Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144281 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δηλωνω τελειως αναρμοδιος επι λεβητων.!!!!!!!!!!!

Στις αεροθερμες μου παντως ενας βαθμος ( δωματιου ) κατω εκανε μεγαλη αναλλογικα διαφορά.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144282 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Fokion έγραψε: Δηλωνω τελειως αναρμοδιος επι λεβητων.!!!!!!!!!!!

Στις αεροθερμες μου παντως ενας βαθμος ( δωματιου ) κατω εκανε μεγαλη αναλλογικα διαφορά.


Εντωμεταξύ άκουσα το άλλο και μου φαίνεται ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να ισχύει. Ότι δηλαδή αν έχουμε μεγαλύτερη θερμοκρασία στο σπίτι δηλαδή 22-23, τότε τα νερά επιστροφής θα είναι πιο ζεστά, και συνεπώς θα καίει λιγότερο πέλλετ για να τα ζεστάνει. Δεν γίνεται κάτι τέτοιο έτσι δεν είναι? :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144284 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
και παλι χωρις να ειμαι ειδικός επι λεβητων φανταζομαι οτι οντως ειναι λαθος μια και ολα εξατρωνται απο το τι απωλειες εχει το σπιτι.....

προφανως αν ο λεβητας φτασει να υπερκαλυπτει τις απωλειες προφανως θα κοψει.... αλλα μαλλον θα εχεις σπαταλλησει καυσιμο χωρις λογο

και παλι τα ανωτερω με καθε επιφυλαξη καθοτι δεν εχω εμπιρεια.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144305 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giannisp2 έγραψε: Εννοώ ότι περιέχονται λιγότερα πέλλετ σε αυτές τις 15κιλες σε σχέση με το άλλο πέλλετ. Ή δεν γίνεται αυτό?


μπορει να συμβει αλλα μιλαμε για μικροδιαφορες
αυτο που συμβαινει πιο συχνα ειναι τα θρυματισμενα πελλετ που αυξανουν την ωριαια καταναλωση αλλα και αποδοση τοης εστιας
κανενα απο τα 2 ομως δεν δικαιολογει τοσο αυξημενη καταναλωση που αναφερεις παρα μονο οι τωρινες καιρικες συνθηκες
επισης οσο ανεβαζεις τον θερμοστατη τοσο ανεβαινει η καταναλωση κατα 7% περιπου για καθε βαθμο ...κι επειδη οι θερμοστατες εχουν ενα παλαντζο ...ελεγξε μ ενα θερμομετρο τις θερμοκρασιες σε διαφορα σημεια γυρω απ τον θερμοστατη τουλαχιστον οταν κοβει κι οταν ξεκιναει
οι θερμοκρασιες που εχεις ρυθμισει ειναι σχετικα καλες και προς τα κατω οσο για τον κυκλοφορητη αλλη δουλεια κανει και δεν επηρεαζει την καταναλωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144313 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Θα δω πόσο θα κάψει μέχρι αύριο να σας πω. Επίσης, παρατηρώ ότι τις μέρες που φυσάει περνάει αέρας από την πόρτα, κουνιούνται λίγο οι κουρτίνες. Και τώρα που δεν φυσάει, έβαλα το χέρι εκεί που κλείνει η κεντρική πόρτα και παρατήρησα ότι αισθάνομαι πολύ σιγανή ροή αέρα. Χάνω πολύ ενέργεια έτσι? Όσον αφορά τα κουφώματα μου είπαν ότι βάλαμε πολύ καλά και από τα πιο ακριβά (12 χρόνια πριν) όμως το κακό με τα πατζούρια είναι ότι δεν είναι συρόμενα αλλά από τα άλλα που μαζεύονται πάνω από την πόρτα, και νομίζω ότι περνάει και από εκεί αν φυσάει. Σκεφτόμαστε να κλείσουμε το μπαλκόνι με την κεντρική με ναύλον, σαν δωμάτιο, καθώς το σπίτι μας κοιτάει βόρια και όταν φυσάει δυνατά πέφτει όλο πάνω στην κεντρική πόρτα. Λέτε να βοηθήσει στο να μην κρυώνει το σπίτι από εκείνη την μεριά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144335 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
χανεις αρκετη ...δοκιμασε κανα αεροστοπ :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.443 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ