Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112216 από παλτακης
Καλημερα αγαπητοι με την σειρα μου θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση για το θεμα υγρομονωσης -θερμομονωσης της ταρατσας με βαση την υπαρχουσα κατασταση της και τα οικονομικα μου .

Λοιπον ειναι περιπου 90μ2 και αυτη τη στιγμη εχει ενα ασφαλτοπανο φθαρμενο και περαν της υγροθερμομονωσης θελω να την κανω και χρηστικη για το καλοκαιρι και σκεφτομαι τα εξης .

Ξηλωμα παλιου ασφαλτοπανου επισκευη τυχον ρωγμων επαλειψη με αδιαβροχοποιητικο υλικο απλωμα dow 5αρι καλυψη με αφρομπετο ωστε να δωθουν και οι απαιτουμενες ρησεις και μετα πλακακια ωστε να ειναι προσβασιμη και να δεχθει καποιο κιοσκι με ενα σαλονακι ,ψησταρια κλπ κλπ .

Πειτε αν θελετε την γνωμη σας .Ευχαριστω πολυ .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112219 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

παλτακης έγραψε: Καλημερα αγαπητοι με την σειρα μου θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση για το θεμα υγρομονωσης -θερμομονωσης της ταρατσας με βαση την υπαρχουσα κατασταση της και τα οικονομικα μου .

Λοιπον ειναι περιπου 90μ2 και αυτη τη στιγμη εχει ενα ασφαλτοπανο φθαρμενο και περαν της υγροθερμομονωσης θελω να την κανω και χρηστικη για το καλοκαιρι και σκεφτομαι τα εξης .

Ξηλωμα παλιου ασφαλτοπανου επισκευη τυχον ρωγμων επαλειψη με αδιαβροχοποιητικο υλικο απλωμα dow 5αρι καλυψη με αφρομπετο ωστε να δωθουν και οι απαιτουμενες ρησεις και μετα πλακακια ωστε να ειναι προσβασιμη και να δεχθει καποιο κιοσκι με ενα σαλονακι ,ψησταρια κλπ κλπ .

Πειτε αν θελετε την γνωμη σας .Ευχαριστω πολυ .


ααα, εσύ δεν τρυπάς μόνο τα λάστιχα (φφφφσσσσσσσσ κάνει το anakoda)σου αλλά τώρα τρυπάς και ασφαλτόπανα...

Λοιπόν, τα έχεις μπλέξει λίγο. Αμα βάλεις αφρομπετό επειδή χρειάζεσαι ρύσεις, τότε η αδιαβροχοποίηση θα γίνει πάνω απο το αφρομπετό και αφού πρώτα καλυφθεί με τσιμεντοκονία. Τα πλακάκι θα μπεί πάνω απο την αδιαβροχοποίηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112220 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
ακριβως αναποδα θα το κανεις
χωρις να πειραζεις το ασφαλτοπανο (αν αυτο ειναι δυσκολο και κοστοβορο)
κατευθειαν το μονωτικο μεετα το αφρο μπτεον απο πανω ασφαλτοπανο(κι οχι επαλειψιμο υλικο )
και μετα τα πλακακια (προσοχη στα πλακακια να κοπουν αρμοι και να γεμισουν με μαστιχη )
εναλλακτικα για τελειωμα μπορεις να ριξεις γαρμπιλομπετο (οχι μωσαικο)(παλι με αρμμους)
στην ουσια η μονη μου ενσταση σ οσα ανεφερες ειναι το επαλειπτικο
απο κει και περα ψαξτο γιατι θα βρεις διαφορες
και δωσε βαρυτητα στα τελειωματα που θα σου προτεινουν (στηθαια κλπ)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112222 από stergiosbik
Συγχωρεστε με αλλα εχω την εντυπωση οτι πρωτα πεφτει το ελαφρομπετον κ μετα τα υπολοιπα.
Πεφτω εξω;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112223 από παλτακης

Savvas έγραψε: ααα, εσύ δεν τρυπάς μόνο τα λάστιχα (φφφφσσσσσσσσ κάνει το anakoda)σου αλλά τώρα τρυπάς και ασφαλτόπανα...

Λοιπόν, τα έχεις μπλέξει λίγο. Αμα βάλεις αφρομπετό επειδή χρειάζεσαι ρύσεις, τότε η αδιαβροχοποίηση θα γίνει πάνω απο το αφρομπετό και αφού πρώτα καλυφθεί με τσιμεντοκονία. Τα πλακάκι θα μπεί πάνω απο την αδιαβροχοποίηση.

Ωπα δωσε συρμα που ποσο ποιο :lol: κατα htc forum εισαι ;

αρα βγαζω παλιο ασφαλτοπανο φτιαχνω ρωγμες απλωνω dow ριχνω αφρομπετο ή τσιμεντοκονια με την λογικη να γινουν και οι ρησεις ,αδιαβροχοποιητικο υλικο πλακακι .

Πιστευω στο ασφαλτοπανο πλακακια δεν κολλανε λογω υλικου οπου πιθανον μετα απο καιρο λογω συστολων διαστολων θα ξεκολλησουν .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112226 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
@Stergios
Όχι, πρώτα μπαίνει η θερμομόνωση και μετά τα υπόλοιπα.
Για την ακρίβεια η σειρά είναι (απο κάτω προς τα πάνω)
φράγμα υδρατμών
Θερμονόνωση
-προαιρετικά- φύλο πολυαιθυλενίου για προστασία θερμομονωσης
στρώση κλίσεων (περλομπετό ή αφρομπετό με τελείωμα τσιμεντοκονίας)
Στεγανοποίηση (ασφαλτόπανο -ιδανικά σε 2 στρώσεις- ή επαλειφόμενη πολυουρεθάνη -τύπου hyperdesmo-)
Γεωύφασμα για προστασία
Τσιμεντοκονία
Πλακίδια με επικόλληση

Βέβαια αυτή είναι η λύση με το μεγαλύτερο κόστος και βάρος για την οικοδομή.

@Παλτάκης
Πρέπει να τη δει κάποιος την ταράτσα σου πριν πάρεις αποφάσεςι και κάνεις την όποια κίνηση, γιατί μια λάθος ή πρόχειρη εφαρμογή μπορεί να σου δημηουργήσει πολλά προβλήματα στο σπίτι δεδομένου ότι θέλεις η ταράτσα να χρησιμοποιείται.

Υ.Γ. Την πέτρα απο το νεφρό τη έβγαλες ή ακόμα στο κρεβάτι είσαι ? :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, παλτακης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ