Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175465 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Έχεις δίκιο από Μάρτη και μετά μια κατιούσα θα την πάρει, αλλά αν αυτή η κατιούσα σταματήσει πχ στα 300€ τον τόνο το Α1 κατακαλόκαιρο τότε δεν θεωρείται και ιδιαίτερα καλή τιμή κι ο επόμενος χειμώνας δεν θα έχει καλή εξέλιξη.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175470 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Παιδιά είναι μια τεχνολογία που δυστυχώς με τις σημερινές τιμές δεν συμφέρει . Για να δώσει πρέπει να φάει .
Αν μέσο όρο θες 2 τσουβαλια την ημέρα
Με 7.5 το σακί το καλο θες 15€ /μέρα
450€/μήνα =μια παλέτα .
450*5 μήνες(από Οκτώβρη έως Μάρτιο) =2250€ με τιμή 7.5€ το σακί .
Συμφέρει μόνο αν η τιμή είναι 3€-3.5€ το καλό αυστριακό η παρεμφερές .
Κοινώς τον Ιούνιο Ιούλιο η τιμή της παλέτας πρέπει να παίζει στα 220€-240€ .
Τότε ναι . Να ρίχνεις αβερτα σακιά να ζεσταθείς και να δέχεσαι την καθαριότητα .
Αλλιώς πολύ απλά ο κόσμος θα πετάξει τις πέλλετ και θα ξαναγυρίσει στο πετρέλαιο .
Ειδικά με τους καινούργιους συμπύκνωσης η με το φυσικό αέριο πλέον έρχεται μια η άλλη . Και ίσως πρέπει να γυρίσει μπας και καταλάβει όλος ο κύκλος (μεταφορείς πωλητές-service -τεχνικοι-αντιπροσωπειες) ότι έχει και αλλού πορτοκαλιές .
Στην τελική θα γυρίσουν στο ξύλο .
Θερμαστες και βρωμιά και στο ένα και στο άλλο .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175472 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί υποτιμάς που βρίσκεται αντίστοιχα η τιμή του πετρελαίου, του φυσικού αερίου και κυρίως του ηλεκτρικού ρεύματος.

Ακόμα συμφέρει, αλλά μόνο αν ψωνίζεις στο χαμηλότερο επίπεδο τιμής (άρα καλοκαίρι και μετρητά), αν βαστάν τα χέρια σου και η πλάτη σου το κουβαλημα και το καθάρισμα κι έχεις και το χώρο να αποθηκεύσεις το πέλλετ όλης της χρονιάς.

Εγώ με πετρέλαιο στο 0.90€/lt το 2012 που άλλαξα, ήθελα 4000€ μόνο για το δικό μου σπίτι, και σήμερα 10 χρόνια μετά χρειάζομαι 2200€ (ανάλογα και σε τι τιμή θα αγοράσω το καλοκαίρι) για δύο σπίτια.

There is nothing more uncommon than common sense.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thomas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175480 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν και πρόλαβα να αγοράσω πέλλετ στις αρχές του Σεπτέμβρη αυτό της Alfa Wood Enplus A1 με 265 τον τόνο, θα έλεγα ότι είμαι δυσαρεστημένος καθότι έχει τόσο πολύ κλινκερ που πρέπει να καθαρίζω το ποτηράκι σχεδόν μετά από κάθε καύση. Το holz energie που έπαιρνα κάθε χρόνο δεν είχε τέτοιο θέμα. Άρα το συμπέρασμα είναι ότι παρότι Α1 δεν πληροί τα στάνταρ ποιότητας στο θέμα της υγρασίας. 

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175501 από tssotiris
Απαντήθηκε από tssotiris στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μάλλον πρεπει να δεις τις ρυθμίσεις σου. Εγω έχω κάψει 3 παλέτες μεχρι σημερα ,χωρίς κλιγκερ και σχετικά λίγη στάχτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175502 από YIANM
Απαντήθηκε από YIANM στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Θα συμφωνήσω με τον sdancer75 . Έκαψα σε λέβητα με καυστήρα, μέχρι 10/1/22 δυο παλέτες πελετ Alfa Wood Enplus A1 , όπως και το 2020-21 τέσσερις παλέτες χωρίς κανένα πρόβλημα. Στάχτη λίγη ,λεπτή με χρώμα ανοιχτό γκρι προς λευκό και καθόλου κλινκερ . Οι δυο πρώτες παλέτες που έκαψα φέτος ήταν παραγωγή Μάιο του 2021.
Όταν άρχισα να καίω από την τρίτη παλέτα , παραγωγής Σεπτεμβρίου 2021 με τις ιδίες ρυθμίσεις , καθαρή καμινάδα λέβητα και καυστήρα παρουσιαστήκαν τα παρακάτω.
1. Περισσότερη σταχτή τουλάχιστον 20% από τις προηγούμενες παλέτες.
2. Η στάχτη αντί για πολύ λεπτή και σχεδόν λευκή ήταν σκούρα και χονδρή .
3. Μέσα στη στάχτη αλλά και στο χώρο καύσης παρουσιάστηκε αρκετό κλινκερ.
Επειδή αγοράζω πελτέ από την Alfa Wood από τότε που τα τσουβαλάκια ήταν μια απλή διάφανη σακούλα και έχω κάψει όλα τα πελλετ (πράσινο Α2 , πορτοκαλί Α1 , Λευκό Enplus A1) κατέληξα στο Alfa Wood Enplus A1 για λιγοτερο καθάρισμα.
Νομίζω ότι κάποια πονηριά έπαιξε στην παραγωγή Alfa Wood Enplus A1 του Σεπτεμβρίου 2021 και δυστυχώς το διαπίστωσα και στα 30 τσουβαλάκια τις τρίτης παλέτας που έκαψα.
Εύχομαι να διαβάσουν τα παραπάνω κάποιοι από την Alfa Wood. (Που είσαι κ. Νασικα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.525 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ