Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128953 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Θερμομόνωση

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Στην πυλωτή εφόσον δε βρέχεται, βάλε διογκωμένη πολυστερίνη EPS, με μικρή πυκνότητα για μεγαλύτερη οικονομία αφού το λ (συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας δεν αλλάζει). Νομίζω ότι είναι αυτοσβενύμενη, οπ.οτε δε θα έχεις θέμα με πυρκαϊά. Μετά ένα πλεγματάκι με κόλλα και το σουβαδάκι και είσαι "κούκλος"

Εγώ προτείνω να κάνεις και τη βορεινή όψη, με εξηλασμένη και μόνο εξηλασμένη. Είναι πιο ακριβή, αλλά είπες ότι μόνο αυτή την όψη έχεις ελεύθερη, οπότε αξίζει τον κόπο (η εξηλασμένη δεν έχει θέμα με την υγρασία).
Πρόσεξε και τη διαπνοή, δηλαδή να μπορούν οι υδρατμοί να φύγουν από μέσα προς τα έξω. Εδώ θα πρέπει να συμβουλευτείς κάποιο μηχανικό. Προτίμησε κάτι επώνυμο σε εξηλασμένη, π.χ. fibran.

Οποτε εισαι κατα της λυσης του πετροβαμβακα?
Θεωρω οτι μου προτεινανε πετροβαμβακα για μεγαλυτερη δικη τους ευκολια. Δεν ξερω ομως την συμπεριφορα των δυο υλικων (διογκωμένη πολυστερίνη, πετροβαμβακας+γυψοσανιδα) οσον αφορα την μονωση. Ποιο ειναι καλυτερο.........
Ευχαριστω............

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128956 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Θερμομόνωση
Ναι, εγώ δε θα προτιμούσα πετροβάμβακα. Βασικά θα τον απέρριπτα. Θα ήθελα κάτι πιο "σταθερό" για έξω. Και απορώ πως βγαίνει φτηνότερο με πετροβάμβακα, οδηγούς γυψοσανίδας, ανθυγρή γυψοσανίδα, κλπ. Βέβαια δεν είμαι και τιμοκατάλογος......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128960 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Θερμομόνωση
Ξερω εγω, τι να σου πω, αυτο μου ειπανε "Και καλυτερο και φθηνοτερο"...........Θα δουμε, θα το ψαξω οσο εχω ακομη χρονο, και βλεπουμε.............
Χαιρετισματα στην Κρητη (αν θυμαμαι καλα οτι εισαι απο εκει)...........
Περασαμε υπεροχα εκει (ασχετο)......

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128962 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Θερμομόνωση
Μην δεχεσαι οτι σου προτεινουν δες τι προτεινουν οι κατασκευαστες των υλικων.Τι πολυστερινη θα βαλεις αν επιτρεπεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128965 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Θερμομόνωση
Καλημερα πρω'ι'νε erimiti και ευχαριστω.
Μαλλον και εσυ εισαι υπερ της πολυστερίνης. Εγω ειχα στο μυαλο μου την εξηλασμένη πολυστερίνη βλεποντας και καποιους στην γειτονια. Πιο πανω ο ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ μου προτεινε για την πυλωτη "διογκωμένη πολυστερίνη EPS, με μικρή πυκνότητα για μεγαλύτερη οικονομία αφού το λ (συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας δεν αλλάζει). Νομίζω ότι είναι αυτοσβενύμενη, οποτε δε θα έχεις θέμα με πυρκαϊά. Μετά ένα πλεγματάκι με κόλλα και το σουβαδάκι και είσαι "κούκλος". Τωρα αρχιζω να το σκεφτομαι, αν η οικονομια συνδυαστει με το ιδιο αποτελεσμα, οτι καλυτερο.

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128968 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Θερμομόνωση
@erimiti
Επειδη ειμαι απο Σερρες και κατεβαινω συχνα Θεσσαλονικη, στο γυρισμο καποιες φορες σταματαω να δω ενα φιλο στο Μελισσοχωρι. Καποια στιγμη ειχες αναφερει ενα κινητο που τελειωνει σε .....205. Αν ισχυει μπορω να σ' "ενοχλησω" για να βρεθουμε?

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ