Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151618 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
ΒΑΛΕ πετρελαιο αν εχεις παραλληλα το λεβητα πετρελαιου.εδω μεσα κανει η SHELL διαφημηση 0.698 το λιτρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151624 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Γειά σου Κώστα.
Μπορεί να είναι φθηνό αλλα πρόσφατα για να μου φύγει η απορία έκανα ένα τέστ.
Έβαλα τον λέβητα πετρελαίου για μία εβδομάδα και την άλλη εβδομάδα τον λέβητα πέλλετ.
Σε πληροφορώ (κάνε καί εσύ το ίδιο ) έκαψα με 0,85 μπέκ 10 λίτρα ανά ημέρα και για πέλλετ περίπου 18 κιλά μετρημένα με ακρίβεια αφού παίζουν μετρητές ωρών στη παροχή και του καυστήρα πάνω στη πηνίο της αντλίας και στον κοχλία.
Η αναλογία είναι 1,0:1,8 και σε τιμές ισχύει στη περίπτωσή μου το εξής΄. 10 λίτρα x0,80= 8 euro. 18x.21=3,78.
και στις δύο περιπτώσεις η θερμοκρασία των θερμοστατών ήταν στους 22 και η εξωτερική στους πάνω κάτω 10-14 ώς μέση τιμή για όλο το 24ωρο.
Πώς λοιπόν λές το αντίθετο αφού δεν δοκίμασες το ένα με το άλλο. Σου λέω λοιπόν δοκίμασε και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα να έχουμε μια πιο γενική εικόνα του αντικειμένου.
Συγνώμη φίλε μου για το ύφος μου , είναι το στύλ μου να γράφω έτσι.
Οι θερμίδες ανέρχονταν στις 28000 kcal /h ή 33 kw/h. και η παροχή του μπέκ του 0,85 x3.93=3,34 sta 10 στα 10 κιλά πίεση όμωσ στα 12 =3,67 κιλά/η ή 4,03 λίτρα την ώρα. se λέβητα πετρελαίου Fer 40.
Τον πελλετοκαυστήρα τον ρύθμισα στην 4,5 δευτ x4=18;h 0,3x0,430=x60=7,83x5=39,15kw/h se λέβητα ξύλου της θερμοστάλ 80 kw.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151634 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Σταθη καλησπερα ειλικρινα θελω να το δοκιμασω γιατι απο τοτε που αλλαξα αλουμηνια επεμβασεις και εβαλα και το λεβητα πελλετ δεν εχω καψει καθολου τον SATURN 353ST που εχω παραλληλα συνδεμενο για θερμανση παρα μονο για ζεστο νερο χρησης.πιστευω απο την Δευτερα που ξεκινα κρυο να τον βαλο.ειμαι περιεργος να δω τι θα καψει!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151635 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πρόσφατα έκανα ένα σέρβισ σε λέβητα του Καζή 135 kw και ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μου είπε άν μπορώ να αντιακα/σω το μπέκ του Βεντόνε με παροχή 6-17 κιλά/ώρα.
Πράγματι το άλλαξα με ένα Danfous 1,5 στα 5,65κιλά και το έθεσα σε λειτουργία.
Φαντάσου έδωσα στον λέβητα των 110-135 kw ισχύ ίση με 5,85x10,5kw/kg =63 kw/h.
Aνεβάζει θερμοκρασία γρήγορα και μετά και αφού πιάσει τους 60 τον κόβει ο υδροστάτης και κάνει να ξαναπάρει μετά απο πολλά λεπτά της ώρας. Όταν ξαναπαίρνει λειτουργεί για 3 λεπτά και μετά κ΄θεται γιι αάλλα 10 λεπτά κ.ο.κ.
Αφού ζεστάθηκε και η επιστροφή λειτουργούσε για 2 λεπτά και σταματούσε για 13 λεπτά.
Τα σώματα του διαμερίσματος βγάζουν περίπου 28 kwκαι βρίσκονται στον 3ον όρ.
Μου έκανε εντύπωση και είπα ότι θα κάνει οικονομία.
Την άλλη ημέρα με πήρε τηλ. και μου είπε (έβαλα έναν μετρητή στην επαφή 4 του ηλεκτρονικού Landis για να βλέπουμε ακριβ'ώς τον συνολικό χρόνο . Λοιπόν όλο το 24ωρο δεν έκαψε πάνω απο 40 λεπτά δηλ.5,85 x,50=2,9 kg. Ο θερμοστάτης λειτουργούσε για τις 10 ώρες το 24 ωρο μετά τον έκλεισε τελείως.
Οικονομικά έτσι.
Εξήγηση μπορώ να δώσω ότι ο μεγάλος λέβητας άν ζεσταθεί η μεγάλη θερμποχωρητικότητα τόσο του νερού όσο και του μαντεμιού ενεργεί θετικά ώς προς την συνολική απομάστευση στο νερό όταν αδρανεί ο καυστήρας.
Εσύ να τον λειτουργήσεις με χαμηλή θερμοκρασία νερού 57 -και κάτω αι να υποστηρίζεις συνεχόμενη λειτουργία. Εκεί είναι η οικονομία.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151636 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Guys χωρις να θελω να ακουστω "καπως" αλλα φευγουμε εκτός θεματος....
Αν και ειναι εξαιρετικά ενδιαφερον...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151642 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Φίλε Φωκίων , νομίζω ότι όλα τα παραπάνω συνδέονται κατά κάποιον τρόπο μεταξύ τους, ως τελικό αποδέκτη τον καταναλωτή, που διαβάζει αυτό το φόρουμ και να έχει απο πρίν κάποια ενημέρωση, και να προμηθευτεί το κατάλληλο θερμικό σύστημα , που εξυπηρετεί κατά το μέγιστο τις ανάγκες του?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.450 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ