Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131381 από SakiSystem
Αν το κάνω μόνος μου σίγουρα δεν θα πετάξω τα λεφτά μου, χάνομαι στην πληθώρα των υλικών που υπάρχουν.
Σχετική έρευνα έχω κάνει, συνεχίζω να παίρνω γνώμες, και πρέπει να καταλήξω ώστε μόλις ανοίξει ο καιρός να ξεκινήσω. Σ΄ ευχαριστώ πάντως.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131383 από SakiSystem

stergiosbik έγραψε: Το Σ Η Μ Α Ν Τ Ι Κ Ο Τ Ε Ρ Ο ολων ειναι να υπαρχουν κλισεις για να μην κραταει η πλακα νερα.
Τα καλυτερα υλικα να βαλουμε,αν η πλακα κραταει νερα το χασαμε το παιχνιδι. ;)


Αυτό του είπα και εγώ, άσχετος ήμουν τότε αλλά δόξα τον Θεό με αντίληψη, και μου είπε δεν περνάει τίποτα από αυτό το υλικό.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131384 από stergiosbik
Ε φυσικα αυτο θε ελεγε.Χαζος ηταν να χασει την δουλεια; ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131385 από SakiSystem

stergiosbik έγραψε: Ε φυσικα αυτο θε ελεγε.Χαζος ηταν να χασει την δουλεια; ;)


Γι΄αυτό όπως λέει και ο αστυνόμος Σαίνης "εμπρός λοιπόν καλά μου χεράκια"

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131386 από Savvas
Δεν υπάρχει κανένα "θαυματουργό" υλικό που "δεν περνάει τίποτα". Θα πρέπει να εξετάσεις την αιτία που σου δημιουργεί τις υγρασίες και να την αίρεις με τις κατάλληλες τεχνκές επεμβάσεις ώστε να σταματήσει η ταράτσα
α. Να κρατάει νερά
β. Να μην υπάρχουν ασθενείς χώνες που να εισέρχεται το νερό (αρκεί μία και μόνο τρύπα στο σκαρί για να βυθίσει ένα κακοσχεδιασμένο αλλά κατα τα άλλα άθικοτ καράβι).
Γ. Να βρεθούν τα αίτια που προκαλούν σήμερα την αστοχία μιας υγρομόνωσης που παλαιότερα λειτουργούσε.
Δ. Να αποκατασταθούν οι βλάβες που πιθανά έγιναν απο την ύπαρξη υγρασίας (αποκολλημένοι σοβάδες, σαθρές ζώνες, διαβρωμένοι απλισμοί κτλ.)
Και τέλος αφού γίνει η εξυγείανση να εφαρμόσεις το νέο σύστημα υγρομόνωσης (υπάρχουν αρκετές λύσεις, η κάθε μια με τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της), με προσοχή στις λεπτομέρειες της μεθόδου εφαρμογής και στις δύσκολες λεπτομέρειες που συνήθως είναι τα σημεία που υποφέρουν.
Άμα προσπαθήσεις να κουκουλώσεις το πρόβλημα με οποιοδήποτε "σούπερ" υλικό, θα το ξαναβρείς σύντομα μπροστά σου πιο σοβαρό.

Επίσης αν έχεις ήδη υγρασίες, αυτές είναι δουλειές που γίνονται θερινούς μήνες και αφού λάβουμε μέτρα για την πλήρη απομάκρυνση της υπάρχουσας υγρασίας απο την πλάκα και τα δομικά στοιχεία πριν υγρομονώσουμε.

Υ.Γ. Και όμως ακόμα και αν το κάνεις μόνος σου υπάρχει κίνδυνος να πετάξεις τα χρήματά σου αν δε ληφθούν όλα τα μέτρα για αποκατάσταση των μέχρι τώρα ζημιων. Το κουκούλωμα είναι τραγικό λάθος στις μονώσεις και ενέχει σημαντικούς κινδύνους και μελλοντικά πολλαπλάσια κόστη. Π.χ. ένας ήδη διαβρωμένος οπλισμός με τη διόγκωση που προκαλείται μπορεί να καταστρέψει όλο το σύστημα.
Γενικά προσοχή στα τσιμεντοειδή, δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Αν ήταν έτσι με μια βούρτσα και ένα κουβά το θέμα μόνωση θα είχε λυθεί.

Υ.Γ.2 Αν πιάνουν τα χέρια σου όλα γίνονται, φρόντισε όμως να ενημερωθείς πλήρως και σωστά πριν ξεκινήσεις γιατί μετά δεν υπάρχουν περιθώρια ανέξοδων διορθώσεων.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131389 από SakiSystem
Savvas είσαι απόλυτος και κατατοπιστικός.
Πριν λίγο καιρό ήρθαν δύο διαφορετικά μαστόρια οι οποίοι μου πρότειναν μεσοβέζικες λύσεις, δεν υπάρχει λόγος να τις αναφέρω (την τύχη μου μέσα όλο σε τέτοιους πέφτω), τους είπα ευχαριστώ και όταν αποφασίσω θα σας ενημερώσω. Η δική μου λύση είναι να βγάλω την παλιά μόνωση να ξηλώσω και ότι τσιμέντα (προσθήκες) έγιναν, να καθαρίσω όσο πιο καλά γίνεται την πλάκα από το προηγούμενο υλικό (ασφαλτόπανο με αλουμινόφυλο) και να ξεκινήσω από την αρχή. Η πλάκα είναι μωσαϊκό το οποίο έχει ρωγμές, για τις κλήσεις έχω αμφιβολία για αυτό ρωτάω για το τσιμεντοηδές στεγανωτικό ώστε να δώσω και τις κλήσεις.
Ανεστραμμένη θερμομόνωση το λέμε ; Ναι αυτήν θέλω να κάνω.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ