Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151670 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αρα που καταληγουμε!!!!!!!οποιος εχει κανει αποσβεση τους λεβητες πελλετ οκ και οποιος εχει παραλληλα το λεβητα πετρελαιου(και δεν τον ξηλωσε)εχει επιλογη τωρα που επεσε το πετρελαιο να καψει πετρελαιο. αν δεν εχει παρει απο το καλοκαιρι η εχει βρει φτηνο πελλετ που να τον συμφερει κανει οτι συμφερει πλεον!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151672 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Fokion έγραψε: Εχεις προφανως απολυτο δικιο - από τον εαυτο μου κρινω. Κι αυτό προσπαθω γενικώτερα να κανω, ότι λεω να είναι εξ εμπειρίας...


Για να ερθουμε και στο θεμα μας.
Δε πιστευω ότι οι πελλετοβιομηχανιες εχουν και ΤΑ περιθώρια. το "γιατι" ηθελα να εξηγησω πιο πανω

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ θα μπορουσαν - αλα πρακτικερ πριν τις γιορτες - να προσπαθησουν να "κρατησουν" τις τιμες,
Κι αν θες να το επεκτείνουμε όχι μονο οι "καυσιματζηδες" αλλα ισως και πιο πολύ οι "μηχανο-πωλητες" μια και ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ κανεις μα ΚΑΝΕΙΣ δε πρεπει να σκέφτεται να επενδυσει σε εναλλακτική ενεργεια.

Ουτε εγω θα το εκανα να πω την αμαρτια μου με 0,69 το λιτρο στην περιοχη μου.
Βεβαια επεισεςι δεν πιστευω ότι αυτό το μπατιρντι - δυστυχως - θα κρατισει πολύ.
Γιατι οι φοροι που χανονται, επειδή υπολογίζονται ποσοστιαια είναι τεράστιοι

μονο και μονο από το ΦΠΑ είναι 25% ( χοντρικά ) κατω.... για ΚΑΘΕ λιτρο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ εκ πετρελαίου παραγόμενου καυσίμου...


Με μια διαφορα τουλάχιστον απο προσωπική εμπειρία. Μπορεί να ξοδεύω τα ίδια χρήματα σε σχέση με το ΦΑ που είχα αλλα με το ΠΕΛΛΕΤ έχω περισσότερη ζέστη αφου καίει περίπου 10 την ημέρα (υδραυλικη) με μέσο όρο ζέστης 22-24 βαθμούς. Όσους ξέρω που λένε ότι ΔΕΝ ξόδευσαν λεφτά για το πέτρελαιο η ΦΑ έχουν θερμοκρασία σπιτιού 10-20 βαθμούς μαξ. Τι να λέμε τώρα ... Υπάρχει σύγκριση ;

sdancer75
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151679 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
AN ( που στο Γερακα δεν στο αμεσως προβλεπτό μελλον) ΦΑ με "ολα".....
ξενιαζεις γενικώς... προμηθεια καθαρισμα ευκολία... τα παντα ολα....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151680 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

vag1234 έγραψε: Φίλε Fokion είπες αυτό που απέφευγα να πω για ευνόητους λόγους. Κανέναν αυτή τη στιγμή δεν τον συμφέρει να επενδύσει στην εναλλακτική θέρμανση....
Το γιατί δεν πέφτει η τιμή του πέλλετ το ανέφερα σε προηγούμενη ανάρτηση!!


Ευνόητο ειναι....
κι εγω με 0,69 πετρελαιο ΣΗΜΕΡΑ σιγα μην "τραβιωμουν"..........
Απο την στιγμη που πληρωνω μονο πελλετ (και Αθηνα μαλιστα) κι οχι "σομπα", ειναι μια αλλη ιστορια...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151681 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Η ζέστη είναι καλύτερη με το πέλλετ παρά με το πετρέλαιο Κώστα.
Σπίτι με πάρα καλή μόνωση (θερμοπρόσωπση και ΄΄αριστη μόνωση στην ταράτσα ή στην οροφή)και δάπεδο και λίγα τετραγωνικά περίπου 120 και κάτω μπορεί να εξυπηρετεί και το περέλαιο΄άν είναι κάτω απο 75 λεπτά και η εξωτερική δεν χαμηλώνει πέρα των 5c
Νομίζω ότι είναι και θέμα του ιδιοκτήτη να κάψει πέλλετ.
Πέρα απο την όποια ταλαιπωρία, η χρήση πέλλετ είναι μία ευχαρίστηση ,που νομίζω δημιουργεί και μία πρόκληση.
Θέλεις ρε παιδί μου , να πα΄ς να δείς τη φλόγα , να ελέγξεις τη κάθε λεοτομέρια και γενικά γίνεσαι ο μάστορας και το αφντικό της εγκα/σης , σε γεμίζει και μη μου πείτε ότι δεν είναι έτσι.
Πόσε φορές γυρίζοντας απο τη δουλειά σας δεν θέλετε να ελέγξετε το μηχάνημα σας και να το διωρθώσετε ή να το γεμίσετε με πέλλετ καί άλλα πολλά.
Έτσι Κώστα τί νομίζεις όλα αυτά με το πετρέλαιο δεν θα τα έχεις, γαιτί απλούστατα με το Σατούρν ακούς μόνο το θόρυβο ότι κάτι λειτουργεί και ότι δεν σου δίνει και την εντύπωση ότι υπάρχει μηχάνημα για δημιουργία ή και βελτίωση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151685 από Δημήτρης Κατσούνης

etsa67 έγραψε: Η ζέστη είναι καλύτερη με το πέλλετ παρά με το πετρέλαιο Κώστα.
Σπίτι με πάρα καλή μόνωση (θερμοπρόσωπση και ΄΄αριστη μόνωση στην ταράτσα ή στην οροφή)και δάπεδο και λίγα τετραγωνικά περίπου 120 και κάτω μπορεί να εξυπηρετεί και το περέλαιο΄άν είναι κάτω απο 75 λεπτά και η εξωτερική δεν χαμηλώνει πέρα των 5c
Νομίζω ότι είναι και θέμα του ιδιοκτήτη να κάψει πέλλετ.
Πέρα απο την όποια ταλαιπωρία, η χρήση πέλλετ είναι μία ευχαρίστηση ,που νομίζω δημιουργεί και μία πρόκληση.
Θέλεις ρε παιδί μου , να πα΄ς να δείς τη φλόγα , να ελέγξεις τη κάθε λεοτομέρια και γενικά γίνεσαι ο μάστορας και το αφντικό της εγκα/σης , σε γεμίζει και μη μου πείτε ότι δεν είναι έτσι.
Πόσε φορές γυρίζοντας απο τη δουλειά σας δεν θέλετε να ελέγξετε το μηχάνημα σας και να το διωρθώσετε ή να το γεμίσετε με πέλλετ καί άλλα πολλά.


Έτσι Κώστα τί νομίζεις όλα αυτά με το πετρέλαιο δεν θα τα έχεις, γαιτί απλούστατα με το Σατούρν ακούς μόνο το θόρυβο ότι κάτι λειτουργεί και ότι δεν σου δίνει και την εντύπωση ότι υπάρχει μηχάνημα για δημιουργία ή και βελτίωση.


Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!
Και κάτι άλλο. Πιο πάνω κάποιος είπε ..."ή απλά πεταμε ετσι ενα "να μειωσει γιατι επεσε το πετρελαιο" ετσι να εχουμε να λεμε....
Ε αφου επεσε το πετρελαιο να πεσει και η τιμη της ντοματας........ λεω εγω..."
Ναι φίλε μου να μειώσει γιατί έπεσε το πετρέλαιο από τη στιγμή που αυξάνει όταν ανεβαίνει το πετρέλαιο. Όλοι το ξέρουμε (ήμουν νιος και γέρασα!) ότι το πετρέλαιο γίνεται επιχείρημα για τις αυξήσεις των πάντων ενώ για τις μειώσεις (του πετρελαίου) μουγκαφόν οι πάντες! Σε ό,τι δε αφορά τις ντομάτες συμφωνώ δεν μπορείς να φανταστείς πόσο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.447 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ