Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16266 από Τάκης

tom007 έγραψε: παιδια να κανω και γω μερικες ερωτησεις
1)ο ενεργειακος επιθεωρητης που θα διαλεξω θα κανει ολη τη δουλεια η θαα μου ερθει και κανενας απο τραπεζα να ελεγξει;
2)επειδη ξερω οτι αργουν να βαλουν τα λεφτα μ αποτελεσμα πρωτα να πληρωνω και μετα να εκταμιευουν γινεται να το καθυστερησω ωστε πρωτα να μπουν τα λεφτα και μετα να ολοκληρωθουν οι εργασιες;
3) ακουω για την εθνικη οτι εξυπηρετει γρηγοροτερα ισχυει;


Απο τις 2 πρώτες ερωτήσεις σου είναι φανερό ότι ψάχνεσαι για κομπίνα. Μπορεί να γίνει αν συνεργήσει ο επιθεωρητής, αν κοπούν τιμολόγια και δελτία αποστολής μαϊμού, αν "φτιάξεις" τις φωτό κλπ με το ανάλογο ρίσκο. Δηλ να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένος.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16272 από tom007
τακη αν ηθελα να κανω κομπινα εδω μεσα θα εμπαινα; το προγραμμα λεγεται εξοικονομηση και οχι ταπι και ψυχραιμος δε γουσταρω να δωσω 10000ε απο τη τσεπη μου επειδη κατακρατουν τα λεφτα και τα δινουν οποτε θελουν.ζητω το αυτονοητο οποτε ειναι διαθεσιμα να ξεκινησω τις εργασιες.προτιμολογια ολα κανονικα.οσο για τον επιθεωρητη εχω εναν ηλιακο 15ετιας χαλασμενο με διαρροη χωρις αυτον ειμαι στο επιπεδο δ ενω στα κουφωματα που ειναι 3ετιας με απλο διπλο τζαμι θελω να αλλαξω μονο τα τζαμια με ενεργειακα e low.πως θα φανει αυτη η αλλαγη;εδω κολλαει ο επιθεωρητης τραπεζης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16316 από Τάκης

tom007 έγραψε: τακη αν ηθελα να κανω κομπινα εδω μεσα θα εμπαινα; ....


Προϋπόθεση για να εκταμιευθούν τα χρήματα είναι να έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες, πλην της προκαταβολής που νομίζω ότι είναι το 35%,αν δεν έχει αλλάξει,που δίνεται πριν. Η ολοκληρωση των εργασιών πιστοποείται απο τον ενεργειακό επιθεωρητή και απο τα κομμένα δελτία αποστολής και τιμολόγια. Τι θα κάνεις, θα πάρεις δυο φορές δελτία αποστολής και θα πληρώσεις 2 φορές ΦΠΑ; Να ακυρώσεις τα αρχικά δεν γίνεται γιατί παραμένουν στην τράπεζα μέχρι την εκταμίευση. Αυτό που ζητάς δεν μπορεί να γίνει αλλά μπορείς νάρθεις σε επαφή με προμηθευτές συνεργαζόμενους με το πρόγραμμα και να τους ζητήσεις να πληρωθούν όπως προβλέπει αυτό. Στην τελευταία του έκδοση είδα ότι προβλέπει την εκταμίευση σε ένα μήνα αφής τους υποβάλεις τα παραστατικά. Αν ισχύσει και στην πράξη είναι αρκετά ευνοϊκό για τον προμηθευτή που με ένα μικρό φούσκωμα της τιμής πώλησης εξισορροπεί τη ζημιά αλλά στο μπουρδέλλο κράτος που ζούμε ποιός εμπιστεύεται ποιόν;
Επιθεωρητής της τράπεζας δεν ανακατεύεται γενικά αλλά έχει τη δυνατότητα να ελέγξει την ποιότητα και ποσότητα των εργασιών οποτεδήποτε.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16330 από γιαννης-δραμα

Τάκης έγραψε:

tom007 έγραψε: τακη αν ηθελα να κανω κομπινα εδω μεσα θα εμπαινα; ....


Προϋπόθεση για να εκταμιευθούν τα χρήματα είναι να έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες, πλην της προκαταβολής που νομίζω ότι είναι το 35%,αν δεν έχει αλλάξει,που δίνεται πριν. Η ολοκληρωση των εργασιών πιστοποείται απο τον ενεργειακό επιθεωρητή και απο τα κομμένα δελτία αποστολής και τιμολόγια. Τι θα κάνεις, θα πάρεις δυο φορές δελτία αποστολής και θα πληρώσεις 2 φορές ΦΠΑ; Να ακυρώσεις τα αρχικά δεν γίνεται γιατί παραμένουν στην τράπεζα μέχρι την εκταμίευση. Αυτό που ζητάς δεν μπορεί να γίνει αλλά μπορείς νάρθεις σε επαφή με προμηθευτές συνεργαζόμενους με το πρόγραμμα και να τους ζητήσεις να πληρωθούν όπως προβλέπει αυτό. Στην τελευταία του έκδοση είδα ότι προβλέπει την εκταμίευση σε ένα μήνα αφής τους υποβάλεις τα παραστατικά. Αν ισχύσει και στην πράξη είναι αρκετά ευνοϊκό για τον προμηθευτή που με ένα μικρό φούσκωμα της τιμής πώλησης εξισορροπεί τη ζημιά αλλά στο μπουρδέλλο κράτος που ζούμε ποιός εμπιστεύεται ποιόν;
Επιθεωρητής της τράπεζας δεν ανακατεύεται γενικά αλλά έχει τη δυνατότητα να ελέγξει την ποιότητα και ποσότητα των εργασιών οποτεδήποτε.

Ο ενεργειακος επιθεωρητης χθες μου ειπε οτι η προκαταβολη ειναι 40% και σε ενα μηνα οπως λες η εξοφληση(χωρις να ειναι 100% σιγουρος ελεω μπουρδελοκρατος).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16405 από michalisgr
Παιδια επειδη αυτα με τα προγταμματα Δεν υπαρχει περιπτωση να τρεξουν για αρκετο καιρο....Ας που αυτο το πηγαινε ελα στα Γραφεια και υπουργεια κλπ δε το αντεχω καθολου μπορειτε να κανετε και ΜΟΝΟΙ σας παρα πολλα για εξοικονομηση στο σπιτι σας... Υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλα πραγματα...

Τι εχω κανει εγω;;;

1.Ολες οι συσκευες μεσα στο σπιτι μου ειναι Α ή Α+ ενεργ. Κλασης.
2.Ολες οι λαμπες στο σπιτι μου ειναι LED και πολυ καλης αποδοσης.
3.Αλλαγη παροχου Ρευματος
4.Ποτε οι συσκευες δεν δουλευουν σε Stand By modus
5.Ποτε δε καιει λαμπα αδικα και χωρις λογο.
6.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17188 από stergiosbik

"Εξοικονομώ κατ οίκον": απορρίπτονται αιτήσεις για δάνεια δικαιούχων με χαμηλά εισοδήματα

Παντελής είναι η έλλειψη ενδιαφέροντος από τις τράπεζες, για το πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' οίκον", καθώς δεν δίνουν δάνεια σε δικαιούχους με χαμηλά εισοδήματα, βάζοντας ουσιαστικά στα αζήτητα περίπου 500.000.000 ευρω του ΕΣΠΑ, που προορίζονται για το εν λόγω πρόγραμμα.
Αυτό αναφέρει η εφημερίδα "Ισοτιμία" τονίζοντας ότι οι τράπεζες απορρίπτουν σωρηδόν τις αιτήσεις για δάνεια δικαιούχων με χαμηλά εισοδήματα, παραβλέποντας τη φιλοσοφία του προγράμματος που ορίζει ακριβώς το αντίθετο: να απευθύνεται, δηλαδή, στα φτωχότερα στρώματα του πληθυσμού.

Σημειώνεται, ότι το πρόγραμμα, έχει ως σκοπό την ενεργειακή αναβάθμιση ακινήτων που κατασκευάστηκαν μέχρι το 1990 και χρηματοδοτεί εν μέρει με επιδότηση και εν μέρει με χαμηλότοκο ή άτοκο δάνειο την αλλαγή καυστήρα, κουφωμάτων, τοποθέτηση θερμομόνωσης, ηλιακού θερμοσίφωνα κ.λπ.

Τι συμβαίνει, όμως, στην πραγματικότητα; Οπως αναφέρει στην "Ισοτιμία" ο ενεργειακός επιθεωρητής-μηχανικός Θάνος Τοτικίδης "To πρόγραμμα υστερεί όχι μόνο λόγω της εξαιρετικά χαμηλής απορροφητικότητας ενώ η αγορά στενάζει υπό το βάρος της ύφεσης, αλλά και από τη σχεδόν παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος από τις τράπεζες που χορηγούν δάνεια στο πλαίσιο του "Εξοικονομώ κατ οίκον". Ο κόσμος που δεν τα έχει παρατήσει, συνεχίζει να ταλαιπωρείται".

Σύμφωνα μάλιστα με μαρτυρία ενός πολίτη που αναφέρει και το δημοσίευμα "Συνήθως χρειάζεται ένας μήνας μέχρι να σου απαντήσει η τράπεζα θετικά ή αρνητικά. Από τη στιγμή που θα σου απαντήσει θετικά, χρειάζεται να περάσουν 2 - 3 μήνες για την υπογραφή της σύμβασης και την εκταμίευση της προκαταβολής (30% επί του συνόλου). Τα λεφτά δεν περνάνε από τα χέρια σου. Δηλώνεις στοιχεία προμηθευτών - εγκαταστατών με ΑΦΜ και αριθμούς λογαριασμών και οι προκαταβολές καθώς επίσης και οι εξοφλήσεις πιστώνονται στους λογαριασμούς τους. Αυτό που καθυστερεί πολύ είναι η εκταμίευση του 70% αφού ολοκληρώσεις την εγκατάσταση και τους έχεις παραδώσει όλη τη χαρτούρα. Εγώ έχω να πληρωθώ εξόφληση σε πρόγραμμα που ολοκλήρωσα τον Οκτώβριο, με όλα τα απαραίτητα έγγραφα παραδομένα. Τι να πω, είναι λεφτά του ΕΣΠΑ, της Ευρώπης με σχεδόν μηδενική συμμετοχή του κράτους. Τι συμβαίνει δεν ξέρω. Μήπως το κράτος βάζει χέρι πληρώνοντας άλλα πράγματα"
.
www.buildnet.gr/default.asp?pid=235&la=1&catid=213&artid=5161

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ