Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108509 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
Φίλε alex_nous,στη δεύτερη σελίδα αναφέρω αναλυτικά το σκεπτικό της επιλογής μου,καθώς και τα υλικά που χρησιμοποίησα.
Αφού έκανα την έρευνα μου,τις συζητήσεις μου και είδα πολλά είδη μονώσεων από κοντά,κατέληξα στη συγκεκριμένη επιλογή.
Όσον αφορά τα χρηματικό κόστος,αυτό ανήλθε στα 3350 ευρώ για 86 μέτρα,όλα κομπλέ,με απόδειξη και 10ετή υπογεγραμμένη εγγύηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108513 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
Οι πλάκες μπήκαν με απλή εναπόθεση και στέκονται με το βάρος τους ή έχουν κολληθεί?
Και τί βάρος ανα m2 έχουν οι πλάκες?
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108514 από GGEOR7777
Την ιδια θερμομονωση εχω κανει αντι για πλακες εβαλα χαλικι 8αρι ασπρο για να καληψω την εξιλασμενη.
Θα σου προτεινα τους εξαερισμους αν μπορεις να τους σηκωσεις 50 ποντους πιο ψιλα γιατι αν καμια φορα ανοιξουν οι ουρανοι και βρεχει πολυ και συνεχομενα τοτε και επιδει τα νερα αργουν να φυγουν απο την ταρατσα σε σχεση με μια ακαλυπτη ταρατσα μπορει να στα βαλει μεσα απο τους εξαερισμους.
Ασχετο αλλα ξερω οτι η πισσα αμα μπει και δεν λιαζετε και δεν της ρηξεις πετρελαιο 50 χρονια να περασουν
δεν θα παθει τιποτα(γιατι 10 χρονια μονο εγγυηση).
fibran ποσους ποντους και ποσους ασφαλτοπανο εβαλες..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108515 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
Όπως έχω αναφέρει και παραπάνω,δε χρησιμοποιήθηκαν αρμολογήσεις και κολλήσεις στις λευκές πλάκες.
Το συνολικό βάρος από τη χρήση όλων των υλικών στην πλάκα,ανέρχεται στα 68 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο και αυτό,γιατί δε χρησιμοποιήθηκαν κανονικές πλάκες πεζοδρομίου,αλλά άλλες,μικρότερες σε διαστάσεις και ελαφρύτερες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108517 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

jps έγραψε: Όπως έχω αναφέρει και παραπάνω,δε χρησιμοποιήθηκαν αρμολογήσεις και κολλήσεις στις λευκές πλάκες.
Το συνολικό βάρος από τη χρήση όλων των υλικών στην πλάκα,ανέρχεται στα 68 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο και αυτό,γιατί δε χρησιμοποιήθηκαν κανονικές πλάκες πεζοδρομίου,αλλά άλλες,μικρότερες σε διαστάσεις και ελαφρύτερες.


Άρα έχεις στις πλάκες κάπου στα 60kgr/m2.

Υπάρχει μια πιθανότητα όταν βρέχει να έχεις ελαφριά πλεύση της μόνωσης.
Τα φύλλα της πολυστερίνης που έβαλαν έχουν πολύ μεγάλο μέγεθος και δεν έχουν και ραμποτε διαμόρφωση (μειώνει πιθανότητα μετακινήσεων, το θέμα της ανασήκωσης βέβαια παραμένει). Αν το νερό αποκάτω (που είναι πιθανό) δεν απορρέει αμέσως, η υδροστατική πίεση, θα σου σηκώνει λίγο τη μόνωση. Θα το καταλάβεις αν περπατάς επάνω, ενώ ακόμα δεν έχει στραγγίξει. Το βάρος των πλακών δεν είναι ικανό να την υπερνικήσει.

Θα δείξει βέβαια το χειμώνα με τις βροχές αν θα συμβεί αυτό.

Υ.Γ. Καλά έκανες και έβαλες SBS ασφαλτόπανο. Σωστή επιλογή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108524 από jps

GGEOR7777 έγραψε: Την ιδια θερμομονωση εχω κανει αντι για πλακες εβαλα χαλικι 8αρι ασπρο για να καληψω την εξιλασμενη.
Θα σου προτεινα τους εξαερισμους αν μπορεις να τους σηκωσεις 50 ποντους πιο ψιλα γιατι αν καμια φορα ανοιξουν οι ουρανοι και βρεχει πολυ και συνεχομενα τοτε και επιδει τα νερα αργουν να φυγουν απο την ταρατσα σε σχεση με μια ακαλυπτη ταρατσα μπορει να στα βαλει μεσα απο τους εξαερισμους.
Ασχετο αλλα ξερω οτι η πισσα αμα μπει και δεν λιαζετε και δεν της ρηξεις πετρελαιο 50 χρονια να περασουν
δεν θα παθει τιποτα(γιατι 10 χρονια μονο εγγυηση).
fibran ποσους ποντους και ποσους ασφαλτοπανο εβαλες..


Αυτό με την πίσσα δεν το κατάλαβα.Εννοείς τα ασφαλτόπανα;Τα ελαστομερή ασφαλτόπανα ( sbs ),τα οποία θεωρούνται τα μεγαλύτερης αντοχής,δίνονται με διάρκεια καλής λειτουργίας γύρω στα 15 χρόνια και εχθρός τους είναι οι εναλλαγές της θερμοκρασίας,η συχνή βατότητα και χρήση και η εναπόθεση αιχμηρών αντικειμένων που μπορεί να τα τρυπήσουν.
Στην ανεστραμμένη μόνωση,όλα αυτά τα αποφεύγεις,αφού το ασφαλτόπανο προστατεύεται και έτσι στην πράξη,τριπλασιάζεται η διάρκεια ζωής του,σύμφωνα με τις γνώμες των ειδικών.
Το να σου δώσει μια εταιρία μονώσεων 50 χρόνια εγγύηση για το αποτέλεσμα της εργασίας της,θα ήταν το λιγότερο ανησυχητικό για τη σοβαρότητα της.
Όσο για το fibran που χρησιμοποίησα είναι το οχτάρι.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ