Συγκρίσεις κόστους kWh

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61246 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
σ αυτο εχεις δικιο ....γι αυτο και δεν υπαρχουν γερμανικα κλιματιστικα :)
εγω εχω περιεργεια απο 1-2 μελη στην κοζανη που εχουν τοποθετησει αντλιες θερμοτητας
να μας πουν εντυπωσεις οταν πιασουν τα καλα κρυα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61281 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
Μερικές παρατηρήσεις μου όσον αφορά τον πίνακα
Α) Ξύλο
Καταρχήν αντί ξύλο πρέπει να γραφτεί "Ξύλο κομμένο πριν από 1 έτος" Δηλαδή ξερό.
Όσον αφορά το 70% απόδοση. Ίσως φαίνεται μικρό και κάποιοι να θεωρούν ότι οι εστίες - τζάκια - σόμπες τους έχουν μεγαλύτερη απόδοση (μιας και έχουν πιστοποίηση για ανώτερα νούμερα). Προσωπικά το 70% το θεωρώ σωστό. Γιατί? Γιατί μπορεί ο κατασκευαστείς να λέει (και όντως) να έχει πετύχει κατά το έλεγχο και την διαπίστευση του να πήρε πχ 80 ή 85% αλλά αυτό το πέτυχε στο εργαστήριό του. Με τέλεια μονωμένο θάλαμο. Χωρίς απώλειες. Εμείς στα σπίτια μας όλο και κάτι λάθος θα κάναμε. Όλο και κάποιον τοίχο ζεστένουμε χωρίς να χρειάζεται. Όλο και κάποια παραπάνω είσοδο αέρα έχουμε. Όλο και κάτι δεν βουλώσαμε. Τεσπά. προσωπική άποψη αυτό.
Όσον αφορά το 4,2 Κw ανά κιλό ξύλου.
Διαβάζοντας αυτό το κείμενο
mb-soft.com/public3/woodburn.html
(ναι το ξέρω είναι και μεγάλο και στα αγγλικά και με το αγγλικό μετρικό σύστημα)
καταλήγω στο ότι ένα κιλό ξερό ξύλο μπρεί να δώσει 3,9 kw αν καεί σε μία πολύ καλή εστία που κάνει πάρα πολύ καλή διαχείριση αέρα καύσης. Από αυτά τα 3,9 Kw μένει να πάρει ο καθένας ότι μπορεί αναλόγως ου συστήματος εναλαγής που έχει. Οπότε το 70% από αυτά τα 3,9 kw νομίζω ότι είναι καλό γενικό νούμερο.

Β) Κλιματιστικό.
Συντελεστής απόδοσης 2,3
Υπάρχουν και καλύτερα υπάρχουν και χειρότερα.
Το θέμα είναι ότι αυτό τον συντελεστή απόδοσης τον πετυχαίνουν σε θερμοκρασίες (εξωτερικές) άνω των 10 βαθμών.
Σε χαμηλότερες ο συντελεστής τους χειροτερρεύει πολύ.
Σε βαθμό που να καίς ρεύμα αλλά να παίρνεις μηδέν ζέστη. (όταν πιάσει κάτω από μείον 5)
Οπότε στο κλιματιστικό νομίζω πρέπει να γραφτεί "κλιματιστικό για λειτουργία άνω των 10 βαθμών εξωτερικής θερμοκρασίας"
(ίσως τα ίδια ισχύουν και για τις αντλίες θερμότητας αέρος αέρος αλλά δεν έχω εμπειρία οπότε το αφήνω)

Γ)Τιμή ρεύματος.
Ο καθένας ας κοιτάξει τον λογαριασμό της ΔΕΗ του σπιτιού του.
Εκεί θα δεί στο δικό του σπίτι τι χρέωση έχει. Τελική τιμή με φπα (και όλα τα σχετικά ΕΡΤ - Δήμος - σούξου μούξου) διά κιλοβατώρες
Και αν μπεί εδώ
www.dei.gr/Documents2/ΤΙΜΟΛ%2010%202012/...ονοχρέωση%202012.pdf
βλέπει τι παραπάνω θα πληρώσει αν ανέβει κλίμακα
ή αν μπεί εδώ
www.dei.gr/Documents2/ΤΙΜΟΛ%2010%202012/...ονοχρέωση%202012.pdf
τι θα πληρώνει με το νυχτερνό.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61289 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
Σελίδα 3 του παρόντος θέματος.

vag1234 έγραψε: Συγκριτικό τεστ: Πώς θα διαλέξω το είδος θέρμανσης που με συμφέρει

....
Πόσες kWh θα χρειαστώ για τη θέρμανσή μου το χειμώνα;

Οι θερμαντικές μας ανάγκες σε kWh είναι μια παράμετρος η οποία εξαρτάται από επί μέρους στοιχεία όπως για παράδειγμα σε ποια περιοχή της χώρας κατοικούμε ή το εάν το σπίτι μας είναι θερμομονωμένο ή όχι.
Σίγουρα, ένας ακριβής υπολογισμός απαιτεί ειδική μελέτη από Μηχανολόγο Μηχανικό.
Ωστόσο, μπορούμε για κάθε περίπτωση να δώσουμε μια τάξη μεγέθους η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένας πρώτος οδηγός για τους υπολογισμούς μας:

- Νότια Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 35 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 115 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 25 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 95 kWh/m2/έτος

- Κεντρική Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 55 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 185 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 45 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 145 kWh/m2/έτος

- Βόρεια Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 75 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 245 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 65 kWh/m2/έτος <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 195 kWh/m2/έτος

......
πηγή: thermsansipress.gr


Για 100 τετραγωνικά μονωμένου διαμέρίσματος στη βόρεια Ελλάδα πχ δηλαδή σημαίνει 6500 κιλοβατώρες το έτος?
δηλαδή (αν τα κρύα είναι 5 μήνες δηλαδή 150 μέρες) αυτό σημαίνει 43 κιλοβατώρες την μέρα?
ΕΧΜμμμ κάτι δε με κάθετε καλά...
Εγώ (με πολύ μεγάλη πιθανότητα λάθους) κάπου στο τριπλάσιο το έχω. Κάπου στα 6 kw νομίζω χρειάζεται ένα διαμέρισμα 100 τετρ. μέτρων για να καλύψει τις απώλειές του. Δηλαδή 140 κιλοβατώρες την μέρα.
Κάποιος που να ξέρει ένα χοντρικό νούμερο καλό θα ήταν να μας το έλεγε.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61294 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
Gdevil ευχαριστω για τις παρατηρησεις
σκοπος μου δεν ειναι να δειξω τις ιδανικες τιμες αλλα να πλησιασω τις πραγματικες σε μεσους ορους
την αποδοση του ξυλου ανα κιλο θα την λαβω υποψιν μου
το 70% προσωπικα θα το κατεβαζα λιγο λογω των ιδιαιτεροτητων που παρουσιαζει το ξυλο σαν καυσιμο αλλα και λογω του οτι δεν εχει γινει διαχωρισμος σε τζακια λεβητες κλπ
για τα κλιματιστικα εχεις δικιο ...ενα απλο θα επεφτε στο 2 ενα ινβερτερ θα ανεβαινε στο 3 σχεδον
με τους περιορισμους που αναφεραμε ολοι μας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61311 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh

dimlyk έγραψε: Gdevil ευχαριστω για τις παρατηρησεις
σκοπος μου δεν ειναι να δειξω τις ιδανικες τιμες αλλα να πλησιασω τις πραγματικες σε μεσους ορους
την αποδοση του ξυλου ανα κιλο θα την λαβω υποψιν μου
το 70% προσωπικα θα το κατεβαζα λιγο λογω των ιδιαιτεροτητων που παρουσιαζει το ξυλο σαν καυσιμο αλλα και λογω του οτι δεν εχει γινει διαχωρισμος σε τζακια λεβητες κλπ
για τα κλιματιστικα εχεις δικιο ...ενα απλο θα επεφτε στο 2 ενα ινβερτερ θα ανεβαινε στο 3 σχεδον
με τους περιορισμους που αναφεραμε ολοι μας

(προφανώς) ΔΕΝ χρειάζονται ευχαριστίες. Στο φόρουμ αυτό οι πληροφορίες είναι εκατέρωθεν. Προς αλληλοβοήθεια. Ολόκληρο πίνακα έκανες εξάλλου εσύ. Οπότε το thx δικό μου έπρεπε να είναι. τέσπα..

Όσον αφορά αυτό που έβαλα με έντονα.
Στο δικό μου μυαλό έχω διαχωρίσει 2 φάσεις στην καύση του ξύλου.
Φάση πρώτη.
Να καεί το ξύλο. Και να δώσει ώση θερμότητα μπορεί.
Εδώ παίζει ρόλο πρωτεύοντας αέρας, δευτερεύοντας, τριτεύοντας, θερμοκρασία απαγωγής καυσαερίων (με δύο λόγια κατασεκυή και ποιότητα του χώρου καύσης) και επίσης ο παράγοντας χλωρό - ξερό ξύλο . Απολύτως ξερό ξύλου που θα καεί σε θερμιδομετρητή έχει 5,5 kwh ανά κιλό. Στα πολύ καλά κατασκευασμένα και μελετημένα τζάκια - εστίες - σόμπες το τελικό νούμερο που βγάζει αυτή η φάση είναι 3,9 kwh (ή 4,2 όπως συχνά αναφέρεται και έγραψες και εσύ). Σε άσχημες κατασκευές όπου το ξύλο δεν καταφέρνει να καεί πλήρως και βλέπουμε καπνό από την καμινάδα το νούμερο αυτό κατεβαίνει καθώς το ξύλο δεν δίνει όσα μπορεί να δώσει και φεύγει άκαυστο. (επίσης αυτό γίνεται και όταν κατεβάζουμε πολύ την ποσότητα του αέρα που εισέρχεται στον χώρο καύσης για να διατηρήσουμε για περισσότερη ώρα τα ξύλα)

Φάση δεύτερη.
Η εναλαγή θερμότητας από την μηχανή καύσης στον χώρο που θέλουμε να ζεστάνουμε.
Εδώ μπαίνει το ποσοστό. Αλλοι λέν3 80, άλλοι 85, εγώ συμφωνώ με το 70% σαν γενικό νούμερο.
Στον καθορισμό αυτού του νούμερου παίζει ρόλο μόνο ο τρόπος με τον οποίο θα πάρουμε τις θερμίδες (κιλοβατώρες) που μας δίνει η εστία μας.
Εδώ μπαίνουν παράγοντες όπως υλικό κατασκευής (μαντέμι - πυρότουβλο), σωληνώσεις, και βασικό ο τρόπος εναλαγής.
πχ τα foyer κάνουν εξωτερικό θερμοθάλαμο. Αλλες εστίες έχουν σηλήνες για να ζεστάνουν νερά. (και έχουν και μεγαλύτερες απώλειες λόγω διαδρομών) Αλλες εστίες δουλεύουν με εσωτερικούς θερμοθαλάμους.
Πάντως όλοι προσπαθούν να πάρουν την ζέστη από την εστία και να την στείλουν στον χώρο.
Το τι ποσοστό ενέργειας που δίνει η εστία θα καταφέρουν να αποδώσουν στον χώρο είναι αυτό το ποσοστό που γράφεις.
ΥΓ. όλα αυτά τα έγραψα για να τονίσω ότι είναι δύο πράγματα. πρώτον το ξύλο σαν καύσιμο και οι ιδιαιτερότητές του και τι ενέργεια δίνει αυτό στην εστία μας ανάλογα με το πώς είναι φτιαγμένη η εστία και πως την δουλεύουμε.
και Δεύτερο το τί ποσοστό τελικά παίρνουμε από την εστία μας ανάλογα με τον τρόπο και την κατασκευή του συστήματος εναλαγής θερμοκρασίας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61394 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
εδω και το αρχειακι μετα απο μικροδιορθωσεις και ο καθενας μπορει ν αρχισει να "παιζει" :)


ΚΟΣΤΟΣ KWH


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ