Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159146 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλημέρα.
Δεν πάει έτσι.
Η παροχή του κοχλία αλλάζει σε διαφορετική ποιότητα πέλλετ.
Όταν δεν έχετε μετρήσει παροχή σε κάθε αλλαγή ποιότητας δεν είστε σε θέση να υπολογίσετε τα kw της καύσης.
Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος Μηχανολόγος για να το καταλάβει.
΄Πχ.χ Όταν ο κοχλίας για πέλλετ ποιότητας Α έχει παροχή Π=400Γρ/Λεπτό.
Και Β πέλλετ στον ίδιο κοχλία με παροχή Π=450 γρ/λεπτό
Ισχύει ότι με περίοδο 12 δευτ (on-οf του κοχλία) και για ισχύ στα π.χ.30 kw στη φλόγα, τότε:
O κοχλίας πρέπει να ρίχνει σε μία ώρα Π=6 κιλά /ώρα χωρίς τις απώλειες.
Ο κοχλίας λοιπόν του παραδείγματος μας κάνει 5 ρίψεις το λεπτό.
Ο τύπος υπολογισμού του κοχλία είναι ο εξής:
1) περίπτωση με παροχή πέλλετ Π=400 γρ/λ: 3secx5ρίψεις=15/60=0,25 x 0,400 gr/m=0,1 x 60 min=6 kg/h x 5 kw/kg=30 kw/h
2) περίπτωση με παροχή πέλλετ Π=450 gr/min: 2,7secx5 ρίψεις=13,5/60=0,225x0,450=0,10x60min=6 kg/h x 5 kw/kg=30 kw/h
Αρα για να έχουμε το ίδιο θερμιδικό αποτέλεσμα στη φλόγα πρέπει ο κοχλίας στη ποιότητα 2 με παροχή 450 γρ/λ να λειτοργεί με 2,7 δευτ έναντι των 3 δευτ. που θα πρέπει να λειτουργεί όταν η παροχή ελαττωθεί κατά 50 γρ./λ
Έτσι βγαίνει η ισχύς της κάυσης όταν χρησιμοποιούμε διαφορευτικής ποιότητας πέλλετ και δυστυχώς πρέπει να μετράται η παροχή σε κάθε αλλαγή πέλλετ και να κάνετε εκ νέου ρυθμίσεις.
Πάρτε αυτόν τον τύπο και άν γνωρίζετε απο exhel , Φτιάξετε ένα πρόγραμμα με τα παραπάνω στοιχεία.
Δεν μπορείτε να βγαίνετε και να λέτε ότι το (χ) πέλλετ βγάζει περισσότερο η λιγότερο απο ένα άλλο και μάλιστα με μεγάλη απόκλιση.
Τώρα άν όλα υπολογισθούν σωστά πρέπει η φλόγα να εξέρχεται εκτός της μπούκας αρκετά και να μην πνίγεται απο αέρα. Ο αέρας λοιπόν θα μετρηθεί στη ελάχιστη και μέγιστη που εσείς ορίζετε με αναλυτή και μετά οι τιμές να μπούν στο πρόγραμμα και αυτές.
Τί έτσι στα κουτουρού δεν υπολογίζεις τίποτα. Και δεν κάνω τον έξυπνο ότι τάχα τα ξέρω όλα.
Έχει κόπο το ξέρω γι αυτό είμαι εδώ να βοηθήσω ώστε να προωθήσουμε το νέο αυτό οικολογικό καύσιμο προς ΄ώφελος του περιβάλλοντος και της τσέπης μας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimitris11

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159147 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Στάθη 2-3 παρατηρήσεις:
1.- Θα συμφωνήσω με τον Pri και εγώ
γιατί έστω ότι αγοράζω στην ίδια τιμή 2 διαφορετικά Α1 πέλετ,όπου το πρώτο κάνει 10 λεπτά να φτάσει 165 βαθμούς τα νερά και μετά δουλεύει στο πρόγραμμα Ρ3 συνέχεια μεχρι να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι και να κλείσει ο θερμοστάτης.Με το δεύτερο πέλετ που έχει καλύτερη θερμιδογόνο δύναμη θέλω 8 λεπτα να πιάσω 165 βαθμούς στα νερά και θέλω την ίδια ώρα γιά να κλείσει ο θερμοστάτης του σπιτιού στο μικρότερο πρόγραμμα Ρ2. Στο τέλος της σεζόν δεν θα έχω κάψει περίπου 20-30 τσουβαλάκια λιγότερο με το δεύτερο πέλλετ ???
2.- Ο κατασκευαστής μου (όπως και κάθε κατασκευαστής) λέει μέγιστη και ελάχιστη κατανάλωση λέβητα.Σε εμένα λέει μέγιστη 7 kgr/h X 5 kw = 35 kw.
3.- Το πρόβλημά της ωριαίας κατανάλωσης το έχω λύσει γιατί στο τέλος της σεζόν από τους ωρομετρητές του λέβητα ξέρω που βαδίζω.
Π.Χ. εφέτος έκαψα 5.940 κιλά πέλετ με ώρες πραγματικής χρήσης 1310. Aυτό μου έβγαλε μεσοσταθμικά ότι έκαιγα 4.53 kgr/h.
Την καλημέρα μου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159148 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Έχω την εντύπωση ότι ανακυκλώνουμε τα ίδια πράγματα. Να στο γράψω κάπως διαφορετικά;

Αν στον ίδιο λέβητα-σόμπα, στις ίδιες συνθήκες εξωτερικής θερμοκρασίας, ζητήσεις την ίδια θερμοκρασία μέσα στο σπίτι και αφήσεις τις ίδιες και απαράλλακτες ρυθμίσεις στην τροφοδοσία του κοχλία (που γενικά είναι λάθος-αλλά για χάρη της συζήτησης ας πούμε ότι το κάνουμε έτσι) και με το Α' πέλλετ έχεις σωστές θερμοκρασίες και με το Β' δεν έχεις αυτό τι σημαίνει;

Σημαίνει αφ' ενός ότι δεν γνωρίζεις να ρυθμίσεις σωστά το λέβητά σου (συμφωνώ σε αυτό) αλλά αφ' ετέρου σημαίνει ότι και το Β' πέλλετ έχει λιγότερη θερμογόνο από το Α' και για να κάψει σωστά πρέπει να αλλάξεις ρυθμίσεις. (τροφοδοσία και αέρα, ίσως και τον ελκυσμό της καμινάδας)

Αυτό δεν σημαίνει ότι το Β' πέλλετ είναι για πέταμα. Απλά έχει λιγότερη θερμογόνο. Μπορεί όμως να είναι πολύ φτηνότερο, να έχει λιγότερα κατάλοιπα, να καίγεται εξαιρετικά. Και στην τελική να είναι καλύτερο για αγορά από το Α' με την περισσότερη θερμική απόδοση. Αλλά το Α' έχει παραπάνω θερμική απόδοση, πως να το κάνουμε τώρα;

Είχα πάρει παλαιότερα ένα ντόπιο πέλλετ που παρόμοιό του σε θερμογόνο δεν έχω ξαναδεί. Ήταν λες και ο καυστήρας ήταν φλογοβόλο! Ήταν έλατο ή πεύκο κάτι τέτοιο, μύριζε βαριά ρετσίνι. Αλλά για να πήγαινες μετά να καθαρίσεις. Κλίνκερ; Ήθελες σφυρί και καλέμι για να καθαρίσεις. Πίσα στα τοιχώματα; Άστο καλύτερα. Τι να το κάνω που είχε παραπάνω θερμογόνο και ήταν και φτηνό. Δεν άξιζε. Αλλά είχε παραπάνω θερμογόνο.

Αυτά από εμένα, καλές αγορές σε ότι επιλέξετε ν' αγοράσετε κι αν πάρει το αυτί σας για καμιά καλή προσφορά, γράψτε το και εδώ να βοηθηθούμε όλοι μας.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159149 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
φιλε μου καλε παλι δεν καταλαβεσ. Το ξαναλεω οτι δεν υπαρχει ελλετ με πιστποιηση α1 κ α2 ειτε απο ξενο η ντοπιο οργανισμο που να βγαζει τετοιεσ διαφορεσ ωστε να σου κανει τετοιεσ διαφορεσ στη οικονομια. Καταλαβεσ πωσ υπολογιζεισ τη ισχυ τησ φλογασ? αν ναι γιατι επαναλλαμβανεισ ται το ιδιο τροπαριο.
να μπυ πεισ οτι το πελλετ εχει 12 % υγρασια και σκονη η αμμο αλλο ενα ποσοστο 2% -3% να καταλαβω οτι η διαθεσιμη ενεργεια ειναι στα 850 κιλα. αλλα με τοσο μικρεσ διαφορεσ σε υγρασια και σκονη δεν μεταβαλλει την αποδοτικοτητα τησ φλογασ παρα μονο η κακη αναλογια αερα καυσιμου.
Η παροχη μεταβαλλεται απο πελλετ σε πελλετ και σου δινει τη ψευδεσθηση οτι αποδιδει καλυτετα το ενα απο το αλλο. κοιταξτε αν δεν μπορειτε να μετρησετε παροχη και παραγωγα τησ καυσησ τα λεω τζαμπα. Η να σασ πω οτι εχετε δικιο αφου αυτο θελετε να ακουσετε. Κατα αρχην μιλαω με μηχανικουσ ',τεχνικουσ η απλουσ ιδιωτεσ για να καταλαβω τι τεχνικη γνωση εχει ο καθενασ την οποια αποκτησε μεσα απο το φορουμ η απο προσωπικη εμπειρια. γιατι αν ισχυει το τελευταιο υπαρχει προβλημα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159156 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΑΘΗ ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΠΑΡΕΑ
Last edit: 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159164 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Τι κανεισ Κωστα?
Πασ για ψαρεμα? Βγαζει αερα εκει στισ παραλιεσ ου κανεισ ψαροτουφεκο? Εδω σταματησε να βγαζει. εχει να βγαλει αερα 2 εβδ. τωρα.
Μην

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.506 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ