Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #136765 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
το μεγαλο βαρος στην μονωση ειναι οι ταρατσοπλακες ...κι αυτο ηδη το ειχες
και η αντεστραμενη μονωση εχει μικροτερο βαρος απ την συμβατικη ...και δεν χρειαζεται κατ αναγκη την τσιμεντοκονια
ριξε μια ματια στο ιντερνετ ...υπαρχουν πολλες παραλαγες για να εχεις μια ιδεα γενικοτερα
κι ακομα φωναξε μερικους μονωτζηδες να σου προτεινουν λυσεις και φυσικα κοστολογια
κι αυτο καντο αμεσα πριν καταληξεις σε τροπο
στο σαιτ της εσχα σε εστειλα (μπορεις να τους παρεις και τηλ) για να δεις οτι προτεινουν και βιομηχανικο δαπεδο σαν τελειωμα οποτε η ταρατσα γινεται βατη,,,χρειαζεται ομως καποιο τροπο εφαρμογης ....και ειναι και η πιο σοβαρη εταιρεια για τεχνικες ερωτησεις (τουλαχιστον ηταν :) ) μια και ολοι οι αλλοι ειναι πολυ φρεσκιοι στην μονωση
www.andreoy.gr/thermomonosi-steganosi-do...pedo-mia-strosi.html
εδω μπορεις να δεις αρκετες λυσεις
ξεκαθαρισε ομως τι εννοεις βατο δωμα ...τι ακριβως χρηση θες μια και σ ολα περπαταμε ...η προστασια παντως της υγρομονωσης ειναι παντα προτιμοτερη ....
παρεπιπτοντως εκει που θα ψαχνεις παρε και καμμια προσφορα-λυση για πολυουρεθανη

και δεν μας ζαλιζεις :)
ολοι εχουμε αποριες και μετα το ψαξιμο σου θα αποκτησεις περισσοτερες και πιο εξειδικευμενες ...οποτε σε περιμενουμε ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tasos55

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #136899 από tasos55
Απαντήθηκε από tasos55 στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
Καλησπέρα!!
Επανέρχομαι για να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εξέλιξη και κάποιες προσφορές που είναι ικανοποιητικές και οι εταιρίες μου φαίνονται αξιόπιστες!!

Καταρχήν σε συνάντηση των 4 ιδιοκτητών -- εγώ είμαι ένας από αυτούς και συνάμα δυστυχής διαχειριστής -- αποφασίστηκε να τελειώσουμε με τσιμεντοκονία και γρανιτοπλακάκι. Εγώ θέλω να τελειώσουμε με το ασφαλτόπανο, αλλά είμαι μειοψηφία!

Για την αποξήλωση, γνωστή εταιρία που διαθέτει κάδους, χωνιά και αναλαμβάνει το ξήλωμα, και την αποκομιδή των μπάζων, μας έδωσε προσφορά 1000ευρώ για τα 150 τ,μ. όλα μέσα, κομπλέ. Ξηλώσαμε 2 ταρατσόπλακες με όλο το αποκάτω -- λάσπη με αριάνι και ελαφρόπετρα -- και εκτιμήσαμε ότι το βάρος που θα πετάξουμε είναι περίπου 150 - 160 KG/m2. Αυτό το χρειαζόμαστε για να το συγκρίνουμε με το τι θα προσθέσουμε.

Πάμε τώρα στη μόνωση... Προσφορά από συστημένο συνεργείο με καλές συστάσεις για συνβατική μόνωση 31ευρώ/m2. Περιλαμβάνει
-- Καλός καθαρισμός της επιφάνειας από σαθρά και σκόνη.
-- Επάλειψη με ασφαλτικό γαλάκτωμα, AVIPAST της AVIP
-- Τοποθέτηση θερμομονωτικών πλακών, εξηλασμένης πολυστερίνης, DOW Wallmate XEnergy 6cm, με συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας λ=0,030 W/mK
-- Γέμισμα με αφρομπετό, για τη δημιουργία ρύσεων, ελάχιστου πάχους 3 cm, με κλίση 1,0% και πυκνότητας 350 kg/m3 , οπλισμένο με ίνες πολυπροπυλενίου
-- Επάλειψη με ασφαλτικό βερνίκι, AVIP Arexol Lac, με κατανάλωση 0,5 kg/m2
-- Επίστρωση με ψυχρή ασφαλτόκολλα Bituline R 85/25, στα ευαίσθητα σημεία όπως τις υδρορροές, τις περιμετρικές ακμές της ταράτσας, τις βάσεις των ηλιακών κ.τ.λ
-- . Επικόλληση ελαστομερούς ασφαλτικής μεμβράνης Elastech 1000 Plus 6,0 kg/m2, οπλισμένη με ισχυρό πολυεστερικό ύφασμα, με αντοχή στο κρύο στους -15 oC, επικάλυψη λευκής ορυκτής ψηφίδας

εκτιμώμενο βάρος κατασκευής 36,5 kg/m2

Αν θέλετε να μου πείτε γνώνες για τις παραπάνω προσφορές και τα υλικά...γιατί εμένα τουλάχιστον με ικανοποιούν και σκέφτομαι να συμφωνήσω.

Και δύο τελευταία ερωτήματα...
-- μπορώ να έχω μία εκτίμηση για το βάρος που θα προσθέσει μία κατασκευή από τσιμεντοκονία, γρανιτοπλακάκι, αρμόκολες και ότι άλλο, ανά μ2
-- τι τιμή περίπου να περιμένω από τον πλακά για το παραπάνω σε λογικά πλαίσια, με ένα πλακάκι β κατηγορίας

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη βοήθειά σας!!!
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by tasos55.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #136904 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
στο ειπα και πριν αλλα δεν εδωσες βαση :)
ασφαλτοπανο θα βαλετε 4 κιλων ανα μ2 χωρις ψηφιδα ,,,αν βαλετε με ψηφιδα θα πρεπει αν βαλετε και διαχωριστικη στρωση απο πανω κανα ναυλο γιατι θα καταστραφει τι ασφαλτοπανο (αν δεν σας ταπε αυτα κανενας μονωτζης .... :sick: )
το πλακακι θα πρεπει να το βαλει μονωτζης κι οχι πλακας (χρεωνουν και λιγοτερο) γιατι θελει αρμους διαστολης και μαστιχη η πισσα απ τους ιδιους να ζητησετε συνεργειο και δεν υπαρχει λογος να βαλετε γρανιτοπλακακι στην ταρατσα ...ενα απλο τσιμεντοπλακακι 2 εκ παχος 30χ30 ειναι και φτηνα αυτα ...το βαρος υπολογιζε στα 80 με 100 κιλα
για την τιμη με μπερδεψες,,,κατ αρχην υποθετω οτι ειναι με τα υλικα αλλα...στα στηθαια τι θα βαλει σκετη ασφαλτοκολα οπως και στα ηλιακα ? και τα ασφαλτοπανα πως θα τα κολησει στην ταρατσα?
κανονικα στα στηθαια θελει λαμακι και μαστιχη και βασεις ηλιακων κι οτι τρυπαει την μονωση επισης (που θα πρεπει να τα συντηρειτε αυτα τα σημεια) και το dow πρεπει να ειναι το roofmate κι οχι αυτο που ειναι για τοιχους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tasos55

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #136905 από tasos55
Απαντήθηκε από tasos55 στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
Προσπαθώ να δώσω βάση σε όσα μου λες, αλλά είναι ένας κυκεώνας όλα αυτά και οι ειδικοί δεν βοηθάνε και πολύ γιατί ο καθένας προσπαθεί να μας πουλήσει το δικό του :)
Επειδή όμως ρωτώντας πας στην πόλη, πιστεύω θα βγάλω μια άκρη :)

Όσον αφορά τις παρατηρήσεις σου
-- Θα ζητήσω από το μονωσά να βάλει ασφαλτόπανο χωρίς ψηφίδα, αφού μου διευκρινίζεις το σημείο αυτό! Αν είναι 6kg ή 4kg τι διαφορά έχει στη τιμή αλλά και την αντοχή του
-- θα του ζητήσω μία προσφορά για επίστρωση με τη συγκεκριμένη ταρατσόπλακα, ώστε να το κάνει το συνεργείο του
-- Για την ασφαλτόκολλα μου είπε..... Η ασφαλτόκολλα είναι πίσσα σε στερεά μορφή η οποία βράζεται με προπάνιο και χύνεται στα ευαίσθητα σημεία της ταράτσας για ενίσχυση της συγκόλλησης της ασφαλτικής μεμβράνης.
-- Για το ασφαλτόπανο μου είπε.....Η επικόλληση γίνεται με φλόγιστρο προπανίου και είναι καθολική. Οι επικαλύψεις των λωρίδων έχουν φορά προς τις υδρορροές, πλάτος 10 cm και κολλιούνται με ειδικό κύλινδρο πίεσης. Η μεμβράνη θα γυρίσει στη στέψη των στηθαίων.
-- Για το Dow, είναι το xenergy με γραφίτη πάχους 6...υπάρχει και το roofmate και ίσως να έκανε λάθος στη γραπτή προσφορά...θα το διευκρινίσω
-- Για τους ηλιακούς δεν τίθεται θέμα βάσεων, γιατί θα φύγουν από την ταράτσα και θα πάνε πάνω στο μικρό δώμα του κλιμακοστασίου
-- Η τιμή είναι 31ευρώ/m2 υλικά και εργασία

ότι άλλο νομίζεις ότι χρειάζεται να ξεκαθαρίσω το ακούω ευχαρίστως
και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by tasos55.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #136909 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
η τιμη ειναι καλη γενικα ...μια λεπτομερεια ομως σημαντικη ,,,δες πως τελειωνει εδω στο στηθαιο το νο6
www.andreoy.gr/thermomonosi-steganosi-do...pedo-mia-strosi.html
στο στηθαιο χρειαζεται λαμα και στεγανωση με μαστιχη και πιο σωστα ακομα αν υπαρχει σοβας να αποξηλωθει για 15 εκ και να κολησει εκει το ασφαλτοπανο αυτο θαχει κοστος 3-4 ευρω το μετρο λαμας που θα το γλυτωσετε απ την διαφορα του ασφαλτοπανου με ψηφιδα .
κι αν τον καταφερεις λιγο παραπανω ρυση μεχρι 2%
οσο αφορα το ασφαλτοπανο οσο πιο παχυ τοσο πιο καλο (για την ιδια ποιοτητα)....την διαφορα την κανει η ψηφιδα
και στην τιμη ...οποτε ψαχνεις για ασφαλτοπανο γυρω στα 4,5-κιλα αν θελετε κι 6 αλλα χωρις ψηφιδα .
για τα πλακακια ισως δεν τοποθετει ο ιδιος αλλα σιγουρα μπορει να σου συστησει συνεργειο και υλικα να διαλεψεις
κι οτι απορια εχεις ,,, ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tasos55

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #136919 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
Όταν η στρώση κλίσεων γίνεται απο ελαφροσκυρόδεμα (αφρομπετό), τότε το σωστό είναι να μπαίνει απο πάνω τσιμεντοκονία και μετά να κολλάει το ασφαλτόπανο.
Αυτό γίνεται γιατί το αφρομπετό είναι ένα πολύ ισχνό σκυρόδεμα με πολύ μικρες αντοχές. Αν λάβουμε υπόψη τα μικρά πάχη στις άκρες και τη μη τυποποιημένη παραγωγή του, ο κίνδυνος να αστοχήσει είναι μεγάλος. Συχνά απο τις εφελκυστικές και διατμητικές δυνάμεις που ασκεί το επικολλημένο ασφαλτόπανο. Είναι μια βλάβη που την έχουμε δει πολλές φορές σε μονώσεις.

Έτσι αν βάλεις αφρομπετό 350kg/m3, τότε πρέπει να γίνει μια στρώση τσιμεντοκονίας απο πάνω. Αν για στρώση κλίσεων μπει το βαρύτερο περλομπετό ~850kgr/m3 τότε η τσιμεντοκονία μπορεί να παραλειφθεί.

Αν στρωθούν πλακάκια απο πάνω, τότε πράγματι το ασφαλτόπανο θα είναι χωρίς ψηφίδα απαραίτητα. Μετά πρέπει να μπει μια στρώση διαχωρισμού απο μη υφαντό γεωύφασμα.
Πάντως όταν μπαίνουν πλακάκια απο πάνω, εγώ προτείνω 2πλή στεγάνωση. Είτε με 2πλό ασφαλτόπανο, είτε με συνδυασμό ασφαλτόπανου και μετά χυτής μεμβράνης τύπου 2 συστατικών ή hyperdesmo.
Αυτό επειδή είναι δύσκολο να διατηρηθεί σε βάθος χρόνου η σωστή στεγανότητα απο τα πλακάκια. Κάπου μπορεί να μη μπει σωστα η κόλλα, κάπου με τις συστολές - διαστολές, κάτι να γίνει και ένας σεισμός. Κάποια στιγμή μπορεί να αρχίσουν να ρηγματώνονται και να σου εγκλωβίζει νερά μεταξύ πλακών και ασφαλτόπανου.

Η τιμή πάντως που σου έδωσαν για τη μόνωση είναι καλή. Απο εκεί και πέρα, θα επιμείνω στην άποψή μου να εξετάσετε τι είδους τελείωμα θέλετε για την ταράτσα. Αν δεν υπάρχει βαριά χρήση, είναι πολύ καλύτερο να τελειώσετε με ασφαλτόπανο ψηφίδας. Θα έχετε σημαντικά χαμηλότερο κόστος, μικρότερη πολυπλοκότητα, και ακόμα σε περίπτωση βλάβης της στεγάνωσης είναι πιο εύκολη η επισκευή της.

Υ.Γ. Το ασφαλτόπανο είναι σωστό να έχει πάχος κατ'ελάχιστο 4kgr/m2 (4,5kgr/m2 αν έχει και ψηφίδα). Απο εκεί και πέρα, όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο καλύτερα αν μπορεί κάποιος να το πληρώσει.
Αν το ασφαλτόπανο γυρίσει στη στέψη των στηθαίων τότε πράγματι δε χρειάζεται λαμάκι στερέωσης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tasos55

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ