Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144481 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

cpp έγραψε: Λοιπόν .... θα απαντήσω με τον ίδιο τρόπο (στον φίλο με την απόρία για κατανάλωση) με την απάντηση που είχα δώσει σε ένα γνωστό όταν πριν 3 χρόνια αλαζε καυστηρατζήδες καθε 2 μέρες για να βρει τι φταιει και καει πολύ ο καυστήρας του. Τότε του ειχα πει: Δεν καιει πολύ, το πετρέλαιο ειναι ακριβό!

Ετσι λοιπόν αν δικαιούται κάποιος επιδότηση ... μάλλον το πελλετ ειναι ακριβο πρώτα και μετά η κατανάλωση πολύ.

Ετσι λοιπόν πλέον για κάποιον , ειδικά στην αρχή, όταν βλέπει 6 τσουβάλια κατανάλωση αυτόματα κανει συνειρμούς....
6*4=24€ στην καλύτερη μάλον περίπτωση. Αρα αμα παέι έτσι.... 600 € το μήνα ... που είναι η οικονομία?
Βασικά όμως ενώ βλέπουμε καθημέρινα την κατανάλωση στο πέλλετ στο πετρέλαιο , συνήθως , δεν βλέπουμε την την στάθμη της δεξαμενής καθημερινά. Δεν θα βγάλεις ακρη έτσι. θα πρέπει να το δεις σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου. Το κρύο ειναι πολύ αυτές τις μέρες και δεν βοηθαεί για συγκρίσεις. Και εγώ 5 τσουβαλια εκαιγα καποιες μέρες...

Βέβαια... με το πετρέλαιο στα 53 λεπτά με την επιδότηση... μάλλον το πελλετ ειναι ακριβό! και για αυτο πονάει όταν μετραει τα τσουβαλάκια!


Συμφωνώ εν μερη στα λεγομενα σου, αν κάποιος εχει πάρει ακριβό πελλετ 0,28λ/kgr και πάνω ισως να πρέπει να το ξανασκεφτεί.
Υπάρχουν όμως και μερικά μείον παρόλο που η τιμή του πετρελαίου έχει πέσει,και εξηγούμαι.
1) Η ποσότητα.Για να πάρει κάποιος εναν τονο πετρέλαιο πρεπει να δωσει 850,00€ μπαμ και κατω και δεν νομίζω στην εποχη μας κάποιος να εχει αυτο το ποσο μαζεμένο ετσι εύκολα για να το δωσει.
2) Ο χρονος επιστροφης του επιδόματος.
Πρέπει να περιμένει 20+ μερες (και καμια φορα και παραπανω) για να παρει την επιστροφή απο την επιδότηση.
Για αυτον τον λογο βλεπω ακομα στα πρατήρια να πηγαίνουν με το μπιτονακι και οι παραγγελίες με βυτιο να είναι 200-300λιτρα.
3) Οι συνηθισμένες π...ες που σου κάνουν και σου κλέβουν λιτρα βάζοντας σου αέρα, η σου βάζουν νοθευμένο καυσιμο (νερομενο) και δεν ξερω και εγω τι αλλο.
Και τελος ας μην γελιόμαστε.. Η τιμή θα ανεβεί,απλα για την ωρα εχει πεσει γιατι ετσι θέλουν τα "μεγάλα συμφέροντα"

Το εχω ξαναπει.Αν καποιος εχει γενικά μεγάλες καταναλώσεις και μπορει να βρει και φθηνό πελλετ ή ακομα και πυρηνοξυλο τοτε φυσικά και τον συμφέρει η θέρμανση με στερεά καύσιμα.
Πχ εγω καίω πελλετ που πηρα με 0,15λ/kgr~0,18λ/kgr (150,00€/τονος και 180,00€ αντίστοιχα).Επισης αν χρειαστει θα καψω παλι πυρηνοξυλο εστω και σε αναλογία, (μαυρίλα ξε μαυρίλα την τσεπη μου θα κοιτάξω). Τι να σας κανω που ορισμένοι πήρατε πρωτοκλασάτα μηχανήματα που καίνε υψηλής ποιότητας πελλετ (που συνεπώς είναι και πιο ακριβο).
Πχ έμενα αν χρειαστεί καιει και ξύλο και θα το γυρίσω εκεί γιατί οπως και να εχει το ξύλο είναι ακομα φθηνότερο από ολα.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144484 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ εδω και 10 μερες καιω αλφα γουντ με τιμη 4.5ε το τσουβαλι εδω στη ΛΑΜΙΑ.σημερα ειδα σβαι 5 ευρω το τσουβαλι σε ενα μαγαζι να πουλαει.τι πρεπει να κανω και τι ειναι καλυτερο να προτιμησω το ελληνικο η να παρω το σβαι που ακουγεται ως κορυφαιο?0.30 το κιλο το αλφα 0.33 το σβαι!!!!








Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144485 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
εχοντας καψει αλλο αυστριακό Golden nuggets η μονη διαφορά που βλεπω ειναι στη περισσότερη σταχτη του Ελληνικου. Ναι οχι "πλυμηρα" οπως μερικά αλλα οχι και "ανυπαρκτη" των αυστριακων.

Αλλα και 4,5 το αλφα.... κομματι ακριβο μου ακουγεται οπως προ-ειπα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144500 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ εδω και 10 μερες καιω αλφα γουντ με τιμη 4.5ε το τσουβαλι εδω στη ΛΑΜΙΑ.σημερα ειδα σβαι 5 ευρω το τσουβαλι σε ενα μαγαζι να πουλαει.τι πρεπει να κανω και τι ειναι καλυτερο να προτιμησω το ελληνικο η να παρω το σβαι που ακουγεται ως κορυφαιο?0.30 το κιλο το αλφα 0.33 το σβαι!!!!










Δεν ανεβαίνεις μέχρι τη Λάρισα να αγορασεις φθηνό alfawood ? 4.5 ευρω ειναι πανάκριβο ακόμη και το Leroy έχει καλύτερες τιμές .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144502 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
φιλε μου δικιο εχει αλλα ποσα να βαλω στο πορτμπαγκαζ δεν αξιζει για 20 τσουβαλια να ερθω.ισχυριζονται οτι απο την ΛΑΡΙΣΑ ΕΩΣ ΛΑΜΙΑ εχουν πολλα διοδια!ας βρουν τους παραδρομους οπως εχω προγραψει αν ειναι να το περνουμε κατω απο 4 ευρω!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144517 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
4 εχει τωρα στην αθηνα οποτε 4.50 καλα ειναι με τοσα διοδια :woohoo:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.556 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ