Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14261 από cdisl
Σιγουρα όταν ψάχνει κανείς υπεργολάβους-προμηθευτές-εγκαταστάτες για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ πρέπει να το αναφέρει εξ αρχής και να τους ρωτήσει αν δέχονται να πληρωθούν μετά από μήνες. Είναι κάποιοι που έχουν ακόμα ''στομάχι'' και αντέχουν και είναι άλλοι που λόγω και της κρίσης αδυνατούν να χρηματοδοτήσουν τόσα έργα και για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.
Μέχρι πριν λίγο καιρό και εγώ νόμιζα ότι το κράτος έχει πάρει τα λεφτά του ΕΣΠΑ για το πρόγραμμα και βουλώνει τρύπες δεξια-αριστερά. Δεν ταχει πάρει το κράτος τα λεφτά όμως...Τα έχουν οι τράπεζες τα λεφτά σε δικούς τους λογαρισμούς, γιατί ορίστηκαν διαχειριστές του προγράμματος, και κερδίζουν από αυτα υς υγειά των κορόιδων!!Καθυστερούν και αυτές από τη μεριά τους, βασιζόμενες στη γενικότερη γραφειοκρατία, αλλά και στη δική τους γραφειοκρατία... Και μετά μιλάμε για ρευστότητα και επενδύσεις...
Και εγώ μπήκα στο πρόγραμμα ως υπεργολάβος σε δύο πελάτες και περιμένω εδώ και κανα 6μηνο τις εξοφλήσεις. (τα έργα ολοκληρώθηκαν πριν 7 μήνες!!). Ως εκεί άντεξα, ως εκεί έδωσα προσφορές...Εδώ και καιρό τους στελνω αλλού και μπλέκομαι μόνο στην έκδοση των πιστοποιητικών...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14271 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
παιδια εχετε δικιο και σας καταλαβαινω.το θεμα ειναι οτι με αυτα που μαθαινω απογοητευομαι!πλεον σκεφτομαι πως δεν χρειαζομαι μονο υπομονη και τρεξιμο αλλα και τυχη!σκεφτειτε οτι απο την παρασκευη που ξεκινησα τις οποιες αναζητησεις συνεργατων-τεχννιτων φροντιζω να δω αν συνεργαζονται με το προγραμμα θεωροντας οτι με μια ''τσιμπημενη'' απο μερους τους, ισως τιμη σε σχεση με το ''μετρητοις'' δεν θα ειχα προβλημα.φαινεται ομως πως δεν ειναι ετσι.......παντως αν νομιζετε οτι μπορειτε να με βοηθησετε και με αλλα τετοια εμποδια που ενδεχεται να συναντησω θα το εκτιμουσα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14276 από egglezos

χρηστος8 έγραψε:

ΣΤΑΥΡΟΣ Κ. έγραψε: και τωρα πως ακριβως θα γινει η πληρωμη χρηστο?απο οτι ξερω ο πελατης σου δεν προκειται να παρει χρηματα απο την τραπεζα στο χερι αλλα εχει δωσει στοιχεια του λογαριασμου σου που και θα μπουν τα χρηματα οταν......σωστα?θελω να πω και χωρις να θελω να σε προσβαλω μιας και βρισκω λογικη την τοποθετηση σου οτι ο καθε πελατης που σε εχει εξοφλησει βασιζεται στην τιμιοτητα σου και του καθε τεχνιτη δηλαδη οτι οταν μπουν τα χρηματα στο λογαριασμο σου θα του τα επιστρεψεις?






Σταυρο δεν με προσβαλεις καθολου...να βοηθησω θελω με τον τροπο μου.
Στις δουλειες που εκανα και πληρωθηκα εχω κανει ιδιωτικο συμφωνητικο με τον πελατη και το εχω επικυρωσει στην αστυνομια...η στο ΚΕΠ αν θελεις. Το περιεχομενο της δηλωσης το φανταζεσαι νομιζω δεν μπαινω σε λεπτομερειες.
Οταν πληρωθηκα εδωσα τα χρηματα πισω.


Kαι εμείς εδώ το ίδιο κάνουμε ακριβώς.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14879 από Τάκης
Σήμερα ειδοποιήθηκα απο την τράπεζα ότι ολοκληρώθηκε η εκταμίευση του δανείου στα πλαίσια του προγράμματος.
Τα τιμολόγια και τα συναφή, 2 επιθεώρηση κλπ, ολοκλήρωσης των εργασιών τα είχα υποβάλει στις 19 Ιαν. Δηλ χρόνος αναμονής 4 μήνες. Μάλλον δεν είναι και τραγικός, δεδομένης και τς γενικότερης κατάστασης. Απο ότι είδα στη νέα έκδοση του προγράμματος ορίζουν πλέον ως χρόνο εκταμίευσης τον ένα μήνα. Τώρα αν αυτό έχει πρακτική αξία ή όχι δεν γνωρίζω.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14893 από foxsat
Να γραψω και εγω τα σχετικα με τις δικες μου προσπαθειες.
Πηγα τραπεζα πριν απο κανα μηνα με τα πρωτα χαρτια.Τα κατεθεσα και την περασμενη εβδομαδα μου τηλεφωνησαν και μου ειπαν να περασω να παρω τα χαρτια για την επομενη φαση.Πηγα και πηρα ενα φακελο τον οποιο εδωσα στον ενεργειακο επιθεωρητη.Μου ειπε να του φερω προτιμολογια απο τον τεχνιτη και απο τον προμηθευτη με τα υλικα.Εθχες φωναξα τον μαστορα και μετρησαμε το σπιτι και βγαλαμε τα μετρα.Με τα μετρα αυτα θα παω και θα παρω προσφορες για το κοστος των υλικων.
Μεχρι εδω εφτασα.Θα ηθελα να μου πει καποιος που να ξερει τι ακολουθει?Τι αλλο χρειαζεται?
Ετσι περιληπτικά μια περιγραφη,ποιο πολυ για να ειμαι ετοιμος.
Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14897 από Τάκης

foxsat έγραψε: .....
Μεχρι εδω εφτασα.Θα ηθελα να μου πει καποιος που να ξερει τι ακολουθει?Τι αλλο χρειαζεται?
Ετσι περιληπτικά μια περιγραφη,ποιο πολυ για να ειμαι ετοιμος.
Ευχαριστω.


Τι να σου πω, στη θέση αυτή βρισκόμουν τον προηγούμενο Αύγουστο. Βέβαια η όλη καθυστέρηση δεν οφείλεται αποκλειστικά στο πρόγραμμα αλλά και σε μένα που έκανα περίπου 3 μήνες να υλοποιήσω τις εργασίες και ένα μήνα επί πλέον να τους δώσω τα διακιολογητικά. Ήδη έχουν βάλει προθεσμία ένός μήνα απο την υποβολή των δικαιολογητικών της ολοκλήρωσης των εργασιών για την εκταμίευση του δανείου. Αυτό δεν υπήρχε στην περίπτωσή μου και τα εκταμίευσαν σε 4 μήνες. Αν θα τηρήσουν την προθεσμία ή όχι είναι ένα ερώτημα.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ