Συγκρίσεις κόστους kWh

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60178 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
Στα σοβαρά τώρα, οι περισσότεροι από τους 3000 αισίως φίλους εδώ, ψάχνονται (ή έχουν ήδη) θέρμανση με βιομάζα και ξύλο. Ανταλλάσονται απόψεις για ένα σωρό προβλήματα, από ρυθμίσεις, έως μουτζούρα και αποφυγή της.
Πιστέυω πως οι περισσότεροι το κάνουν πιστεύοντας πως μέσα σε όλη τη φασαρία και το κόπο που επιβαρύνεται το πελλετ κυρίως, έχουν κάτι πολύ οικονομικότερο (κυρίως)
Όσοι ασχολούνται με ξύλα, με βάση κάποια πρώτα στοιχεία που δόθηκαν, κερδίζουν λιγάκι σε τιμή μονάδας, και κυρίως και κόστος εγκατάστασης (βασικό στις μέρες μας.
Όμως δε συμβαίνει το ίδιο με το πελλετ. Το κόστος εκεί είναι σημαντικό (ανταγωνιστικό) οπότε αν υπάρχει και αυξημένη κατανάλωση ( + το κόπο) αρχίζουμε να έχουμε θέμα που μόνο μιά Νερωνική τάση δικαιολογεί.
Ας ασχοληθούμε σοβαρά με την ουσία της πραγματικότητας, όσοι έχουν σοβαρά γνωρίζουν ας τοποθετηθούν, μη τυχόν και πρέπει να αποφευχθεί η περαιτέρω δημιουργία μαγαζιών που ασχολούνται με τη θέρμανση με πελλετ (περισσότερα από περίπτερα σε λίγο.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60189 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
παραβλεπεις ενα γεγονος ομως
η τιμη πελλετ-ξυλων στην βορεια ελλαδα ειναι κατα πολυ φτηνοτερη
αρα και ικατα πολυ πιο συμφερουσα ...και κατ αντιστοιχια με τα απλα κλιματιστικα σε καποιες περιοχες ειναι σχεδον ανεφαρμοστα λογω κρυου
στην δε αττικη κατα κανονα και με επισημα στοιχεια η καταναλωση αεριου εχει ξεπερασει καθε προβλεψη και δυστυχως και του ρευματος ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60191 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
Δεν είναι ακριβώς το θέμα που έχετε ανοίξει, αλλά έχω να πω ότι γενικά η αερόθερμη θέρμανση μου φαίνεται οικονομικότερη ακόμα και με το ίδιο καύσιμο (πελλετ). Συγκεκριμένα, έχω στο σπίτι μου έναν ενιαίο χώρο 75 τμ (σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα) ο οποίος θερμαίνεται και από ένα αερόθερμο ενεργειακό τζάκι Piazzetta και με σώματα/λέβητα. Τα εγκατεστημένα σώματα με θερμοκρασία νερού 60-61 βαθμούς αποδίδουν περίπου 7000 θερμίδες. Το τζάκι στην πιο χαμηλή του σκάλα αποδίδει 3,5kW και καταναλώνει 1,3 κιλά πελλετ την ώρα. Ο λέβητας για 1 ώρα συνεχούς καύσης θέλει περίπου 4,2 κιλα. Άρα, για μια ώρα που θα δουλέψω το λέβητα μπορώ να δουλέψω το τζάκι πάνω από 3. Συμφωνοι, η αερόθερμη θέρμανση πρέπει να είναι συνεχης, αλλά όταν το τζάκι δουλεύει για 3 ώρες είμαστε με τα κοντομάνικα. Όταν ο λέβητας δουλέψει 1 ώρα και κάθεται δύο, η θερμοκρασία προφανώς πέφτει και κρυώνουμε.

Thoughts? :)

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω -σε σχέση με την κατανάλωση του λέβητα- ότι με τον λέβητα ζεσταίνεται και το boiler του ηλιακού (160lt) και δύο άλλα σώματα περίπου 1500 θερμίδων, τα οποία όμως δεν είναι στον ενιαίο χώρο.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60196 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
ναι ....ξεχναω και τ ονομα σου :)
μονο που με τον λεβητα σου ζεσταινεις μια πολυκατοικια ;)

κι επειδη καταλαβαινω τι εννοεις ειναι οντως αλλο θεμα κι εχει να ακνει πλεον με την υπερδιαστασολογηση και τις απωλειες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60205 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh

dimlyk έγραψε: ναι ....ξεχναω και τ ονομα σου :)
μονο που με τον λεβητα σου ζεσταινεις μια πολυκατοικια ;)

κι επειδη καταλαβαινω τι εννοεις ειναι οντως αλλο θεμα κι εχει να ακνει πλεον με την υπερδιαστασολογηση και τις απωλειες


Μιχάλης τ' όνομα!

Λοιπόν έχω βρει τις ελάχιστες δυνατές ρυθμίσεις στο λέβητα για να μπορεί να κυκλοφορεί το νερό με σταθερή θερμοκρασία 60-61 βαθμούς στα σώματα και στο boiler και έχω υπολογίσει ότι με αυτές τις ρυθμίσεις έχω απόδοση (συστήματος) γύρω στο 78%, το οποίο δεν θεωρώ και τόσο κακό νούμερο δεδομένου ότι υπάρχουν απώλειες περίπου 10% από τις σωληνώσεις (πηγή: ΚΕΝΑΚ) και το λέβητα τον έχω υπολογίσει στο 88%.

Ναι, σίγουρα με έναν μικρότερο λέβητα θα είχα καλύτερη κατανάλωση, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα ήταν το ίδιο όπως με το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60208 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
ξεφευγετε παίδες. Μη συγκίνουμε ίδιο καυσιμο, αλλά ηλεκτρική ενέργεια σε σχέση με πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ