Μούχλα και υγρασία σε κάποια μέρη του σπιτιού

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6608 από Asteris
Ο πεθερός κατόπιν συμβουλής γλύτωσε από τις μούχλες με μιά ξυλόσομπα 7kW, αξίας 350€ και καίει 30 κιλά ξύλα την μέρα. Η υγρασία έπεσε από το 70% στο 40% και η μούχλα που είχε στα δοκάρια έφυγε μόνη της. Τώρα το πρόβλημά του είναι η πεθερά και η κόρη που παραγεμίζουν την σόμπα και κάνουν το σπίτι φούρνο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6641 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

mastoras έγραψε: Πάντως το θέμα εδώ είναι οι ΠΡΑΣΙΝΕΣ και ΜΑΥΡΕΣ μούχλες που σκαλώνουν στις γωνίες των σπιτιών μας και όσο και να τις κάνουμε επίθεση με χλωρίνη και άλλα χημικά.....αυτές επιμένουν να μας δείχνουν το χρώμα τους :P

Το πρόβλημα είναι ο μη επαρκής εξαερισμός, και η χαμηλή θερμοκρασία μέσα στον χώρο μας.

Με θερμοκρασίες άνω των 22 βαθμών στον χώρο, οι μουχλές δεν μπορούν να αναπτυχθούν, γιατί απλά ο υγροποιημένος αέρας εξατμίζεται......πώς όμως να καταφέρουμε να ανεβάσουμε 22 βαθμούς και άνω χωρίς πετρέλαιο και χωρίς να κάψουμε ένα δάσος σε μια μια σεζόν ?

Ισως η λύση της θερμομόνωσης να είναι μονόδρομος πλέον......δεν είναι σίγουρο....αλλά λέω ίσως. :(

Εγώ δεν έχω μούχλες, απλά απ΄το σοβαντεπί κι επάνω (40-60cm) φουσκώνει το χρώμα και ο σοβάς. Ο χώρος, 70 τ.μ. ενιαίος, και αερίζεται και η θερμοκρασία σταθερά στους 22-23 β. Η υγρασία στο χώρο, όπως δείχνει ένα ψηφιακό ρολόι-θερμόμετρο-υγρασιόμετρο, κύμαίνεται από 40-49%. Παρ' όλα αυτά το πρόβλημα συνεχίζει να επιμένει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6644 από mastoras
Με σιγουριά σου λέω Θεοδόση ότι όταν φουσκώνει ο σοβάς η το χρώμα, το πρόβλημα είναι από υγρασία στο εσωτερικό του τοίχου. ;)

Όχι από υδρατμούς, αλλά ελάχιστες διαρροές σωληνώσεων, αποχετευσεων, βρόχινα ύδατα από κακοφτιαγμένες υδρορροές, μαρκίζες στέγης, κτλ.

Αυτά αντιμετωπίζονται εύκολα. Γνώστης να είναι ο μάστορας και να αναλαμβάνει την ευθύνη του κόστους επισκευής και ταλαιπωρίας.....χρειάζεται μόνο. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6645 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

mastoras έγραψε: Με σιγουριά σου λέω Θεοδόση ότι όταν φουσκώνει ο σοβάς η το χρώμα, το πρόβλημα είναι από υγρασία στο εσωτερικό του τοίχου. ;)

Όχι από υδρατμούς, αλλά ελάχιστες διαρροές σωληνώσεων, αποχετευσεων, βρόχινα ύδατα από κακοφτιαγμένες υδρορροές, μαρκίζες στέγης, κτλ.

Αυτά αντιμετωπίζονται εύκολα. Γνώστης να είναι ο μάστορας και να αναλαμβάνει την ευθύνη του κόστους επισκευής και ταλαιπωρίας.....χρειάζεται μόνο. :)

Κι όμως δεν περνούν σωλήνες ή τίποτε άλλο απ' όσα λες! Εγώ νομίζω πως η υγρασία απ' τα θεμέλια ανεβαίνει μέσα απ' τις πέτρες ττων τοίχων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6646 από mastoras
Πέτρες ? :huh:

Ισόγειο πέτρινο σπίτι θα είναι. Ίσια με το χώμα ?

Εάν είναι έτσι, τότε σωστά το έχεις εντοπίσει το πρόβλημα. Το έχω ξανασυναντήσει 2 φορές και δεν βρήκα τρόπο να το αντιμετωπίσω.

Υπάρχει μια τεχνική εμποτισμού, αλλά μόνο αυτός που θα πουλήσει τα υλικά μπορεί να σου εγγυηθεί το αποτέλεσμα.

Και όπως μου είπε ο πρακτικός γιατρός για την μέση μου "Δυστυχώς θα ζήσεις την υπόλοιπη σου ζωή με αυτό το πρόβλημα" :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6649 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

mastoras έγραψε: Πέτρες ? :huh:

Ισόγειο πέτρινο σπίτι θα είναι. Ίσια με το χώμα ? Σχεδόν

Εάν είναι έτσι, τότε σωστά το έχεις εντοπίσει το πρόβλημα. Το έχω ξανασυναντήσει 2 φορές και δεν βρήκα τρόπο να το αντιμετωπίσω. Κι εγώ

Υπάρχει μια τεχνική εμποτισμού, αλλά μόνο αυτός που θα πουλήσει τα υλικά μπορεί να σου εγγυηθεί το αποτέλεσμα.

Και όπως μου είπε ο πρακτικός γιατρός για την μέση μου "Δυστυχώς θα ζήσεις την υπόλοιπη σου ζωή με αυτό το πρόβλημα" Ακριβώς :)

Νά' σαι καλά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ