Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144406 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
To "στη πρασινη" ειναι πολυ καλυτερο αποτο "στη κοκκινη"....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144407 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Praktiker: 3,79 το 15κιλο στην πρασινη στην Θεσσαλονικη και δωρεαν μεταφορικά η παλέτα. 252,6€ ο τόνος

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144438 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Με 0, -2, 2 Βαθμούς είναι λογική η κατανάλωση στα 4-5 τσουβάλια / ημερα . Και εγώ τόσο κάιω αυτές τις ημέρες. Εκτός από χθες ως σήμερα το απόγευμα που έκαψα 6 τσουβάλια 90 kgr αλλά οι απώλειες τρομακτικές.. ο Θερμοστάτης έσβηνε 15 λεπτά κάθε 2 ώρες με τα σώματα να ζεματάνε...

90 kgr X 5 kw 450 kw/20= 22,5 KW ... Απολυτα φυσιολογικά τα νούμερα για ΔΤ 20-23 Βαθμούς σε ψιλοαμόνωτο σπίτι..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144448 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Νομίζω είναι σχετικό με το θέμα ... τώρα με τις πολλές υγρασίες ...

Ένας φίλος μου έδωσε μια συμβουλή η οποία κατά την γνώμη μου αποδεικνύεται σωστή.
Μου είπε λοιπόν να έχω κοντά στον σόμπα (εχω σόμπα) τα 2 επόμενα τσουβαλάκια που προορίζονται για εφοδιασμό και μάλιστα να ανοίγω τις σακούλες !
... Με αυτόν τον τρόπο η όποια υγρασία έχει απομείνει στεγνώνει και είναι σαφώς καλύτερο στην καύση αλλά ΚΑΙ στην έναυση ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144455 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Λοιπόν .... θα απαντήσω με τον ίδιο τρόπο (στον φίλο με την απόρία για κατανάλωση) με την απάντηση που είχα δώσει σε ένα γνωστό όταν πριν 3 χρόνια αλαζε καυστηρατζήδες καθε 2 μέρες για να βρει τι φταιει και καει πολύ ο καυστήρας του. Τότε του ειχα πει: Δεν καιει πολύ, το πετρέλαιο ειναι ακριβό!

Ετσι λοιπόν αν δικαιούται κάποιος επιδότηση ... μάλλον το πελλετ ειναι ακριβο πρώτα και μετά η κατανάλωση πολύ.

Ετσι λοιπόν πλέον για κάποιον , ειδικά στην αρχή, όταν βλέπει 6 τσουβάλια κατανάλωση αυτόματα κανει συνειρμούς....
6*4=24€ στην καλύτερη μάλον περίπτωση. Αρα αμα παέι έτσι.... 600 € το μήνα ... που είναι η οικονομία?
Βασικά όμως ενώ βλέπουμε καθημέρινα την κατανάλωση στο πέλλετ στο πετρέλαιο , συνήθως , δεν βλέπουμε την την στάθμη της δεξαμενής καθημερινά. Δεν θα βγάλεις ακρη έτσι. θα πρέπει να το δεις σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου. Το κρύο ειναι πολύ αυτές τις μέρες και δεν βοηθαεί για συγκρίσεις. Και εγώ 5 τσουβαλια εκαιγα καποιες μέρες...

Βέβαια... με το πετρέλαιο στα 53 λεπτά με την επιδότηση... μάλλον το πελλετ ειναι ακριβό! και για αυτο πονάει όταν μετραει τα τσουβαλάκια!
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by cpp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144462 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

lefterismega έγραψε: Νομίζω είναι σχετικό με το θέμα ... τώρα με τις πολλές υγρασίες ...

Ένας φίλος μου έδωσε μια συμβουλή η οποία κατά την γνώμη μου αποδεικνύεται σωστή.
Μου είπε λοιπόν να έχω κοντά στον σόμπα (εχω σόμπα) τα 2 επόμενα τσουβαλάκια που προορίζονται για εφοδιασμό και μάλιστα να ανοίγω τις σακούλες !
... Με αυτόν τον τρόπο η όποια υγρασία έχει απομείνει στεγνώνει και είναι σαφώς καλύτερο στην καύση αλλά ΚΑΙ στην έναυση ;)


Left μετα απο καμια ωρα αναματος βαλε το χερι σου μεσα στο σιλο. Ειναι ζεστο. Θελω να πω οτι τα πελλετ ηδη υποκεινται στην διαδικασια..... ξυρανσης!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.515 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ