Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123238 από DOOM_NX
Για βοηθήστε λίγο. Στην πολυκατοικία μας είναι όλοι στην κοσμάρα τους. Ούτε πετρέλαιο συμφώνησαν να βάλουμε ούτε κεντρικό λέβητα αερίου. Παρ'όλα αυτά, τώρα περνάνε ένας-ένας ατομικούς λέβητες αερίου -.-
Ο ενοικιαστής μας μέχρι τώρα την έβγαζε με air condition και ηλεκτρικό καλοριφέρ αν κατάλαβα καλά. Ήρθε και μας είπε ότι ο ένας τοίχος άρχισε να μουχλιάζει, πιθανότατα από την έλλειψη θέρμανσης και ότι σκέφτεται να πληρώσει μόνος του να βάλει τζάκι με κανάλια. Και εγώ σκέφτομαι, αν είναι να χαλάσουμε το σπίτι τρυπώντας τοίχους και σπάζοντας πλακάκια από το κουβάλημα των ξύλων, τότε καλύτερα να του βάλουμε έναν ατομικό λέβητα αερίου μέσω του προγράμματος. Έτσι θα ζεσταίνεται και όλο το σπίτι ομοιόμορφα και θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Και συμφώνησε.

Πήγαμε λοιπόν και κάναμε την αίτηση για την προέγκριση. Θα πάρει κάνα μήνα μας είπαν. Δε θέλω να ξεκινήσουμε οτιδήποτε πριν βγει τουλάχιστον η προέγκριση για να μην πετάξουμε λεφτά στον αέρα. Αλλά και για να μη μείνει ο άνθρωπος όλη τη σεζόν χωρίς θέρμανση, λέω μόλις βγει η προέγκριση να πληρώσουμε τα πάντα και να στριμωχτούμε μέχρι να βγει η προκαταβολή και η τελική εκταμίευση.

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν και θέλω να είμαι εξασφαλισμένος ότι θα πάρουμε τα λεφτά μας πίσω. Διάβασα για ένα ιδιωτικό σύμφωνο, αλλά δεν έχω ιδέα τι και πως. Πού το βρίσκω; Το αγοράζω; Ποιοι το υπογράφουν; Το καταθέτω κάπου; Για βοηθήστε όσοι ξέρετε...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123246 από theoilia
Πως λέει στο σύνταγμα ότι η τήρηση του επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων ε κάτι τέτοιο ισχύει και στη περίπτωση που λες.Όλα γίνονται καλή τη πίστη.

υγ:Χάρηκα που σε είδα να ξαναγράφεις

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123247 από DOOM_NX
Ευχαριστώ...

Αλλά πού το βρίσκω αυτό το σύμφωνο ώστε να το υπογράψουμε όταν έρθει η ώρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123248 από theoilia
Μην ανησυχείς,θα έχει ο προμηθευτής

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123249 από DOOM_NX

theoilia έγραψε: Μην ανησυχείς,θα έχει ο προμηθευτής

Α μάλιστα. Ωραία τότε.

Μωρέ ας μην ήθελα να ζεσταθεί ο άνθρωπος και δεν υπήρχε περίπτωση ο μηχανικός να δει eurocent από μένα κι ας ξεκινούσε τις διαδικασίες μετά την εκταμίευση της προκαταβολής. Αλλά δε θέλω να το τρενάρω. Ήδη πέρασαν τόσοι μήνες από το καλοκαίρι, λόγω κακής συνεννόησης με τη μητέρα μου. Έχει κι ένα παιδάκι.

Επειδή είμαστε στο 35%, το σκεφτόμαστε πολύ αν θα κάνουμε άλλη μετατροπή πέραν του λέβητα και του ηλιακού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123254 από vag1234
Αν θες την γνωμη μου μην κάνετε τίποτα αν δεν έχετε πάρει προέγκριση από την Τράπεζα και την πρώτη έγκριση από το υπουργείο.. Μετά ακολουθεί η εκταμίευση..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ