Σωληνώσεις σπιτιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72667 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού
Στην Φτοχωμάνα Θεσσαλονίκη ο Χαλκός είναι πλέον "όνειρο θερινής νυκτός"

Κανείς δεν μπορεί πλέον να τον πληρώσει, ακόμα και αυτοί που "αντέχουν" τους πιάνει πονοκέφαλος όταν δούνε το τιμολόγιο αγοράς.

Θέλοντας να εξοικονομήσω χρήματα για ένα φίλο και πελάτη μου, αποφάσισα να δοκιμάσω έναν εναλλακτικό τρόπο εξωτερικής εγκατάστασης [πολύ μικρής, τριών σωμάτων σε γραφεία εμπορικής αποθήκης] χρησιμοποιώντας πολυστρωματική σωλήνα με ρακόρ μηχανικής σύσφιξης, και νίκελ γωνίες και ταφ, για ομορφιά. :)

Ωιμέ :( .......πέρασε μια εβδομάδα και ακόμα ισιώνω σωλήνες, και βιδώνω ρακόρ ξοδεύοντας 1 ουρά ολόκληρη καννάβι, και 1 πακέτο τεφλόν.

Βγήκε πολύ φτηνά η εγκατάσταση, αλλά δεν το συνιστώ σε κανέναν......πολύ δουλειά, η δοκιμή που έκανα :lol: , αλλά ούτως η άλλως χρειαζόμουνα γυμναστήριο για τα μπράτσα μου. :lol:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vati

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72685 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού
αν οι τεχνιτες μαστορα χρεωνουν με βαση την εργασια κι οχι το κοστολογιο των υλικων τοτε η διαφορα μειωνεται αρκετα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72694 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού
Μα οι τεχνίτες με βάση την εργασία χρεώνουν.......τα υλικά τι σχέση έχουν. :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72699 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού
οι σωστοι επαγγελματιες ...συμφωνω
αλλα θα ξερεις οτι υπαρχουν κι αυτοι που χρεωνουν τα υλικα χ ...κατι σαν εργασια ;)

ομως πηρα αφορμη απ το παραδειγμα σου κι αναρωτιομουν ποσο ηταν αυτη η διαφορα σε 10-20 μετρα σωληνα που εβαλες για 3 σωματα...εκτος φυσικα κι αν η παροχη τραβουσε μακρυα

αλλα εγω θαθελα να μου εξηγησεις αυτο πέρασε μια εβδομάδα και ακόμα ισιώνω σωλήνες, και βιδώνω ρακόρ


μιλας για την εγκατασταση η μετα την λειτουργια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72725 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού
42 με 45 μέτρα χρειάστηκε όλο το κύκλωμα.

Χαλκοσωλήνα 18αρα 180-190€ ενώ η πολυστρωματική 55€

Οσο για τον χρόνο.......πίνω πολλούς καφέδες, κουλούρια, σάντουιτς, και ένα πακέτο καπνό ημερησίως. :lol:

Βασικά μια εγκατάσταση δεν φτάνει να είναι μόνο λειτουργικά σωστή, χρειάζεται να είναι και όμορφη. Και αυτός ο ανορθόδοξος τρόπος υλικών που χρησιμοποίησα για εξωτερική εγκατάσταση, απαιτούσε πολύ κόπο και μερεμέτι.

Για να ισιώσεις μια πολυστρωματική προσπαθώντας να την κάνεις βέργα....θέλει τον χρόνο της.

Βγήκε ωραία όμως η εγκατάσταση. Λευκή σωλήνα σε λευκούς τοίχους, με χρωμιωμένα εξαρτήματα, σε επαγγελματικό χώρο, είχε την φινέτσα του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72734 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού

mastoras έγραψε: 42 με 45 μέτρα χρειάστηκε όλο το κύκλωμα.

Χαλκοσωλήνα 18αρα 180-190€ ενώ η πολυστρωματική 55€

Οσο για τον χρόνο.......πίνω πολλούς καφέδες, κουλούρια, σάντουιτς, και ένα πακέτο καπνό ημερησίως. :lol:

Βασικά μια εγκατάσταση δεν φτάνει να είναι μόνο λειτουργικά σωστή, χρειάζεται να είναι και όμορφη. Και αυτός ο ανορθόδοξος τρόπος υλικών που χρησιμοποίησα για εξωτερική εγκατάσταση, απαιτούσε πολύ κόπο και μερεμέτι.

Για να ισιώσεις μια πολυστρωματική προσπαθώντας να την κάνεις βέργα....θέλει τον χρόνο της.

Βγήκε ωραία όμως η εγκατάσταση. Λευκή σωλήνα σε λευκούς τοίχους, με χρωμιωμένα εξαρτήματα, σε επαγγελματικό χώρο, είχε την φινέτσα του.



οκ... κατανοητο ...επειδη δεν εχω επαφη μ αυτες τις σωληνες κι εχω μια εγκαταστασουλα σε μερικες μερες ...και πηγε κι αλλου το μυαλο μου γι αυτο επεμενα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ