Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151474 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ερωτηματα....

Η ιδια ποιοτητα πελλετ ειχε 130 ευρω ο τοννος??? ( Αλήθεια πότε??? ) και βεβαιως με ολα τα νομημα παραστατικά φανταζομαι.

η πρωτη υλη του πετρελαιου επεσε - του πελλετ επεσε και περιμενετε μειωση? Αντε να πεις σε οτι εχει σχεση με μεταφορικά κ.λ.π.

Οι εμπορικές σχεσης με εξωτερικό ( για πρημηθεια υλικών ) το τελευταιο εξαμηνο ειναι το οτι πιο ευκολο οπως ολοι ξερετε (???) και μη συγκρινουμε την οικονομική επιφανεια ΕΛΠΕ/ΜοτορΟιλ με αλλες εταιρειες....

τελος παντων....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151476 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Γειά σου Κώστα. Κοίτα , άν όλοι που βλέπουν αυτό το φόρουμ ενωθούμε και με μία δυνατή φωνή δώσουμε το μήνυμα στους Έλληνες παραγωγούς ότι πρέπει να μειώσουν τις τιμές στη λογική ότι δεν συμφαίρει η χρήση πέλλετ όταν οι τιμές του πετρελαίου ή υγραερίου ή και φυσικού αερίου προσεγγίζουν τις υπάρχουσες τιμές πέλλετ , μόνο τότε θα κάνουμε κάτι.
Ξαναγράφω ότι είμαι πολύ φαν της χρήσης των βιοκαυσίμων για λιγότερο CO2 λογω της ανακύκλωσης , αλλά απο την άλλη πρέπει να υπάρχει και κάποιο κίνητρο της χρήσης.
Να πάρω μία μηχανή πέλλετ και να αρχίσω να παράγω μόνος μου , δεν το βλέπω έχω και άλλες ασχολίες άρα η αγορά είναι μονόδρομος.
Να αγοράσω το όλο πέλλετ το καλοκαίρι είναι το προτιμότερο να διαθέτω κάε φορά 1000 ευρώ και να έχω το καύσιμο του Χειμώνα.
Και άν οι τιμές του πετρελαίου κατεβούν και κάτω απο τα 60 λεπτά μου φαίνεται οτι ίσως και να είναι μία η άλλη.
Το καλό με μένα είναι ότι η χρήση πέλλετ είναι κάτι ζεστό και με προκαλεί η όλη ιστορία (Προμήθεια-καουβάλημα-άναμα-καύση -καθάρισμα και γενικά η ενέργεια που θα πάρω απο το ξύλο είναι μια πρόκληση στη λογική της αύξησης της απόδοσης μείωση της κατανάλωσης.
Δεν σας δίνει μια καλύτερη διάθεση όταν εσείς προσπαθείται να κάνετε το μηχάνημα σας να αποδόσει περισσότερο 'η όταν το επισκευάζετε μόνοι σας?
Αυτό αποκαλώ <ζεστή ενέργεια>!!!!!!!
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151479 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εγω ζεστη ενεργεια θεωρω την οικονομικη και λιγοτερο προβληματικη ενεργεια!!!!δεν θεωρω ομως οικολογικη ενεργια τις ζημιες το κουβαλημα τη μαυριλα τη μεση που ποναει απο τα σακκια τις βλαβες που ευτυχως που κατεχω ορισμενα πραγματα και τα λυνω μονος μου!!!!!σκεψου τον καθε φουκαρα!!!!!!!!!!!!καλυτερο απο το πετρελαιο δεν ειναι τιποτα περνεις τηλεφωνο το πετρελαια σου φερνει και γλιτωνεις ολα τα παραπανω και φυσικα το ανχος!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151481 από Δημήτρης Κατσούνης
Το πέλλετ για να συμφέρει οικονομικά έναντι του πετρελαίου πρέπει να είναι το λιγότερο το 1/3 της τιμής του για να ισοφαρίζεις και τις εργατοώρες για κουβάλημα καθάρισμα κλπ κλπ. Αυτή την ενασχόληση με το πέλλετ δεν μπορεί να την κάνει ένας πχ 75+ Πλεονεκτεί το πέλλετ ότι δεν είσαι αναγκασμένος να πάρεις μεγάλη σχετικά ποσότητα όπως το πετρέλαιο αλλά λίγα λίγα τσουβαλάκια και ανάλογα με τον καιρό και ανάλογα με τον "προμηθευτή" και την τιμή που παρέχει.
Και φυσικά το πέλλετ δεν παράγεται από πετρέλαιο ή ανάποδα για να εξαρτώνται οι τιμές. Αλλά οι τιμές του πέλλετ (και μη μου πείτε ότι δεν είναι έτσι) διαμορφώνονται ανάλογα με την τιμή του πετρελαίου και όχι φυσικά λόγω του ότι η αξία του πετρελαίο συμπαρασύρει τα πάντα, αλλά για να οδηγείται ο καταναλωτής στη λύση του πέλλετ συμφέροντάς τον οριακά με τη σχέση απόδοσης 2/1. Δεν νομίζω ότι οι "πελετάρχες" θα αφήσουν την τιμή πολύ χαμηλά αλλά θα κοιτάξουν να ωφεληθούν φθάνοντας τις τιμές στο 1/3 αφού έτσι κι αλλιώς θα το προτιμάς έστω και αν ίσα ίσα θα συμφέρει κερδίζοντας κάτι από τη χρήση του σαν καταναλωτής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151482 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
δηλαδη οι πετρελαιοκαυστηρες δε χαλαγαν ποτε???? Οτι θεμε λεμε???

ή επειδη τοτε επειδη ημασταν φραγκατοι λεγαμε "δε >>>>>> αστο να καψει παραπανω....
Ξεχναμε τις υπερδιαστασιολογήσεις????

Αλλα ειπαμε...
τοτε "λεφτα υπηρχαν"...........

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151488 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Fokion έγραψε: δηλαδη οι πετρελαιοκαυστηρες δε χαλαγαν ποτε???? Οτι θεμε λεμε???

ή επειδη τοτε επειδη ημασταν φραγκατοι λεγαμε "δε >>>>>> αστο να καψει παραπανω....
Ξεχναμε τις υπερδιαστασιολογήσεις????

Αλλα ειπαμε...
τοτε "λεφτα υπηρχαν"...........


Τον δικό μου πετρελαιοκαυστήρα τον έχω χρυσοπληρώσει. Είχε συνεχώς βλάβες, άσε που ήταν πολύ πιο μεγάλος από όσο χρειαζόμουν. Μόνο και μόνο από το δεύτερο έχω γλυτώσει πάρα πολλά.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.529 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ