Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151504 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

PAPADAKIS έγραψε:
Φίλε Στάθη έπρεπε να σε είχα φωνάξει να βοηθήσεις να κουβαλήσουμε εκείνες τις 2 ημέρες (τέλη Μαίου 2015) αυτές τις 5 παλετίτσες πέλετ όπως έκανα εγώ τσουβάλι-τσουβάλι μέχρι πέρα και κάτω στο υπόγειο,ενώ από δίπλα ο γείτονας (doctor το επάγγελμα ) έπινε το καφέ του και σχολίαζε χαμηλοφώνος...
Μαζεύω εμπειρίες βλέπεις από αυτή την ζωή :silly: :silly: :silly:


το ιδιο και ο γειτωνας μου καθε φορά που εβλεπε το φορτηγο

μονο που εγω αναβα 8 ωρες την ημερα κι εκεινος 3......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151505 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Έλα τώρα που παραπονιέσαι για αυτό το κουβάλιμα, άλλωστε μία ημέρα ήταν και ίδρωσες κιόλας.
Καλό έκανες στον εαυτό σου ενώ ο γιατρός που σε έβλεπε στεναχωριόταν για το ότι αυτός δεν έκανε τίποτα απο αυτα που έβλεπε και σε ζήλευε.
Εγώ , πυ πήγαινα απο το 1982 με τον Πατέρα μου ,τότε , και άλωτε μόνος μου , για ξύλα στο δάσος μέχρι το 2012 που άλλαξα σε πέλλετ.
Εκεί να δείς κουβαλήματα , και κούραση αλλά καλό μου έκανε.
Ένας Γιατρός είχε πεί κάποτε , (πρέπει να κάνουμε αγροτικές δουλειές 2 φορές την εβδομάδα για καλό καρδιαγγειακό).
Εσύ μην στεναχωριέσαι τί λέει ο άλλος , τη δουλειά σου να κάνεις και αφού την κάνεις και φθηνά ξέρεις ότι μειώνεις και το μπάτζετ της οικογενεία σου.΄
Μην στεναχωριέστε για κουβαλήματα αλλά για την αποδοτηκότητα του εργαλείου.
Φοκίων το πέλλε που προμηθεύομαι είναι βιομηχανικό και στιοιχίζει για τον Μήνα Μάιο-Αυγουστο 190 ευρώ τα 70 σακιά.
Με φπα και παράδοση στον τόπο μου. Μόνο που φέτος Ο Παλιογιάννης που το παράγει μς κρέμασε όχι μόνο εμένα αλλά και άλλους με αποτέλεσμα να πάρω μόνο τους 2 απο τους 4 τόνους.
Σε πετρέλαια κάνω σέρβις απο το 1990 και εγκα/σες και έχω να σημειώσω το εξής:
Σε μικρές κατοικίες έως 80 μ2 με μέση ελάχιστη τους 5 C και κατά τη διάρκεα η μέση μέγιστη ανέρχεται στους 15 συμφαίρει η χρήση πετρελαίου μάλλον το κέρδος με χρήση πέλλετ θα ήταν μικρό για να μπείς στην όλη ταλαιπωρία.
Σε μεγαλύτερες εγκα/σεις και με μικρότερες ελάχιστες και μέγιστες σημφαίρει η χρήση πέλλετ.
Ισχύει ότι, όταν οι μέγιστες ελάχιστες κατά τη διάρκειατης ημέρας ανέρχονται πάνω απο τους 12 τότε δεν συμφαίρει ούτε και εγκα/ση δοχείου αδρανείας.
Τα δοχεία αδρανείας (αλλάζω και λίγο το κομμάτι) συμφαίρει όταν οι μ΄΄εγιστες και όχι οι ελάχιστες ανέρχονται έως το πολύ τους 8.
Με συνδιασμό περιμετρικής θερμοπρόσωψης των σπιτιών και δοχείο αδράνειας μπορείς να λειτουργείς΄συνεχόμενα τη θέρμανση σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες της τάξεως των 45-48 c.
Συμπέρασμα :Προσωπικά στοιχεία χωρίς να θείξω τις γνώσεις σας και τις εμπειρίες σας είναι:
a)Για χρήση πετρελαίου ταιριάζει σπίτι με καλή μόνωση και σχετικά υψηλές μέσες μέγιστες θερμοκρασίες και ελάχιστες όχι κάτω των 5c.
β) Για χρήση πέλλετ ταιριάζει σε σπίτι για πάνω των 80 m2 με καλή σχετικά μόνωση και σχετικά χαμηλές μέσες μέγιστες θερμοκρασίες και χαμηλές μέσες ΄λάχιστες.
γ)Ξυλολέβητες με δοχείο αδράμειας ταιριάζει σε βόρειες περιοχές του πλανήτη με παράλληλο άνω των 42 ή σε περιοχές με μεγάλο υψόμετρο όπου οι μέγιστες μέσες διαμορφώνονται ελάχιστα πάνω απο τους 8.
δ) Αντλίες θερμότητας ταιριάζουν σε περιοχές΄με κλίμα όπως η Αθήνα ή παραθαλάσσια μέρη , με μέσες ελάχιστες 8 - μέσες μέγιστες τις 17c δεν μπορούν ν ανταποκριθούν στις παραπάνω κατηγορίες επειδή θέλουν υποστήριξη
από άλλα θερμικά συστήματα ή μεταφορές θερμότητας και ακριβά συστήματα απόδοσης της θερμότητας εντός των κατοικιών μας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion, PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151507 από Δημήτρης Κατσούνης
Εγώ "τεντώθηκα" κυριολεκτικά (και πιο πολύ οικονομικά γιατί τα χρήματα έπρεπε να είναι μετρητοίς) να κουβαλήσω τσουβάλι τσουβάλι - και με πρόβλημα στη μέση - 6 παλέτες τον Ιούλιο. Και τώρα 10 Ιανουαρίου που βλέπω η τιμή να είναι η ίδια πιστέψτε με δεν μου έρχεται καθόλου μα καθόλου καλά!!!
Πάντως πιστεύω ότι το πετρέλαιο είναι στην χαμηλότερη τιμή την οποία δεν θα ξαναδούμε. Θυμηθήτε το. Αλλά όμως όπως λέει και ο κώστας ο πήχας το τσουβάλι πέλλετ είναι ΟΡΙΑΚΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ 4,2 ευρώ. Και μιλάμε για πιστοποιημένα-καλής ποιότητας και όχι σαβουρέϊσον ειδικά των γειτόνων. Αυτό το της οριακά αποδεκτής προς τα πάνω τιμής του πέλλετ το έχω ξαναπεί και ας το λάβουν υπόχιν οι παραγωγοί. Και από του χρόνου τα περισσότερα μηχανήματα σε όλους μας θα έχουν αποσβεστεί οπότε μην τον είδατε μην τον απαντήσατε... ΟΡΙΣΤΙΚΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151508 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Kαι 30-40 λεπτα που ειχε το λιτρο το πετρελαιο παλι τουμπανο το εκανες το σπιτι!μετα το 2008-2009 σκεφτοσουν αντι να ανεβασεις το θερμοστατη 1 βαθμο πανω τον κατεβαζες και εβαζες μια μπλουζα πιο χοντη μεσα στο σπιτι γιατι πονουσε η τσεπη!!!!!!!!!!!!οταν το βρισκεις φτηνο και εχεις αποθηκη καλη μεση για κουβαλημα και υπομονη συμφερει το πελλετ!!!!!!!!!!!απλα μας κακοφενεται που γυρμαμε στις εποχες της καπνας της φτωχειας και της ταλαιπωριας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151509 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δεν νομίζω ότι γυρίζουμε σε παλιές εποχές ή μας γύρισαν , με την έννοια της φτώχειας , πιο πολύ είναι η συνεισφορά μας στη φύση με το να χρησιμοποιούμε ανακυκλώσιμα υλικά.
Όλοι μας έχουμε ένα πνεύμα οικολογικό τουλάχιστον όσοι ασχολούμαστε με τη υπιες μορφές ενέργειας.
Δημήτρη γιατί έχεις τη μέση σου , πόσο είσαι?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151510 από Δημήτρης Κατσούνης

etsa67 έγραψε: Δεν νομίζω ότι γυρίζουμε σε παλιές εποχές ή μας γύρισαν , με την έννοια της φτώχειας , πιο πολύ είναι η συνεισφορά μας στη φύση με το να χρησιμοποιούμε ανακυκλώσιμα υλικά.
Όλοι μας έχουμε ένα πνεύμα οικολογικό τουλάχιστον όσοι ασχολούμαστε με τη υπιες μορφές ενέργειας.
Δημήτρη γιατί έχεις τη μέση σου , πόσο είσαι?


Έχω "καβαλήσει" τα 60 αλλά η μέση δεν είναι μόνιμο πρόβλημα. Έρχεται και παρέρχεται. Απλά την εποχή εκείνη ήταν στο έρχεται... Και στο παρελθόν με αγροτικές εργασίες την έχω ταλαιπωρήσει αρκετά...
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.487 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ