φθηνές )
Η τεχνολογία που κουβαλάνε είναι για τιμές πέλλετ πριν 5-10 χρόνια .
Αυτό σημαίνει ότι εστιάζει στην ποσότητα για να βγάλει θερμογόνο δύναμη.
Απλά παλιά έκαιγε 3 σακκιά την ημέρα με 5 σακκιά και έλεγες σιγά . Ξόδεψα 10€-12€ και έχω φουλ ζεστή .
Τώρα θες 21-35€ την ημέρα και τσούζει . Μαγικά δεν γίνονται και μην ακούτε τοπικούς "μάγους".
Η κατανάλωση από τα εργοστάσια είναι στάνταρ . Οπότε όταν λέει για σόμπα 25kw 3kg-4kg την ώρα τόσο θα είναι αλλά με κόστος διπλάσιο πλέον .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σημασία έχει η τιμή μονάδος που μπαίνει στο σύστημα της ΔΕΗ . Αυτό δεν εξαρτάται από την ελληνική κυβέρνηση αλλά από την τιμή που μας πουλάνε το ρεύμα οι άλλες χώρες .
διαφωνώ σε αυτό. Η ΔΕΗ είναι παραγωγός ,πουλάει ρευμα ,και αν αγοράζει ,δεν αγοράζει το 100%. Η τιμή βγαίνει από το χρηματιστήριο ενέργειας και ο υπολογισμός δεν είναι απλός. Στην Ελλάδα η τιμή βγαίνει από το ακριβότερο καύσιμο ,πχ ΦΑ ,σε άλλες χώρες έχουν περιορίσει τον επηρεασμό του ΦΑ στο 30% της συνολικής τιμής κι έτσι έχουν χαμηλότερες τιμές. Εξάλλου το ΦΑ ΔΕΝ είναι πράισινη ενέργεια.
Τωρα αν συμφέρει το πετρέλαιο ή το ΦΑ ή το ρεύμα το αφηνω στην εμπερία του καθενός. Κανενας μας δεν θελει να ταλαιπωρείται,αλλά το πέλλετ ακόμα και με 500 ευρώ τον τόνο είναι η φτηνοτερη ενεργεια εκτος του ξύλου. Σε εμένα προσωπικά.
Επίσης δεν είσαι μηχανικός τεχνικός εισαγωγέας υδραυλικός . Φαίνεται από τον τρόπο γραφής σου . Είσαι απλός πολίτης κάτοχος είτε σόμπας είτε λέβητα με πέλλετ .
Και σου απαντώ .
Έχεις μαύρη νύχτα ότι το πέλλετ θα γίνει 4-5 ευρώ .
Επίσης έχεις μαύρη νύχτα από το πώς δουλεύει το σύστημα
Γίναμε όλοι δυστυχώς και μηχανικοι και τεχνικοί και υδραυλικοί. Αλλά εμεις πληρωνουμε καθε μηνα , και δεν νομίζω να χρειαζεται τετοιο παθος.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αλλάζεις τροπο θέρμανσης . Πχ αντλία θερμότητας φυσικό αέριο η ξυλόσομπα ξυλολεβητα .
Θες ντε και καλά να έχεις μεσάζοντες .
μεσαζοντες υπαρχουν παντού και είτε βγαζουν ενα κερδος ,είτε κερδοσκοπούν. Αν υπάρχει κανένας εδώ που παίρνει απευθείας από την Πτολεμαιδα ρευμα να μας το πεί ,επίσης ο αγωγός της gazprom δεν περναει εξω από τα σπίτια μας.


 
Last edit: 1 Χρόνος 10 Μήνες πριν by tssotiris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176616 από Z3us1984
Απαντήθηκε από Z3us1984 στο θέμα Re:Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Γιατί οι υπόλοιποι που ανάφερες δεν είναι απλοί πολίτες.... Τι τους κάνει να διαφέρουν απο εμάς που η δουλειά μας μπορεί να είναι διαφορετική,δεν έχει να κάνει με το τι είναι ο καθένας αλλά το να είναι σκεπτόμενος πολίτης.. Εδώ προσπαθούμε να βρούμε μια λύση ώστε να μπορεί ο κόσμος που καταναλώνει πελλετ να μην στενάζει λόγω κερδοσκοπίας.. Ευτυχώς το κράτος αν και αργά έβαλε κάπως ένα φρένο που το ερχόμενο χειμώνα εαν όπως λες η τιμές δεν πέσουν στα 4-5 ευρώ..ο κόσμος θα έχει εναλλακτική μέσω του ρεύματος η του πετρελαίου που και εκεί η επιδότηση θα ειναι αρκετά υψηλή... Ώστε να ζεσταθεί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176617 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Νομίζεις ότι η παλέτα έχει μόνο 66... Διάβασε λιγάκι παρακάτω... Τα συγκεκριμένα πέλλετ ανήκουν στη κατηγορία των πέλλετς υψηλής ποιότητας με πιστοποίηση En plus Α1. Πρόκειται για λευκά πέλλετ από την ουκρανία . Η θερμιδική τους απόδοση είναι 5,05 kw / kg. Η περιεκτικότητα σε στάχτη είναι 0,2 % . Είναι κατάλληλα πέλλετ για σόμπες και λέβητες. Κάθε παλέτα περιέχει 70 τσουβάλια 15 κιλών. Το τσουβάλι κοστίζει 7 ευρώ. Η τιμή για 66 τσουβάλια ( 990 κιλά ) είναι 462 ευρώ. Η τιμή παλέτας είναι 490 ευρώ και ζυγίζει 1050 κιλά μπορώ να σου στείλω και το site... Διάβασε και αυτο τη γράφει ειναι απο το site της σβαν λέει σε μεγάλους σάκους τον 1100 κιλών παλέτα δηλαδή με τσουβάλια τον 15 κιλών hs.at/en/products/pellets.html Packaging
loose, Big Bags (approx. 1,100 kg), 15 kg bags αυτά φίλε μου...και εαν δεν κανω λάθος το αυστριακο έχει 72 η παλέτα.. 
Big Bag δεν είναι η παλέτα με 15κιλα τσουβάλια, είναι αυτό:


Άστο δεν έχεις ιδέα τι γράφεις. Πάντα 990 kg στην παλέτα έστελνε η Schwei για τα 15κιλα από όσο θυμάμαι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.616 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ