Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14061 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
το σπιτι ειναι στο Ιλιον Αττικης χτιστηκε το 2006 διαθετει ηλιακο θερμοσιφωνα οπου ομως δεν φαινεται σε καποια φωτογραφια που λες η΄ κατι τετοιο,τα δε κουφωματα ειναι μεν αλουμινιου με διπλα τζαμια αλλα ειναι απο τα χειροτερα ποιοτικως που υπαρχουν στην αγορα.σκεψου οτι με τρελο αερα κουνιουνται οι κουρτινες.το δαπεδο δεν εχει μονωση.οσον αφορα τη μονωση των τοιχων δεν μπορω να την κρυψω γιατι φαινεται στα αρχικα σχεδια της οικοδομης που εχει ο μηχανικος της οικοδομης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14084 από cdisl
Σταυρος Κ

Συμφωνώ και εγώ με τον Τάκη ότι εκ πρὠτης όψεως και με όσα μας παραθέτεις δύσκολα το σπίτι να βγει Δ ή μεγαλύτερο. Εγώ για Ε το κόβω....
2-3 εκ εξωτερική θερμομόνωση σε οικοδομή του 2006 και επίσης αμόνωτο δώμα, σημαίνει ότι δεν εφαρμόστηκε ή εφαρμόστηκε πλημμελώς η μελέτη θερμομόνωσης. Αν εφαρμοζόταν πλήρως η μελέτη και στην πράξη, τότε το σπίτι σου και με τον ηλιακό που έχει θα μπορούσε να είναι άνετα Δ ή ακόμα και Γ. Ο ενεργειακός επιθεωρητής μπορεί να λάβει υπόψη του κατά τους υπολογισμούς είτε τους συντελεστές της μελέτης θερμομόνωσης (θεωρώντας ότι εφαρμόστηκε)είτε να υπολογίσει τους συντελεστές με τα σημερινά δεδομένα. Και στις δυο περιπτώσεις είναι καλυμμένος...
Εσύ θα τον καθοδηγήσεις και θα του πεις τι θερμομόνωση έκανες και που, έτσι ώστε να προσεγγίσει την πραγματικότητα...
Στην περίπτωση (λέμε τώρα, το βρίσκω πολύ απίθανο), που μπορεί το σπίτι να προσεγγγίζει οριακά τη Δ κατηγορία, μπορεί ο επιθεωρητής να το ''ρίξει'' κατηγορία. Υπάρχουν κάποια ''τρικ΄΄. Ακόμα και αμόνωτο εντελώς μπορεί να θεωρήσει το σπίτι, βασιμένος σε δικές σου δηλώσεις. Αν είναι να αλλάξεις και λέβητα, τότε μπορεί να θεωρήσει τον υπάρχοντα υπερδιαστασιολογημένο, χαμηλής απόδοσης, κλπ, και έτσι πέφτει ενεργειακά και άλλο το σπίτι...
Αποψή μου, κάλεσε έναν επιθεωρητή και προχώρα με το πρόγραμμα. Μην φοβάσαι για την κατηγορία...
Θεσσαλονίκη μένω, οπότε είναι λίγο δύσκολο να συνεργαστούμε. Αν θέλεις όμως μπορώ να σου στείλω τηλέφωνο φίλου και συναδέλφου στην Αθήνα για να κάνεις τη δουλειά σου. Αν σε ενδιαφέρει στέιλε pm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14088 από Τάκης

ΣΤΑΥΡΟΣ Κ. έγραψε: το σπιτι ειναι στο Ιλιον Αττικης χτιστηκε το 2006 διαθετει ηλιακο θερμοσιφωνα ...


Όπως και νάχει πριν αρχίσεις να ξοδεύεις καλά είναι να ξεκινήσεις απο την τράπεζα. Θα το ξέρεις βέβαια αλλά αν η τράπεζα δεν δεχθεί να το χρηματοδοτήσει αλλά τα υπόλοιπα περιτεύουν. Για την κατηγορία που θα ανήκει το σπίτι είμαι κάπως επιφυλακτικός γιατί η περιοχή σου βρίσκεται σε κλιματική ζώνη που οι απαιτήσεις θερμομόνωσης είναι σχετικά μικρότερες απο άλλες περιοχές.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14089 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια.με ενδιαφερει η περπτωση του φιλου σου στην αθηνα φιλε cdisl. πως μπορουμε να ερθουμε σε επα φη ομως?επιτρπεται να γραψω ανοιχτα το mail μου η' υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14150 από XRISTOS5002
ΓΕΙΑ ΣΑΣ , ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ , ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΚΑΤΟΙΚΩΝ..
ΕΙΜΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΜΕ 30% ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ , ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ , ΑΠΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ 70% ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΗΘΩ?
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by XRISTOS5002.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14155 από mastoras

XRISTOS5002 έγραψε: ΓΕΙΑ ΣΑΣ , ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ , ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΓΙΑ .....ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ....


Αυτό σημαίνει ότι το δάνειο από την τράπεζα εγκρίθηκε, πριν την ανακοίνωση του νέου προγράμματος?
ή ακόμα περιμένεις έγκριση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.202 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ