Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108641 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
οι τσιμεντοπλακες μπορει να σπασουν ...υποστρωμα εννοω το μονωτικο αλλα μην το κανουμε θεμα τωρα :)
καμμια παλετα πελλετ μην ξεφορτωσεις στην ταρατσα ...βολτες κανε οσες θες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108643 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

dimlyk έγραψε: οι τσιμεντοπλακες μπορει να σπασουν ...υποστρωμα εννοω το μονωτικο αλλα μην το κανουμε θεμα τωρα :)
καμμια παλετα πελλετ μην ξεφορτωσεις στην ταρατσα ...βολτες κανε οσες θες :)


Οι τσιμεντόπλακες και να σπάσουν,που δεν το βλέπω,θα αντικατασταθούν,γιατί έχω κρατήσει απόθεμα.;-)
Όσον αφορά τις πλάκες fibran,όπως βλέπεις,σε μια από τις φωτογραφίες που τράβηξα,φαίνονται οι παλέτες με τις τσιμεντόπλακες που ξεφόρτωσε ο γερανός πάνω στο fibran και που είναι σαφώς βαρύτερες από τις παλέτες πέλλετ και το fibran δεν έπαθε απολύτως τίποτα.
Ο μονωτής με διαβεβαίωσε ότι και 400 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο να τοποθετήσω,δε θα έχω θέμα,πράγμα που βέβαια δεν έχω σκοπώ να κάνω.
Επίσης,μιλώντας προχθές το πρωί με τον τεχνικό υπεύθυνο της fibran,μου ανέφερε ότι το fibran xps που τοποθέτησα για να συνθλιβεί θα χρειαστούν 7,5 τόνοι ανά τετραγωνικό μέτρο και με έπιασε γέλιο,γιατί μου φάνηκε αρκετά τραβηγμένο.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108665 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
Ειμαι έτοιμος κι εγω να κανω ανεστραμενη μονωση,η διαφορα ειναι οτι ο μονωτής μου πρότεινε να χρησιμοποιηθει fibran 5εκ + 2,5εκατοστων για καλυψη των θερμογεφυρων με το επανω στρωμα.

Υπαρχει πιστευετε λογος να γινει ετσι ή θα ηταν καλυτερα 1 κοματι 7cm?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108666 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
Η πολυστερίνη στην ανεστραμένη μόνωση πρέπει να μπαίνει σε μια στρώση, εκτός αν αυτό είναι αδύνατο λόγω τεχνικών δυσκολιών. Μία στρώση των 7εκ. να βάλεις

Θερμογέφυρες δεν δημιουργούνται αφού τα φύλλα πολυστερίνης (υποθέτω ότι θα επιλέξει τα σωστά για αυτή τητ χρήση) έχουν τελειώματα τύπου L, για να πιάνουν μεταξύ τους.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": THEOJJ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108689 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

THEOJJ έγραψε: Ειμαι έτοιμος κι εγω να κανω ανεστραμενη μονωση,η διαφορα ειναι οτι ο μονωτής μου πρότεινε να χρησιμοποιηθει fibran 5εκ + 2,5εκατοστων για καλυψη των θερμογεφυρων με το επανω στρωμα.

Υπαρχει πιστευετε λογος να γινει ετσι ή θα ηταν καλυτερα 1 κοματι 7cm?


Φίλε Θοδωρή συμφωνώ και εγώ με το Σάββα,γιατί σε παρόμοιο δίλημμα είχα βρεθεί και εγώ,όταν κοιτούσα τα θερμομονωτικά πλακίδια τα οποία στις περισσότερες εταιρίες βγαίνουν με φιξ 5 εκατοστά εξηλασμένης πολυστερίνης.Για το λόγο αυτό κάποιοι μου πρότειναν κάτω από τα θερμομονωτικά πλακίδια να βάλω και 3 εκατοστά πλάκες xps και έτσι να φτάσω τα 8 εκατοστά.Αυτό όμως θα ήταν θερμομονωτικό λάθος,καθώς μεταξύ των 5 εκατοστών της πολυστερίνης του πλακιδίου και των 3 εκατοστών της πολυστερίνης της πλάκας θα εγκλωβιζόταν οξυγόνο,που λειτουργεί αρνητικά.
Βέβαια εγκατέλειψα τη λύση των θερμομονωτικών πλακιδίων,όταν πάτησα πάνω σε τέτοια και ένιωθα σαν να επέπλεα και είδα μερικές περιπτώσεις όπου είχε ξεκολλήσει η κόλλα που συγκρατούσε την εξηλασμένη πολυστερίνη στο τσιμεντοκονίαμα του πλακιδίου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108692 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
[/quote]

Φίλε Θοδωρή συμφωνώ και εγώ με το Σάββα,γιατί σε παρόμοιο δίλημμα είχα βρεθεί και εγώ,όταν κοιτούσα τα θερμομονωτικά πλακίδια τα οποία στις περισσότερες εταιρίες βγαίνουν με φιξ 5 εκατοστά εξηλασμένης πολυστερίνης.Για το λόγο αυτό κάποιοι μου πρότειναν κάτω από τα θερμομονωτικά πλακίδια να βάλω και 3 εκατοστά πλάκες xps και έτσι να φτάσω τα 8 εκατοστά.Αυτό όμως θα ήταν θερμομονωτικό λάθος,καθώς μεταξύ των 5 εκατοστών της πολυστερίνης του πλακιδίου και των 3 εκατοστών της πολυστερίνης της πλάκας θα εγκλωβιζόταν οξυγόνο,που λειτουργεί αρνητικά.
Βέβαια εγκατέλειψα τη λύση των θερμομονωτικών πλακιδίων,όταν πάτησα πάνω σε τέτοια και ένιωθα σαν να επέπλεα και είδα μερικές περιπτώσεις όπου είχε ξεκολλήσει η κόλλα που συγκρατούσε την εξηλασμένη πολυστερίνη στο τσιμεντοκονίαμα του πλακιδίου.[/quote]


Eυχαριστω για την απαντηση, ευελπιστω σε μια καλη κατασκευη κι εγω,θα εχω το ιδιο συνεργειο.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by THEOJJ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ